Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Jan Hubínek 5. 2. 2019

Dobrý den. Mám diagnostikovanou artrózu s návrhem na výměnu kyčelního kloubu. V klidovém stavu, zvláště v noci, mívám bolesti všech kloubů. Někdy současně hřbety obou rukou a nárty obou nohou, lokty, bolest i během dne se ozývá ve svalech stehen. Dostal jsem doporučení na vyšetření revmatologem, zatím jsem jej neabsolvoval. Nemá případně pozitivní nález revmatologa vliv na operaci kyčelního kloubu? Jsem ročník narození 1951. Máte pro mne nějaké doporučení?Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nemyslím si, že případný nález u revmatologa nějak ovlivní operaci kloubu. Pokud máte termín, využijte jej, čekací doby jsou dlouhé, at zbytečně neoddalujete vyšetření a případnou pomoc. Hezký den,

Ivana Králová 2. 2. 2019

Dobrý den. Mám 80 léto maminku, která trpí rev.artritídou. Je nějaká šance , aby byla léčena biologickou léčbou? Na koho a kam se obrátit? Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den, biologická léčba se indikuje pacientům, kteří vystřídali všechny druhy léků a nezabraly jim, potom se indikuje biologická léčba v podstatě bez ohledu na věk. Existují centra Biologické léčby, kde byste se mohli poradit. Najdete je na stránkách www.revmaticke-nemoci.cz. Hezký den.

Josef Pokorný 2. 2. 2019

Dobrý den, asi 20 let mám RA. Nyní jsem léčen BL Simponi a 20 mg methotrexatu týdně. Pro případ zhoršení mám Tramal a Paracetamol. Kvalita života je v rámci možností slušná, dokonce mohu v omezeném rozsahu pracovat a sportovat. Problém je, že asi 2 x ročně se nemoc prudce zhorší. Někdy je zasažen jeden kloub (rameno, kyčel...), jindy celé tělo vč. očí, zubů aj. Bolest je taková, že nezvládnu vstát z postele, ale i vleže je bolest nesnesitelná. Tramal + Paracetamol v max. dávce pomohou minimálně. Žiji sám a trvá mi třeba 3 dny a 3 noci, než se doplazím do auta a dojedu za revmatologem na injekci kortikoidů. Mezitím ležím v moči a výkalech, bez jídla a pití. Nikdo mi neporadil, jak tyto situace řešit. Záchranná služba opakovaně odmítla přijet. Praktická lékařka, revmatolog, ortoped, chirurg, zubař, oční lékař aj. krčí rameny a posílají mně k sobě navzájem. Nyní mě urážel a v podstatě vyhodil lékař z Centra pro léčbu bolesti, kam byla půlroční čekací doba s tím, že medikace je dostatečná. Skutečně není řešení a musím takto trpět? Je problém ve zdravotnictví, lékařích a financích v ČR a mohou mi pomoci v zahraničí? Udělám pro to prakticky cokoli.
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Ra je nemoc, která se vyznačuje občasným vzplanutím- v podstatě nelze předvídat, kdy nastane. Obvykle je to ale po větší fyzické námaze, stresu, i mírné virose...popř. více faktorů. Pokud nemůžete vůbec najít příčinný vztah mezi zhoršením nemoci a event spouštěčem, je těžké jim předcházet. Navrhovala bych vám kontrolní vyšetření, tzv druhý názor, second opinion v Revmatologickem ustavu Na Slupi v Praze. Na druhý názor je nárok ze zákona. Zde by zjistili stav onemocnění, aktivitu a navrhli event. jiné možnosti vaší stabilizace. Možná ještě před tímto krokem, bych, být vámi, uvažovala o lázenském pobytu, Jáchymovske krabičky v lázních Jáchymov jsou velmi žádané a učinné, pacienti s RA pocitují zlepšení a stabilizaci nemoci až na rok i déle. Poukaz do lázní vypisuje obvodní lékař na doporučení revmatologa, který poznamená do zprávy, že jste vhodný pacient pro lázeňskou léčbu. Přeji hezký den a snad jsem vám pomohla.

Věra Miklíková 27. 1. 2019

Zaslaný dotaz: dodatek Dobrý den, minulý rok mně byla diagnostikována Polymyalgia rheumatica , užívám Metypred už rok . Mám dotaz , zda na tuto diagozu mám nárok na komlexní lázeňskou péči dle indikačního seznamu pro lázeňskou péči -VII/4 , jako mimokloubní revmatismus ?Omlovám se za nedoplněnou informaci , kromě výše uvedenou Dg, .jsem po 2 operací páteře , mám stabilizaci L3,L4 titanem, a operaci TH 4 arachnoideální cysty. Prosím o sdělení jak mám tedy rehabilitovat, abych si neublížila . Do doby než mně byla stanovena tato diagnoza , tak jsem se léčila na seronegativní revmatismus ???????? Neurochirurg mně doporučuje rehabilitaci a rehabilitační lékař mně rovněž doporučuje rehabilitaci. Takže nevím, jak se dál léčit ???Kromě glukokortikoidů. Děkuji Věra Miklíková- členka RL ČR ,revma liga Jihlava.. Rychlá odpověď
Odpověď lékaře:
Samozřejmě, pokud máte stanovenou dg a jste po operaci páteře-nechte si doporučit lázně odpovídající rehabilitaci páteře.Zde v lázních potom uvedte i doprovodnou dg, aby vás nepřetěžovali maximem procedur,ale spíše je optimalizovali pro váš stav. Nevidím nejmensí problém. Konzultujte vše potom s lazenským lékařem.Hezký den.

Věra Miklíková 15. 1. 2019

Dobrý den, minulý rok mně byla diagnostikována Polymyalgia rheumatica , užívám metypred už rok . Mám dotaz , zda na tuto diagozu mám nárok na komlexní lázeňskou péči dle indikačního seznamu pro lázeňskou péči -VII/4 , jako mimokloubní revmatismus ? Děkuji Věra Miklíková
Odpověď lékaře:
V léčbě vašeho onemocnění nemá bohužel lázenská léčba významějši roli, pacient profitují z léčby glukokortikoidy, jiná léčba je spíše nadbytečná a mnohé pacienty s vaší dg spíše unavuje a zatěžuje, než by jim pomohla . Hezký den.