Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Ivana 10. 7. 2019

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaké jsou nejlepší léky co se týče nežádoucích účinků na žaludek od bolesti a jaká dávka je relativně bězpečná? Děkuji vám Ivana
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nevím, o jaké léky jde-nenapsala jste mi, jaké máte dopručené od lékaře. Na RA bych si sama žádné léky nenasazovala, navštivte raději ambulanci revmatologa. Hezký den

Jarmila Matysová 10. 7. 2019

Dobrý den, mám od března extrémní bolesti kloubů ( kolena kotníky lokty ) přidává se páteř ( bederní a občas i krční), kyčel ( pravá) . Po dvou operacích bederní páteře před 12 lety mám denně hydall 2 mg a 1,3mg 2x denně. Revma faktor mám 2,62 a CRP 6,68 . Mám trochu pozitivní boreliózu která se neustále opakuje , chronickou bronchitidu, chronické abscesy obou prsou , chronické bolesti bederní páteře a halux na obou nohách. Lékařka na revmatologii mě doposud nechala v bolestech bez vyšetření tvrdí že jsem mladá jsem ročník 70 a že moje bolesti nejsou vážné že mohu pracovat. Od bolestí brečím denně a nevím co dělat. Mohli by jste mě poradit na koho se obrátit? Nedávno jsem od bolesti upadla a za dva dny jsem dostala extrémní bolesti páteře . Odvezli mě do nemocnice kde mě nasadili hydall 4mg a kapacky ale bolest kloubů opět nikdo neřeší . Je vůbec možné při tak nízkých hodnotách mít takové bolesti od RA? Děkuji Matysová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, samozřejmě, že můžete mít bolesti, RA může být kombinovaná s arthritidou u lyemske boreliosy. Revmatické nemoci nejsou závislé na věku, mají ji děti, reakce vaší pan doktorky je mírně řečeno neprofesionální. Navštivte revmatologii jinou nebo imunologickou ambulanci, kde posoudí vaše potíže v širším kontextu. Pro výběr lékaře můžete použít naši novou BEZPLATNOU službu objednaní u lekaře, najdete ji zde, naše sestřičky na telefonu vám rády pomohou: https://www.ulekare.cz/ Hezký den.

Gabi 27. 6. 2019

Dobrý den, před rokem mi byla diagnostikována RA. Nyní užívám 10mg MTX a 1x denně 200mg Quensyl. Od října trpím velkým neklidem v těle, když se dostanu do klidu mam ´pocit, ze se mi cele tělo trepe, mam i problémy se spaním. Chtěla bych se zeptat jestli to muže být z MTX, nebo je to psychického rázu? Uz jsem se ptala i mého revmatolaga, ale ten mi to vyloučil. Dostala jsem odpověď, ze to jsme my ženy. Nevím jestli bych nemela změnit základní léčbu, i když mi MTX hodně pomohl?! Ma obvodní lékařka mi rekla, ze také Sulfasalazin Pleon Ra, ma také dobre účinky. Tak teď nevím jakou cestou mam jít. Jaké Vy mate zkušenosti s Pleon.?Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v první řadě bych chvění přisoudila možnému nedostatku magnezia-hočíku v těle, tyto stavy jsou dnes časté a velmi dobře reagují na doplnění kvalitního magnezia do těla. Vybirejte vstřebatelnější formy než oxid /ten je levny,ale působí projímavě -nevstřebává se dobře a zůstává ve střevě/. Citrat, maleat, laktat a nejučinnější je threonate-na netu sežetene, v lékárnách mívaji spíše jen levnějš formy. Nechte tomu tak 2-3 měsíce, pokud by se stav nezlepšil, určitě jděte do změny terapie, jak vám navrhuje váš revmatolog. Hezký den.

Ivana 27. 6. 2019

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na užívání MTX 15 mg, medrolu 4mg a Aulinu,který se nedoporučuje v této kombinaci užívat. Chtěla bych vědět z jakého důvodu,jestli je to nebezpečné pro játra,nebo to snižuje účinek MTX.U mě aulin velice dobře účinkuje,užívám ho tak jednou za dva dny jeden sáček a opravdu bolest utiší. Meloxicom nemůžu mívám po něm zalehlé ucho a ibalgin moc nepomůže. Ještě mám jeden dotaz.Byla mi nabídnutá bio. léčba na podzim a já s ní mám trochu strach,protože máme v rodině velký výskyt rakoviny různého druhu, (maminky vaječníky,tatínek plíce,sestra prso a bratr nádor na mozku), proto se bijím abych touto cestou něco vážného nerozjela. Myslíte si pane doktorre že je lepší bio. léčba nebo zůstat u medrolu a MTX? Děkuji vám za rady a za tuto poradnu .Opravdu jste mi už mnohokrát pomohli. S pozdranem Ivana.
Odpověď lékaře:
Dobrý den - Aulin může mít negativní učinek na žaludek, zvyšuje mírně riziko žaludečních vředů a totéž dělá kortikoid (Medrol). Proto se tato kombinace doporučuje jen s velkou opatrností. Ke kortikoidům se proto ordinuje ochrana žaludeční sliznice ve formě léku (inhibitor protonové pumpy, ktery sliznici žaludku ochranuje)...seznámíte se s podrobnostmi na této stránce: http://www.lupusinky.estranky.cz/clanky/lecba-lupusu/chytre-sestero-u-brani-kortikoidu.html Ja osobně bych požádala o tento lék na ochranu sliznice žaludku, může předepsat i obvodní lékař, a když vám Aulin tak dobře funguje, užívejte jej s opatrností nadále. Kdybyste pocitovala cokoliv odlišného, informujte se u lékaře na vyšetření žaludku. Hezký den.

Martin 24. 6. 2019

dobrý den, řadu let mne trápí zvláštní popíchavání na prstech rukou i nohou, není to přímo v kloubu ale jakoby ve vazivu, šlachách nebo nervech... zapíchá to ostře a pak to zase odezní (cca několik sekund jako by píchl komár nebo včela), není to na stejném místě ale občas tu a zase jinde... byl jsem na vyšetření revmatologickém již 2x ale vše je v normě, lékařka mne má za simulanta, proto se ptám co mám dělat kde najdu pomoc nebo na co se opomnělo... dekuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, Martině-váš popis opravdu není v žádné kategorii možné nemoci, je to jen příznak a sám o sobě prostě nijak léčit nejde. Zkuste se zaměřit na doplnění hořčíku v těle-mnohé nenápadné a nápadnější příznaky lze přičíst nedostatku mg v těle- dnes je málo v potravě a tělo si pak nejrůznějšími příznaky o nej říká. Hezký den a budu ráda,kdyby se vám brzy ulevilo.