Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Maria Baltová 22. 7. 2019

Je klub revmatikov v stredočeskem kraji
Odpověď lékaře:
Dobry den, ano je Revma liga, pobocky najdete zde: https://www.revmaliga.cz/kluby/ Hezký den.

Marcela 18. 7. 2019

Ještě se chci zeptat p. doktore jestli je možné vyměnit MTX 15mg za Salazopyrin .Mám pocit ,že mi MTX vůbec nezabírá a to ho beru asi 10 let a stále navyšujeme.Moje známá má stejné onemocnění jako já a salazopyrin který bere asi tak stejnou dobu jako já si velice chválí. Už jsem z těch bolestí vážně bezradná. Děkuji vám.))
Odpověď lékaře:
Dobrý den-samozřejmě, pokud MTT nezabírá, je Salazopyrin skvělá volba. Promluvte s se svým revmatologem. Hezký den.

MARCELA 18. 7. 2019

Dobrý den,chci se zeptat jestli bolesti všech kloubů při revm. artr. vykazuje vždy zánět v těle,nebo to může být normální průběh nemoci. Bolí mě všechny klouby v těle,užívám MTX. a poslední dobou aulin denně,ale ten mi moc nepomáhá,dlouho po něm nevydržím. Dr. mi napsala medrol 4mg ovšem toho se hodně bojím ,má lékařka užívání léků nechává zásadně na mě jak se prý cítím,což se mi zdá hodně divné. Na ko. si mě zve až za půl roku i déle.Nevím co mám dělat,jestli užívat denně ten aulin,nebo si nasadit ten medrol. Bolesti mám stále, k tomu chodím na dvanáctky do práce a tak musím nějak fungovat. Poslední CRP jsem měla 20 a zvýšenou sedimentaci.Co je menší zlo pro játra a organismus? Medrol nebo aulin? Moc vám děkuji za odpověď.))
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud vám lékařka doporučila Medrol, rozhodně se ho nebojte a užívejte dle doporučení.Je to nejučinnejsí lék na zklidnění aktivity nemoci a to vy ted potřebujete nejvíc. Nemusí se užívat léta, až se zklidní aktivita a zánět v těle, může se pomalu vysazovat Prosím zkuste to, léky na RA se mají kombinovat a jejich efekt pak spolupracuje. Nekombinujte ovšem Aulin a Medrol - rozhodněte se jen pro jeden lék, aby se dal odečíst jeho efekt. Hezký den.

Lenka Krivošová 15. 7. 2019

Dobrý den. Od ledna se léčím s RA. Beru Salazopyrin, Prednison a MTX. Bolesti jsou střídavé, ruce natékají průběžně celý den i co se týká ztuhlosti. Přidalo se brnění a mravenčení nohou, které trvá už dva měsíce. Začla jsem mít i častější křeče v prstách na rukou i nohou. Pravá noha se mi neustále podlamuje. Mám i pokročilou artrózu v Si skloubení. Pan doktor mi na tohle přidal Biomin H a Vitamin D3 Axonia. Vůbec jsem ale za celou dobu nebyla odeslána ani na RTG. Jen klasika, odběry krve a moč. Chtěla jsem se zeptat jestli postupuje správně. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den - postup vašeho lékaře hodnotit nemohu, ale rtg snímek alespon v začátku diagnosy by proveden být měl, kontrolní jsou pak na rozhodnutí lékaře. Pokud máte i při takové kombinované léčbě stále obtíže, měla by se zhodnotit aktivita nemoci a pak učinnost terapie - vzhledem k tomu pak posoudit možnost změny terapie-navýšení jednotlivých léků a ev. zvážení nasazení biologické léčby. Vzhledem ke krátké době, po kterou se zatím léčíte, bych určitě zvolila pohovor s lékařem o učinnosti nastavené léčby /pokud máte takové problémy, není určitě optimálně léčba nastavena/. Pokud nebude lékař vstřícný, změnte ošetřujícího revmatologa, nápomocna může být naše objednavací služba zdarma, najdete ji zde: https://www.ulekare.cz/ Hezký den.

Ivana 12. 7. 2019

Ještě upřesním svůj dotaz,nenapsala jsem léky na revmat. artritidu. Předem děkuji za odpověď. Ivana
Odpověď lékaře:
Dotaz zodpovězen. Hezký den.