Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Zdeňka Behenská 24. 10. 2018

Dobrý den, prosim o Váš názor. Jsem léčena Metotrexatem (Trexan). Zatim měsíc a bez efektu. Hodnoty RF 21,6 IU/ml, kyselina listová 133,9 nmol/l. RF IgG 17,80, RF IgA 5,10, RF IgM 133,50 AU/ml. Anti -CCP IgG negativní. Anti Ro a anti La, Hla B 27 negativni . Je mi 65 let. Jako dg je stanovena revmatoidni artritida. Je to správně. Bolesti kloubů mám stále a vydržím tak 36 hodin a musim užít na ni Aulin. Děkuji za Váš čas a případnou odpověď. Behenská
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud máte stále bolesti a dle výsledků je aktivita vaší nemoci stále přítomna, je potřeba svěřit se s tímto stavem revmatologovi, upraví vám léčbu. Vetšinou na akutní stav nestačí jeden lék, velmi učinné je přidání malé dávky kortikoidu-léky spolupracují a velmi pěkně se může aktivita nemoci zastavit. Hezký den a návštěvu u revmatologa neodkládejte.

kmetková 17. 10. 2018

Dobrý den,mám dotaz.Je mi 51let a vážím 40 kg již několik let ,tak nějak mi 6 kg chybí.Již 7 let do práce nechodím.Mám chronickou pankreatitidu A částečnou bezlep.dietu.Začal mě v létě pobolívat,tlačit kyčelní kloub a zdá se ,že je malinko zvětšený.Když si sednu do dřepu cítím bolest v kloubu na palci u nohou ,jinak ne.Byla jsem u ortopeda,ten udělal rentgen a řekl,že vše je v normě.Doporučil cvičit a doplnit vápník ve stravě.Otázka pro vás je taková,že mám obavy aby tyto příznaky nebyly později řazeny k artritidě.Revma jako takové nemám.Ráda bych věděla na čem jsem.Dějuji Kmetková
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Na tuto otázku vám odpoví pouze odborník, který může posoudit současně vaše rtg snímky a udělat spec.test z krve na zánět v těle /nejlépe asi revmatolog/. Hezký den.

Renata 17. 10. 2018

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně RA u manžela. Plánujeme s manželem miminko, on vysadil methotrexat teď v září. Jeho revmatoložka mu řekla, že stačí cca 2 týdny počkat než mu to z těla zmizne a mužem se snažit , ale já jsem si četla příbalový leták a mám z toho dost obavy. Je mi 39 let a nerada bych riskovala zdraví mimča. Snažíme se už půl roku a pořád nic, tak mě napadlo jestli za to nemůžou ty léky co bere (ted vše vysadil) a poslala muže k doktorce. Snažím se o tom dozvědět něco z internetu. Jeho lékařka ho na vedlejší účinky MTX neupozornila než je začal brát. Všude to rozebírají ženy co trpí na RA a planují otěhotnět, že musí minimálně 3 měsíce čekat. Je to tak i u mužů? Má manželova doktorka pravdu a nemusíme se ničeho obávat? Děkuji za případnou odpověd. S pozdravem Renata
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Informace o vysazení MTTX najdete i v příbalovém letáku, musí se vysadit a počkat 6 měsíců. Pokud se snažíte otěhotnět a půl roku nemáte uspěch, je nejvyšší čas navštívit ivf centrum, protože po 35. roce plodnost prudce klesá. Seznam centrem pro umělé oplodnění najdete zde: http://www.sarcgps.cz/ivf-centra-v-cr Výborné stránky jsou naše a to zde: https://www.zenska-neplodnost.cz/home Nechci vás nijak znepokojovat, ale objednejte se co nejdříve do vámi vybraného centra, lékaři vás oba podrobně vyšetří,můžete se na cokoliv zeptat, nastaví vám léčebný program a pomohou vám nalézt cestu k dítěti. Hezký den.

Barbora 15. 10. 2018

Dobrý den. Ráda bych se zeptala na obtíže svého manžela (29 let). Poslední zhruba 3-4 roky jej trápí občasné bolesti kloubů (cca 3-4x ročně), střídavě kotníky obou DKK, loket PHK, palec PDK. Obtíže většinou přijdou náhle, z plného zdraví, většinou v noci. Někdy předchází nachlazení. Postižený kloub jej začne bolet, zhorší se hybnost, dostaví se mírný otok, proteplený, bez zarudnutí. Již pro tyto obtíže vyhledal u revmatologa. Z počátku mu bylo řečeno, že se jedná nejspíše o dnu (předpokládám vzhledem k bolesti v oblasti palce a laboratorně zvýšené kys. močové). Nicméně nyní, když se bolesti objevily znovu, v oblasti kotníku, provedla lékařka nové, širší odběry, v nichž je patrné zvýšení zánětlivých markerů (FW, CRP), kyselina močová jen mírně zvýšená (kolem 450 umol/l), ostatní biochemie v normě, ale především pozitivita HLA-B27. Ostatní revmatolog. ukazatele negativní (RF, anti-CCP, ENA, ANA, anti-dsDNA). Manželovi nebyla doporučena žádná trvalá léčba, pouze při obtížích že má užívat NSAID. Chci se zeptat, zda-li je to tak "správně", zda-li nyní vážně stačí léčba pouze v atace bolesti nebo zda-li by již na místě nebyla nějaká jiná, trvalá terapie? Mockrát Vám děkuji za Váš názor.
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Rozhodně bych zkusila zapátrat po příčině bolestí, může jí být chronická neléčená infekce v podstatě kdekoli v těle. Nyní vyhledejte imunologa na podrobnější hloubkové testy, přece jen imunolog má větší rozhled a může pátrat více do šířky a ev zdroj infekce nalézt. Pak by byla nasazena léčba. Pokud by se žádná infekce chronického typu nenalezla, zopakujte návštěvu u revmatologa na kontrolní testy, obzvl.pokud by se stav manžela nějak zhoršoval. Hezký den.

Roms 14. 10. 2018

Zapomněla jsem dodat ACCP NEG.
Odpověď lékaře:
Dobry den. Zodpovězeno. Hezky den.