Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


NULL

Dana Flidrova 12. 1. 2020

Dobrý den,již 3roky trpím bolestmi loktů a poslední rok mám bolesti zápěstí a kotníku , otékají mi ruce a palce na rukou na revmatologii chodím a beru Salazopyrin En 2x2 ale velký efekt to nemá . Navíc mám špatnou schopnost na hystamin.A celkově se necítím dobře. Prosím o radu kam se obrátit Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud jsou otoky - vypadá to na situaci, že není nemoc dostatečně a učinně léčena. Bude pravděpodobně stále v aktivní fázi. Navštivte revmatologa a zdůrazněte své obtíže, já osobně bych volila odběry krve na stanovení aktivity nemoci v krvi a poté upravu léčby - nejspíš přidání dalšího léku, střední dávky kortikoidu na přechodnou dobu naztlumení zánětu.O léčbě ovšem rozhodně váš lékař podle svých zkušeností a podle vašeho aktuálního stavu. Hezký den.

ALena Fialová 7. 1. 2020

Dobrý den, chci se zeptat, již od jara mě bolí levé koleno. Mám diagnostikovanou revmatoidní artritidu, ale zánětlivé faktory mám v pořádku, moje revmatoložka mě odeslala na ortopedii, nemám výpotky, neudělám flexi ani extenzi, 2x mi ortoped píchl do kolene kortikoidy s účinkem na 3-4 dny. Před vánocemi mi po dobu 3 týdnů do kolene aplikoval 3 injekce kyseliny hyaluronové, též bez efektu. Na RTG mi byla diagnostikována artróza 2.stupně. Nic mi nepomáhá jsem schopna bez bolesti ujít 300m a pak mě začne nepatrně bolet koleno, ale hlavně mám největší bolest v lýtku a bolest se rozšiřuje ke kotníku a do poloviny stehna a je taková, že mě to zcela vyčerpá až mám zimnici. Nyní mám i svalové bolesti ajsem stále unavená.Na bolest mi pomáhá Nimesil, ale ortoped říká, že to není řešení. Jediné jak se mohu bez bolesti pohybovat je jízda na kole.Nevím kam se mám obrátit a hlavně co by se s tím dalo dělat. Již jsem měla podobný problém před 3 lety s pravým kolenem, ale tam mi pomohly injekce kyseliny hyaluronové a změna léčby ze Salazopyrinu a Medrolu na Methotrexát 25mg. V létě jsem k němu brala opět Medrol ale pak i to mi přestalo pomáhat. Můžete mi prosím poradit co by jsem měla udělat. Předem děkuji za odpověď Fialová Alena
Odpověď lékaře:
Dobrý den, já osobně po vyčerpání možností, které jste s lékaři absolvovali, vidím jen dvě cesty-zkusit zaléčit zánět v koleni zvýšenou dávkou Medrolu celotělově. Lokálně kortikoidy se nemají dávat často, hrozí poškození vaziva v koleni. Druhá cesta je podívat se do kolene pomocí dnešní medicínské techniky - endoskopie a magnetické resonance, spíše v opačném pořadí. V koleni může být nejen artrosa, ale třeba i nějaké poškození chrupavky nebo vazů, které žádnou jinou metodou neuvidíme. Poptejte se ortopeda, ten má toto v popisu práce, pokud bude váhat, požádejte o poslání na vyšší pracoviště-tím je nemocnice nebo si sama zajděte k jinému ortopedovi na druhy názor -tzv.second opinion. je na to ze zákona právo. Pořádala bych taky o sonografické vyšetření žil na této noze, plus z krve stanoveni D dimerů -.jde o vyloučení trombosy, která může mít podobný obraz. Hezký den.

Ivana 2. 1. 2020

Dobrý večer, chtěla bych navázat na problém Gabriely ohledně hořčíku. Taky jej občas beru a chci vědět jaký máte názor na hořčík MAGNOSOLV v sáčcích. Ještě bych vám chtěla poděkovat za dřívější rady tady na poradně ohledně léčiva MEDROLU a AULINU jestli si vzpomínáte radily jste mi brát nějakou dobu medrol než problém řešit aulinem. Moc vám za toto děkuji . Aulin i jiné léky na bolest jsem už měsíc úplně vysadila a skončila jsem na medrolu 2 mg a MTX 15 mg 1x týdně. Bolesti zatím nemám.cítím se velice dobře a to díky vaší poradně. Ještě jednou děkuji Ivana.
Odpověď lékaře:
Dobrý den - jsem ráda, že moje rady jsou pro vás přínosné, děkuji za zpětnou vazbu. Magnosolv je bi-kompozitni přípravek ze svou složek a ve vodném roztoku vzniká citronan hořečnatý. Jeho vstřebatelnost je asi střední - doporučuji k užívání dlouhodobě. Mějte se pěkně a bez bolestí. Hezký den.

Matie 29. 12. 2019

Dobrý den. Mám dotaz. Již několik let mě bolí klouby na prstech obou rukou V létě se přidala i bolest kloubů palců ns nohou. Na rtg. Byla zjištěna artróza 2 stupně. Na kloubech rukou mám heberdenovi uzle. Artrózu 2 až 3 stupně mám i na páteři. Často mi také pálí oči. Může se jednat o artritidu? Bolesti drobných kloubů se poslední dobou zhoršují. Na kontrolu na revmatologii jdu až v květnu. Mám se radši objednat dříve. Zatím beru jen příležitostně léky proti bolesti. Nechci do sebe cpát zbytečně chemii. Můj dotaz zní, jaký by jste mi doporučili další postup Moc děkuji Marie Jelínková
Odpověď lékaře:
Dobrý den - bolest prstů a Heberdenovy uzly svědčí spíše pro arthrosu, u arthritidy byste měla i otoky kloubů. K revmatologovi se objednejte na dřívější termín, prodiskutujte s ním dávkování léků na bolest a ev.změnu, protože některé jsou i protizánětlivé a to vám může velmi ulevi i při bolesti a zároveň poléčit složku zánětu. Kvůli pálení očí navštivte oftalmologa, očního lékaře - může být spousta příčin. Hezký den.

Gabriela 29. 12. 2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mravenceni, brnění dolních končetin, chodidel muže souviset s RA? Lecim se s RA dva roky, první rok jsem užívala 15 mg MTX a poslední rok kvůli vedlejším účinku nasazena léčba 10mg MTX a Quensyl 200mg. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, přímo s RA to souviset nebude, spíše přidružené problémy-bud nedostatek hořčíku a nebo polyneuropatie - postižení drobných nervů při autoimunitní nemoci. Nejpravděpodobnější je ale nedostatek hořčíku, je ho v našich tělech obvykle nedostatek a snadno jej doplníte. Kupte si dobře vstřebatelnou formu Mg, NE oxid - spíše na internetu, nebo požádejte v lékárně o objednání - vybírejte maleat, citrat, laktat, bisglycinat, threonat. Oxid se velmi málo vstřebává ve střevě a působí průjmy, sice je levny, ale neučinny. Přeji brzske zlepšení. Pokud by nenastalo zlepšení cca po 3 měsících užívání, navštivte nerologa na vyšetření potíží s brněním a revmatologovi určitě zminte, co máte za problémy. Pevně věřím, že to bude nedostatkem hořčíku a při pravidelném doplnování MG do těla budete již bez potíží. Hezký den.