Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
1. 3. 2021

Dobrý den, teď budu mít RA 3. rokem, bude mi 23 let, užívala jsem Sulfasalazin 500mg 2-0-2. Po prodělání covidu-19 se mi stav zhoršil. Nemám potvrzené, že to bylo kvůli covidu, ale časově to sedí. V prosinci mi byl navýšen Sulfasalazin na 3-0-3, stav se nezlepšil. Krátkodobě jsem užívala i Medrol, 2 dny zlepšení, poté bez výsledku. Nyni jsem na nemocenské, měla jsem i streptokoka. Užívám k Sulfasalazinu nyní i Metotrexát 10mg 1x týdně. Celá léčba se prodlužuje i tím, že jsem měla dvoje ATB k proléčeni streptokoka, to jsem Metotrexát neužívala. Tento týden budu brát 3. dávku Metotr. po léčbě ATB. Denně jim Aulin jinak nejsem schopná se moc hýbat. CRP mám již nižší, naposledy kolem 30. Večer mívám mírně zvýšenou teplotu. Chtěla jsem se zeptat na váš názor, zda by jste mi nedoporučil i jinou léčbu? Případně jaké máte zkušenosti s tím za jak dlouho Metotrexát zabírá, píše se, že za 6 - 8 týdnů? Jaké máte zkušenosti se svými pacienty vy v této oblasti? Děkuji za váš názor a radu.
Odpověď lékaře:
Dobrý den - já osobně bych volila jiný postup než změnu léčby, máte ji nastavenu dobře, jen není potřeba vynechávat - zatracovat - Medrol, že nefungoval. On by fungoval, kdybyste měla správně nastavenu dostatečnou dávku. Nepíšete, kolik mg Medrolu vám lékař předepsal-od toho se vše odvíjí. Medrol je silně protizánětlivý lék a rychle zklidnuje zánět i bolest, zabranuje zbytečnému zánětu s ničením chrupavek kloubů v těle, pokud je použita optimální dávka - ta se někdy musí hledat, nastavovat. Po nastolení remise se postupně vysazuje a nechávají se jen udržovací léky. Pokud máte CRP takto vyšší, může to být částečně bojem s covidem, ale také aktivitou autoimunitního zánětu u RA-určitě bych Medrol dávkou zvedla /poradte se s revmatologem o výši na jakou zvýšit, podle toho, jaku dávku jste měla původně// a počkala do vymizení problémů. Při atb vám byla take značně snížena mikroflora ve střevech, která ke správné imunitě přispívá, proto bych určitě užívala, být vámi, dlouhodobě kvalitní probiotika s vysokým počtem kmenů bakterií v nich. Hezký den.

25. 2. 2021

Dobry den, obracim se na Vas, jelikoz bych rada znala nazor nekoho jineho. Od 11 let mi byla diagnostikovana juvenilni artritida a byla jsem lecena metothretaxatem ve forme injekcnich strikacek, dale mi byla v 15 letech nasazena biologicka lecba Humirou, ktera po 3 letech prestala byt ucinna a byla mi nasazena Cymzia po ktere jsem mela cervene fleky po vpichu. Nasledne mi byla nasazena RoaCtemra, lecba kortikoidy (medrol) a nadale beru metothrexat ale v tabletach z duvodu intolerance podani v injekcich. Nyni mi byla diagnostikovana pravdepodobne RS. Na MR krcni patere mi byla u michy objevena dve loziska, ktere mohou naznacovat plaky pri RS. Trpela jsem snizenou citlivosti kuze. Byla mi nasazena lecba kortikoidy (solu-medrol), avsak trpim aktualne "mravencenim" kuze po doteku, pripadne po nejakem pohybu. Aktualne mam potize i s obouma rukama, nedokazu takto slovne popsat, co presne. Mam pocit neustale suchych rukou a nemam v nich 100% cit. Po tomto se dostavam k jadru meho dotazu. Mohou byt tyto priznaky spojene i s revmatoidni artritidou (castecna necitlivost kuze, plaky na krcni pateri u michy)?Nedokazu si vysvetlit, ze trpim RS i revmatoidni artritidou. Jsem po MR mozku i po lumbalni punkci, avsak vysledky neznam. Bojim se tech vysledku a rada bych znala nazor i nekoho jineho.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, autoimunitní nemoci se často sdružují, člověk jich může mít víc naráz. Samozřejmě i RA může mít nervovou formu,ale je to opravdu málo pravděpodobné. Vyčkejte proto na výsledky vyšetření - nic jiného se prozatím dělat nedá. Držím pěsti. Hezký den

24. 2. 2021

Dobrý den, léčím se s revmatoidní artritidou a užívám lék methotrexát. Mohu být očkovaná vakcínou na covid 19. Pracuji jako Hospodářka ve škole a nyní nás chtějí očkovat. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud je vaše nemoc stabilizovaná-nemáte zn.zánětu v těle ani v krvi, očkování může probehnout. Pokud nevíte,zda máte klid.stav nemoci, poradte se telefonicky se svým revmatologem. Hezký den.

22. 2. 2021

Dden,před biolog.léčbou simponi,jsem hubla úspěšně s lékem mysimba,s bio.l.nyní neberu ,4 měsíce pícham simponi,žádné vedlejší účinky crp klesá ,bolesti nemám ,laboratoř v pořádku -mohu nasadit k bio l . mysimbu?? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Tohle je otázka na dva ošetřující lékaře-revmatologa i lékaře, který vám lék na hubnutí předepisuje. Musejí se mezi sebou domluvit, projít studie a zvážit všechna pro i proti /délku vaší léčby, předchozí situaci, stav vašeho organismu v současnosti/ - obratte se nalší kontrole s dotazem přímo na ně. Omlouvám se, je prostě třeba komunikovat s lékaři, kteří se o vás starají, ví podstatně víc informací ohledně vašeho zdr.stavu. Hezký den.

19. 2. 2021

Dobry den, chtela bych se zeptat, poradite, jakou dietu nebo jake potraviny vynechat pri RA? Zjistili mi ji, kdyz mi byl 1 rok, od mych 12 let se lecim s ocnimi zanety, nyni mam k tomu vsemu bolesti patere a nasazenou treti biologickou lecbu, protoze se pokousime s manzelem o miminko. Chtela bych pro to udelat co nejvic. Dekuji za odpoved.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, obecně medicína doporučuje spíše středomořskou stravu - hodně vitamínů ze zeleniny, olivový olej /polyfenoly/, rybí maso zařazovat hodně často. okud nemůžete jíst dostatek ryb, mohla byste doplnovat omega3 mastné kyseliny i pomocí doplnků stravy, vyhledejte si kvalitní ryb tuk poznáte jej podle vysoké hodnoty EPA i DHA /druhy mast.kyselin/. Epa je silně protizánětlivá a může vám velmi pomoci v boji se zánětem a i udržením stavu zdraví. Dha je součást mozkové kůry a je dobré vědět, že existují i rybí tuky s vysokým Dha - které je vhodné brát v těhotenství, kvůli vývoj mozku dítěte. Hodnoty dha i epa jsou nej STOVKOVA cisla...dají se sehnat velmi kvalitní ryb tuky, dokonce tuky z veganských zdrojů. Moderní ale spíše směry z funkční medicíny doporučují tzv. autoimunitní protokol /AIP/- existují i knihy a stránky, také skupiny na FB, kde najdete víc. Určitě bych vám doporučila nechat si změřit hladinu vitamínu D3 v krvi /lidé s autoimunitami mívají extrémně nízké hladiny tohoto vitamínu/ §poté jej doplnovat a v neposlední řadě věnovat se také střevní mikrofloře - mikrobiomu, který má též vliv na stav naší imunity a na celkové zdraví. Hezký den.