Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.9. 12. 2020

Doporučujete očkovat na koronavirus když mám artritidu. Je mi 70 let a 5 let se léčím. Jsem stabilizovaná. Užívám 1×denně Plaguenil tabletu a jednou týdně injekci Metoject PEN 15mg.Děkuji za odpověď Vykouková
Odpověď lékaře:
Dobrý den toto není otázka do internetové poradny, ale pro vašeho ošetřujícího revmatologa, který vás zná nejlépe-myslím tím stav vašeho těla, situaci kolem vaší RA-remise, četnost infekcí v minulosti, závažnost jejich průběhu a podobně. S těmito informacemi se může erudovaně rozhodnout. Hezký den.

9. 12. 2020

Dobrý den ,moje matka 75 let onemocněla-polymyalgia rheumatickou nemocí.Nyní bere medrol-kortikoidy,před tím lék prednison,chci se zeptat jestli existuje nějaký doplňkový lék-jako třeba když se užívají antibiotika doporučují se užívat laktobacily.děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ptáte se velice správně, kortikoidy mají velký benefit v léčení revmatoidní arthritidy /zastaraly název je polymyalgia rheumatica/. Dávají se poměrně často,většinou v kombinaci. Hodně závisí na dávce, kterou maminka bere. Do cca 12mg je brána dávka jako malá. Odpoved: Co je u kortikoidů třeba hlídat a užívat!!!!! (chytré šestero) (pamatujte na to, že už při 2 měsíčním braní kortikoidů a déle, je to bráno jako dlouhodobé podávání kortikoidů) - proto je dobré toto šestero znát a mít na paměti 1. určitě je vždy třeba užívat lék na ochranu žaludeční sliznice /hodně lidem bývá po kortikoidech špatně, proto je užívání ochranných léků prevence žaludečních vředů po kortikoidech / - lék se jmenuje se H2 blokátor a patří mezi ně látka omeprazol a další…Poznámka: Helicid 10mg je volně prodejný, jinak vám jej napíše lékař… 2. je nutné také vždy brát přídavné vápníkové tablety spolu s vitamínem D, protože kortikoidy oslabují kosti a tak vápník a D vit. určibě kortikoidy nutně patří (ted je výborný lék – tablety Calcichew, kde je obojí v jedné žvýkací tabletě, jsou také volně prodejné, ale lékař by vám jej měl bez problémů napsat, u kortikoidů na něj máte právo. 3. 1x za rok byste měli absolvovat kontrolu hustoty kostí – vyšetření se jmenuje denzitometrie a nebolí!!! 4. je velmi vhodné chodit na preventivní prohlídky k obvodnímu lékaři na měření hladiny cukru, tuků v krvi a také hladiny kalia (draslík) - pokud vám tedy tyto zkoušky nedělá váš ošetřující lékař přes lupus). Jsou nutné proto, protože kortikoidy zvyšují cukr a špatné tuky v krvi a tím se hodně zvyšuje riziko cukrovky a hlavně aterosklerosy v důsledku ukládání tuků ve stěně cévní /když by se zvýšily hladiny cukru a tuků, jsou na to léky – hypolipidemika a antidiabetika/. Kortikoidy také způsobují velké vyplavení kalia z krve a hrozí komplikace fungování srdíčka a další! 5. pravidelné měření krevního tlaku je také nesmírně důležité – kortikoidy totiž zvyšují krevní tlak a je to také známka možných změn v ledvinách /zase až po vyšetření ledvin existují léky na snížení, antihypertenziva/ 6. 1x za rok je patřičné a opět rozumné chodit na oční ambulanci ke změření nitroočního tlaku, kortikoidy jej mohu zvyšovat a hrozí riziko glaukomu /zeleného zákalu/ www.glaukom.cz a vyšší je i riziko vzniku zákalu šedého, latinsky katarakta http://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/sedy-zakal/ Hezký den a kdybyste cokoli potřebovala vysvětlit,s důvěrou se obratte na naši poradnu.

8. 12. 2020

Dobrý den, přibližně půl roku mám bolesti v rukou. Bolest je tupá a vystřeluje mi z dlaní až do celého předloktí. V rodimě máme revma a chtěla bych se zeptat,zda by se nemohlo právě jednat o tohle. Předem děkuji.
Odpověď lékaře:
Dotaz čeká na odpověď

28. 11. 2020

Na koho se obrátit s vypsánim lázni,prakticky lékař nebo revmatolog.?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, papíry - formuláře na lázně vypisuje obvodní lékař, ale musí mít k dispozici zprávu od revmatologa, ortopeda či dalších odborníku, kteří lázně doporučují a proč? Na jakou dg nebo diagnozy. Hezký den.

25. 11. 2020

Dobrý den, děkuji za odpověď, budu se řídit vašimi radami. Pokud mohu, mám ještě několik dotazů. Do Prahy se objednám, až zkompletuji dokumentaci.Shromáždil jsem veškerou zdravotní dokumentaci, co mám doma, pročetl obsah, mohu však konstatovat, že lékařské zprávy nejsou napsány podrobně, jsou tam samé latinské zkratky, snad i řecky. Popsány jsou výsledky vyšetření (RTG, MRI), není tam však popsána nefunkčnost. Osobně chápu, že odborný lékař pozná skutečný stav ze zkratek, ovšem posudkový doktor neposoudí nic. Z vlastní zkušenosti, ohledně rozpadlého zápěstí, mne posílal lékař na MRI obou zápěstí, do telefonu však odpověď z radiologického oddělení: obě ruce za jednou neuděláme. Udělali jen levou ruku, všechno výborně popsáno plus řešení. Následně mi praktický lékař navrhnul žádost na Invalidní důchod. Žádost tehdy vypsal, ale když jsem chtěl, aby mně poslal na kompletní vyšetření (popis celkového stavu - nohy, páteř, pravá ruka), odpověděl, že ruce se posuzují do páru stejně, není tedy potřeba žádné další vyšetření, diagnóza je již určená. Posudkový doktor tehdy posoudil jen levou ruku, nic víc. Odezva byla: Stav se hodnotí dle platné legislativy, odchylka od normálního nálezu. Nelze hodnotit udávanou bolest, nepříznivou prognózu, pravidelné dlouhodobé braní léků. Nemáte popsány deformity, deformace, atrofie ani výrazná aktivita procesu, bez orgánového poškození. Odchylka od normálního nálezu znamená: pokud ortoped přizná artrózu I-II.stupně je to posouzeno jako I.stupeň, porovnávaný ze stejně starou osobou, nikoliv zdravou, ale téže postiženou, ,,ve vašem věku je to normální“. Takto se bodově hodnotí stav nemocného. Následně jsem naléhal na praktického lékaře o žádanky na další vyšetření u ortopeda, revmatologa, neurologa atd.,vyšetření RTG 13 snímků, magnet.rezonanci, na řídnutí kostí, atd. U snímků je bohužel jen popis ve zkratkách, nefunkčnost není podrobně popsána. Na druhý pokus požádal o důchod, doložil, co chybělo. Druhá odezva od posudkového: v lékařských nálezech nejsou popsány komplikace – nekrózy, subluxace, ankylozy ani aktivita. Nelze proto posoudit jako těžkou formu onemocnění. Nechápu, co si ještě žádají. Na snímcích RTG jsou zobrazeny kosti, mezery, pokud by chtěli ještě podrobný popis okolních tkání musel bych nechat udělat MRI všech kloubů v těle. Mám takové tušení, že posudkový doktor najde vždy nějakou výmluvu, proč to nejde. Já osobně chápu, že bystrému lékaři stačí zkratky, navíc je pacientů mnoho a na pacienta času málo, není možné psát ,,romány“. Máte pravdu, že jsou velmi důležité, dobře napsané lékařské zprávy. Pokud by jste mi mohli pomoci najít nějakého schopného lékaře, který by dokázal napsat lékařskou zprávu tak, aby splňovala kriteria, budu rád. Bohužel nevím, jak se dopracovat k RTG a MRI, všechna vyšetření jsou uložena v databázi počítače FN Olomouc. Můžete mi prosím poradit lékaře revmatologa z Olomouce, nebo okolí, který má k těmto informacím přístup? Důležité je, aby byl stejného názoru a přesvědčení jako Vy. Už 10 let beru léky na cholesterol, mohou mít souvislost s úbytkem chrupavek ? Před 3 lety mi z krve úplně zmizel vitamín D, nejprve jsem bral Vigantol, tak se hladina upravila, později mi paní doktorka začala předepisovat Caltrate, od té doby beru léky na vysoký tlak. Nedostatkem vápníku jsem nikdy netrpěl, teď mám v krvi nadbytek, může to způsobovat vysoký tlak? Děkuji Petr
Odpověď lékaře:
Pane Petře-je to svízelné a uplně chápu vaši situaci - ID a další dávky jsou o velmi podrobně popsaném stavu pacienta a velice velice přesně a do hloubky napsaných zprávách. ři požadavku na rtg snímek by měl posílající lékař podrobně popsat, proč to chce a co vše má rentgenolog posoudit - jinak se opravdu dočká jen zrychleného povrchního popisu. To by ovšem zkušený lékař měl vědět....To je prostě realita našeho dnšního zdr. systému. Teď ještě, jak dosáhnout změny pro vás. Je to prostě pracné a velmi časoě náročné -lékaři se nechtějí tolik angažovat. najdeme toho správného, slibuji.....Ráda bych vás podpořila, ale bohužel já neznám revmatology v celé republice. Nejlepší by bylo dostat se přímo na revmatologii ve FN Olomouc, kontakty zde: https://www.firmy.cz/detail/2561114-revmatologicka-poradna-fakultni-nemocnice-olomouc-olomouc-nova-ulice.html - mají přístup k veškerému obrazovému vyšetření, co kdy kde bylo děláno na vaši osobu, v rámci internetové sítě. Na te revmatologické ambulanci v Olomouci požádejte při objednání o druhý názor, tzv second opinion, je na to ze zákona nárok. To objednání k jinému revmatologovi v regionu zkuste přes naše telefonistky, určitě klidně ted, jsou velmi dlouhé čekací doby, ten odkaz zde: https://www.firmy.cz/detail/2561114-revmatologicka-poradna-fakultni-nemocnice-olomouc-olomouc-nova-ulice.html Moc držím pěsti, kdybyste cokoliv ještě chtěl vědět nebo zjistit - ráda vám pomohu. Hezký den.