Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Nežádoucí účinky biologické léčby

15. 9. 2021

Dobrý den,moc děkuji za vysvětlení ohledně mého dotazu. Můj revmatolog mi biologickou léčbu doporučil,ale já se bojím ohledně nežádoucích účinků a to z rakoviny , která prý může při této léčbě začít. Máme rodinnou zátěž, rodiče a mí dva sourozenci, všichni zemřeli na rakovinu a to měl každý jinou. Mám strach z bio. léčby. Lázně jsem si objednala na leden příštího roku v Jáchymově a pokud by zabrala, řešila bych to asi tímto způsobem. Chtěla bych zůstat na 15 ti mg. MTX a opravdu nechci navyšovat imunitu už teď nemám žádnou. Na bolest jím denně večer 1 tbl. Orameloxu 15 mg . Brala jsem asi 2 roky aulin, ale ten mi dr. zakázala,což se vůbec nedivím. Můj dr. se na mě asi zlobí ohledně odmítnutí bioléčby, ale nic ohledně toho mi nevysvětlil jen na mě koukal a myslel si své. Teď momentálně mám druhé ATB ohledně zánětu moč. měchýře , CRP bylo 130 a po prvních ATB jsme ho snížili na 40 , ale i to je hodně. Nebudu vám psát jaké mám bolesti, protože už nevím kdy jsem byla bez nich. Vlastně nikdy...)) Medrol jsem kdysi užívala taky a moc mi zabíral. Musela jsem si ale o něho říct, dr. to asi ani nenapadlo. To byla snad jediná doba kdy jsem bolesti neměla a to jsem byla pouze na 4 mg. Moc vám děkuji za pomoc a moc si toho vážím.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, chápu vaše obavy, i když je to jen možnost, že vypukne rakovina, ne nutnost. Na část dotazu ohledně kortikoidu vám odpovím později, nyní bych chtěla věnovat pozornost vašemu zánětu moč. měchýře. Někdy mnohem víc než naslepo /z rozboru moče kultivací, kde se zjistí přesně kmeny bakterii, které v moči jsou/ dávaná antibiotika - zaberou opatření jemnější, ale trvalejšího rázu. Doporučila bych vám koupit si silný doplněk stravy Brusinky s Manosou, potom urologicky čaj, ale trvejte na tom, aby ve složení byla bylina medvědice lékařská. Jsou to symbioticky působící přírodní látky, které mohou pomoci vaší léčbě zánětu moč. měchýře. Omezila bych sladké, možnost prochladnutí, držte se v teple a kdybyste chtěla i pojistit, aby se vám zánět neopakoval, přimlouvala bych se za spec. probiotika pro moč. systém. Bohužel toto jsou doplnky, které si pacient hradí. Kdybyste nechtěla tolik investovat - přimlouvám se aspon za ten urolog. čaj s medvědicí, není drahý a týden pravidelného popíjení hodně přispěje k uzdravení. Hezký den.

9. 9. 2021

Dobrý den, chtěla bych znát váš názor na můj problém ohledně MTX. Jsem revmatik asi 25 let tudíž je mi 60 roků. Z toho mám MTX nasazený tak dvacet let. Teď užívám dávku 15 mg a dle mého lékaře bych měla zvýšit na 20 mg. Ovšem poslední dobou musím k němu brát i léky na bolest a to skoro denně, takže se ozval můj žaludek a taky mám tak třikrát do roka zánět močového měchýře. Zrovna jeden léčím MTB. Můj lékař odmítá změnit léčbu, pouze chce navyšovat dávky s čímž nesouhlasím. Moje imunita je úplně na nule. Proto jsem se rozhodla hodit celý MTX do koše a nebudu toto už jíst, budu pouze na prášcích od bolesti. Znám spousty revmatiků u nás v práci co MTX odmítli hned na začátku a normálně fungují řekla bych daleko lépe jako já. Co si prosím vás o tom myslíte vy? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud dobře chápu - nechcete zvyšovat lék MTTX, i přestože máte bolesti a musíte brát léky na bolest. Je zjevné, že vám váš ošetřující revmatolog nevysvětlil podstatu léčby revmatoidní artritidy. Pustíme se tedy do toho spolu... :) Při aktivaci nemoci jsou právě přítomny bolesti a i v laboratorním nálezu jsou vidět zánětlivé změny - markery zánětu a autoprotilátky, které jsou zvýšené. Při správně nastavené léčbě člověk s revmatem vůbec bolestí trpět nemusí. U vás půjde nejspíš o aktivaci nemoci /i když nepíšete nic o laboratorních hodnotách/ - proto váš lékař uvažuje o navýšení dávky MTTX, což je nejjednodušší. Já osobně se přikláním raději k zastavení aktivace nemoci přidáním střední dávky kortikoidu, která se postupně snižuje a může se podle laboratorních hodnot později úplně vysadit nebo nechat minimální dávka - velice účinně zastaví zánět a udržovací dávka MTTx se může ponechat nebo i snížit. Většinou se zánět zastaví a léky na bolest ani nejsou potřebné, když už, tak sporadicky. Vy máte určitě více možností...1. Vysadit MTTX a léčit se jen léky proti bolesti ( nevím, jaké máte, ale lék proti bolesti nemá protizánětlivou aktivitu, některé léky mají účinnost i na zánět - pokud byste se rozhodla pro toto řešení, je potřeba mít aspon lék ze skupiny Nesteroidních antirevmatik)...ale obecně řečeno - léky na bolest jsou spíš slabé pro léčení RA a kromě toho zatěžují sliznici žaludku. U RA jde o to, aby se zastavil zánět, který ovlivňuje chrupavku ve vašich kloubech a předešlo se jejímu zničení. Pokud budete užívat JEN léky na bolest, tento zánět se neovlivní dokonale a zničení chrupavek může přijít velmi brzy. To přece nechceme. 2. Další možností pro vás je diskutovat s lékařem o strategii vašeho léčení - což , chápu, někdy u laika není jednoduché. Možná by vám pro zorientování a nabrání informací pomohlo podrobně si prostudovat naše stránky www.revmaticke-nemoci.cz 3. Třetí možnost je objednat se jinému revmatologovi a požádat o druhý názor na vaši léčbu tzv. "second opinion", je na něj ze zákona nárok a ev. u něj potom zůstat, kdybyste si názorově i lidsky "sedli". Pomoci v objednání vám může pomoci naše poradna, na odkaze zdarma vás sestřičky objednají podle vašich preferencí: https://www.ulekare.cz/poradna 4. Jakmile budete po vhodně nastavené léčbě v remisi - klidové fázi nemoci, je možné požádat přes obvodního lékaře o lázně (revmatolog je ve zprávě doporučí) - o této možnosti pacient bohužel moc nevědí, ale lázně jsou velice účinné - jak na zánět, tak na psychiku a jejich efekt přetrvává i mnoho měsíců, efekt lázní Jáchymov j třeba i i rok. 5. V neposlední řadě byste mohla poprosit posouzení vhodnosti biologické léčby pro vás. Centra biologické léčby najdete zde: https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatologicka-centra Hezký den.

5. 9. 2021

Dobrý den, je medrol při léčbě RA účinější a šetrnější (játra nemusí přetvářet medikament jako u prednisonu) než prednison? Pokud ano, proč mi revmatoložka předepisuje od začátku léčby prednison. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, obvyklý postup v praxi je nasazení prednizonu, lékaři obvykle argumentují také cenou, která je nižší než metylprednizonu /Medrolu/. Tuto otázku, kterou jste položila mě, položte přímo pani doktorce, poproste o zvážení změny na Medrol. Medrol je i silnější, může se místo 5mg Prednizonu užívat jen 4mg Medrolu. Obvykle se nasazuje mladším lidem a těm, u kterých se přepokládá velmi dlouhodobé užívání kortikoidu. Hezký den.

Bolesti kloubů

1. 9. 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Trpím velmi bolestmi kloubů především rameních, kyčlí, prstů na ruce, kotníků. Klouby křupou a zároveň bolí. Velké bolesti mám také krční páteře, kterou mám operovanou a to pro výhřez meziobratlové plotýnky. Bolest krční páteře mi jde do hlavy_migrény. Asi se bude jednat o více potíží najednou. Absolovovala jsem rehabilitace, fyzioterapii, vše bez výsledků, bolest si žije svým životem, aniž bych jí dokázala ovlivnit cvičením a analgetiky. Také mám vysokou hladinu kyseliny močové cca 420. Prosím poradíte na jakého odborníka - lékaře se mohu obrátit? Bude nutné např. doporučení obvodního lékaře? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, níže uvedená hodnota kyseliny močové by mohla být základní příčinu vašich bolestí. Hodnoty kyseliny močové v séru (fS-kyselina močová): ženy 120–340 μmol/l. muži 120–420 μmol/l. Navštivte vašeho obvodního lékaře-léčit vás může jak on, tak internista. Určitě vám rád poradí, ev. vás odešle na patřičné pracoviště. Základní info o nemoci: https://www.ikem.cz/cs/dna-a-vysoka-hladina-kyseliny-mocove/a-1989/ Hezký den.

Naražený malíček

30. 8. 2021

Dobrý den, cca před 3/4 rokem jsem narazila malíčkem do zdi napřímo, zalomila jsem si nehet do půli - bolest jsem přičítala naražení a zalomení nehtu. Kloub na malíčku mi ale začal po půl roce otékat a bolet. Po návštěvě lékaře jsem se dozvěděla, že jdu pozdě, kloub utrpěl komínovou zlomeninu a nedá se s tím nic dělat, bylo mi doporučeno užívání Brufenu a po zklidnění leaser. Navštívila jsem tedy jiného lékaře, který diagnostikoval artrotické změny DIP kloubu. Dá se prosím ještě nějak kloub léčit nebo je jediná cesta artrodéza DIP kloubu nabídnutá lékařem? Poradíte mi prosím lékaře (odbornost) kam s problémem zajít. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, váš dotaz je spíše čistě chirurgický nebo ortopedický - následek ůrazu - ev. pro fyzioterapeuta, proto bych vám doporučovala spíše poslat dotaz cíleně Chirurgovi nebo Ortopedovi, můžete jen dotaz překopírovat po výběru specializace na tomto odkaze a počkat na odpověď. Poradna:https://www.ulekare.cz/poradna Snad jsem trošku pomohla aspon nasměrováním.