Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


Veronika 2. 12. 2019

V červnu letošního roku se mi objevily otoky drobných kloubů rukou a nohou symetricky na obou končetinách,zvýšené CRP,ANA a sedimentace.Bolesti i otok ustoupily po meloxicamu,který jsem po měsíci užívání vysadila.Od té doby jsem bez potíží.Obvodni lékařka mě odeslala na revmatologii a tam mi dnes paní doktorka nasadila Plaquenil.Je opravdu nutné užívat některé z DMARDs,když jsem prodělala jen jednu ataku a jsem již 4 měsíce bez obtíží?Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den-pokud to byla reaktivní arthritida, reakce na zánět v těle-nemusela byste DMARDs užívat, pokud ale šlo o prvotní fáze RA, bylo by toto řešení lepší. RA se určuje poměrně vysoce specificky pomocí vyšetření anti CCP-protilátky,anti citrulinové, nepíšete zda by toto vyšetření bylo provedeno. Hezký den.

Podezření na JIA

Nora 21. 11. 2019

Dobrý den, 11 letá dcera má podezření na JIA (má bolesti kolenou a kyčlí, po ránu ztuhlá, zvýšený revmatoidní faktor 17,1 a cca půlroční, celkem časté bolesti různého rázu - břicho, hlava). Na revmatologii nás objednali až za 4 měsíce. Není to příliš pozdě? Nemůže se něco zanedbat? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den-samozřejmě by bylo vhodnější mít termín dříve -zkuste naši objednávací službu, sestřičky zkusí vyhledat dětskou revmatologii s dřívějším termínem - i když dětská revmatologie je vysoce specializovaná ambulance. Věřím, že se povede, domluvte se s nimi, jak daleko jste ochotni cestovat a další podrobností - zkuste tento odkaz a objednání : https://www.ulekare.cz/objednat-se Hezký den.

Jana 19. 11. 2019

Dobrý den, revmatoidní artritida a saunování: je RA kontraindikací pro saunování, prosím? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, saunování není KI při RA, ale vnímejte svoje tělo, jeho potřeby a reakce a přizpůsobte mu délku pobytu a teplotu v sauně, někteří lidé saunu při zánětu nesnáší a zhoršuje jejich stav. Nutno vyzkoušet. Přeji krásný den.

Zdeňka 19. 11. 2019

Dobrý den, spondyloartrotické změny v bederní oblasti jsou způsobené artritidou nebo artrózou? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, tyto změny jsou způsobeny spíše arthrosou spojenou s věkem a opotřebováním plotének. Hezký dne.

Vitha Vladimír 12. 11. 2019

Dobrý den, po rotavirové infekci jsem po půl roce začal mít bolesti kloubů v celém těle. Prokázána polyneuropatie a reaktivní artitida, artroza 2-3 stupně v kyčlích, 4 v lokti atd. Může mě trápit neustálá bolest paty u tohoto onemocnění? Děkuji Vitha Vl.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejspíše půjde o samostatný problém - obzvlást pokud jde o bolest jen jedné paty - patní ostruha bývá hodně častá a projevuje se právě takto. Navštivte ortopeda, zhotoví vám snímek paty a navrhne léčebný postup. Hezký den.