Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Dan 24. 11. 2018

Dobrý den ještě jednou. Chtěla bych se ještě zeptat- je možné prozit dalsi roky bez vetsiho omezeni a mit pomalý průběh RA, i kdyz se zánět během 2 měsíců rozšířil do všech kloubů? Je mi teprve přes 30. Zatím užívám na zkoušku měsíc jen medrol, který nezabral. Bolesti jsou většinou snesitelné, zvláště po tom medrolu, takze na bolest si něco vezmu max.jednou týdně. kontrola u revmatologa bude v lednu, pak dostanu další medikaci. Děsí mě ta rychlost, jak se to rozšířilo, takže psychika není nic moc. Omlouvám se zdlouhavý příspěvek a děkuji předem za reakci.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, moc nerozumím vašemu dotazu - nemoc RA je obvykle na vícero kloubech, takže to není rozšíření-je to obvyklé - závisí na stupni postižení kloubů a na počtu postižených kloubů celkově -k tomu se vám vyjádří revmatolog po podrobném tělesném vyšetření. Pokud vám nezabírá Medrol, nebudete mít dobře nastavenou dávku - v lednu se určitě domluvíte na lepším nastavení, ev kombinaci s jinym lékem, který optimalizuje aktivitu nemoci. Určitě možnost žít bez omezení je, dobře nastavené léky plus: ptejte se i na rehabiltační ev lázenskou léčbu /zejména Jáchymov jsou lázně vyhlášené na RA a hodně pacientum pomáhaji/. Hezký den..

Jana 21. 11. 2018

Dobrý den, léčím se s revmatoidní artritidou 4 roky, užívám Trexan 1* týdně 3tb. mám bolesti v rukou, koleni, krční a bederní páteři. Nyní s příchodem podzimu se mi zhoršila pravá ruka. Ukazováček neohnu a bolí i klouby od ukazováčku přes palec k zápěstí. Termín u revmatologa mám 10.1.2019, jak si můžu do té doby pomoct? Pomůže ortéza? Nemůžu si ani zavázat boty. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě zkuste ortezu a mazat nesteroidním antirevmatikem - mastička,kterou vám jistě poradí v lékárně erudovaný lekárník - kdyz mu ukážete potíž . Hezký den.

Marcela 20. 11. 2018

Dobrý den,chtela jsem poprosit o radu a Váš názor,jsem 5 let sledovaná na revmatologii,nejprve tuhnutí kloubů na prstech v noci a rano,ale téměř okamžitě po rozhýbání se stav zcela upraví,občas bolí kyčle,nyní se mně během jednoho dne rozvinula silná bolest u kořene palce a za dva dny se přidala silná bolest na malíkové hraně,oteklé zápěstí,zarudlý kloub,všechny laborat.odběry mám v normě,včetně FW,CRP,imunologie,RF negativni,odběry mám vždycky zcela v normě.Na kontrolnim rtg obou rukou (po 5 letech) popisují usuraci os hamatum,proto mě chce lékařka nasadit léky,jsem k ní objednaná.Myslíte,že se bude jednat už o kortikoidy? Tyto potíže se objevily poprvé za 5 let,lze ještě léčbu odložit?Do té doby jsem brala Condrosulf 800mg a opravdu žádné potíže krom tuhnutí kloubů prstů nebyly.Mohl by pomoci Wobenzym?Moc děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Léky se nasazují vždy když je přítomen zánět v laboratorním vyšetření, což nemohu předjímat. Zmiňujete negativní odběry, ale např RF je již zastaralé a nepřesné vyšetření, pro pozitivitu RA je vysoce specificka anti ccp protilatka /anti citrulinova/. Odkládání léčby, když zánět bude, je nemoudré, dochází u neléčené RA brzy k postižení kloubní výstelky a i k deformacím kloubu, časná léčba tomu zabrání. Wobenzym je investice finanční, na RA však nemá moc efekt. Hezký den.

Dana 13. 11. 2018

Dobrý den, mám týden diagnostikovanou RA. Během posledních dvou měsíců mě rozbolely všechny klouby, včetně kyčelních (tam onemocnění před rokem začalo, společně s nočním pobolivanim prstů na rukou). Znamená to, že všechny klouby jsou postižené zánětem? Sedimentace mírně zvýšená, RF mírně pozitivní. Děkuji za odpověďH
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ano-tam, kde je bolest, bývá i zánět. Ukazatelem aktivity je nález v krvi, který ale nemusí korespondovat s nálezem na těle. Někteří lidé vnímají bolesti více, jiní méně. hezký den a stavte se u svého revmatologa na poradu, jak ztlumit vaše bolesti. Možností je vícero.

Oldřich 28. 10. 2018

Dobrý den,našel jsem zde odpověd "Pokud je anti anti-ccp negativni nejde o RA" ,ale já mám ve výsedcích dvě položky ..Anti-CCP lgA negativní a Anti-CCP lgG pozitivní...Znamená to,že mám RA?Moc děkuji za odpověd s pozdravem Chlup Oldřich.
Odpověď lékaře:
Dobrý den - pokud je to tak, ano...jde s nejvyšší pravděpodobností o RA. Hezký den.