Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Vyšetření na revmatoidní artritidu

29. 1. 2023

Dobrý den,mám již delší bolesti rukou a nohou,mám vyboceny palec a ostruhu na patě u 2.,PDK a poúrazovou artrozu v koleni,pak osteoporózu na LPK a bolest na PHK s bouli v předloktí,v rodině byla regma prokázána ,při pohybu rukou i v klidu mě bolí delší dobu,u praktika jsem požádala o vyšetření na regma,prý bych měla zkroucené prsty u rukou,tím byla odpověď a pak že nemám prokazatelný zánět v těle,že by byl vidět,prosím o pomoc zda musím mit zadanou na vyšetření ? Děkuji a neb zzda se pozná z magnetické rezonance regma? Neb z jakého vzorků přesně z krve a zda by mi měl toto provést? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, odmítání potíží pacienta a povídačky o zkřivených prstech u RA svědčí bohužel o tom, že lékař nesleduje medicínu a nemá empatii k pacientovým problémům. Požádejte důrazně o vyšetření na revmatologii nebo se můžete objednat i sama. Vyšetření spočívá v pohovoru /anamneza/, odběru krve na zánětlivé parametry revmatu, rtg snímky a další doplnující vyšetření podle prohlídky těla, kterou lékař specialista revmatolog taky provede. Magnetická resonance se běžně pro diagnosu RA nepoužívá.Objednání ke specialistovi můžete využít i přes naši novou objednávací službu, registrujte se zde ( https://app.ulekare.cz/registrace ) a potom vás sestry objednají. Hezký den.

Léčba RA

27. 1. 2023

Je možnost jiné léčby RA nežli léky Methotrexat a další z těchto skupin? Nechce se do takovýchto léků,spíše nějakou volbu jen na bolest a protizánětlivé. Musím pistoupit léčbu Methotrexat těm a léky podobnými nebo mohu tuto léčbu odmítnout. Dekuji vam.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, potíž pacientů je, že nerozumí podstatě své léčby a ani neví moc o své nemoci. Apriori odmítají léky, které by jim mohly velmi pomoci, léky neberou nebo zapomínají. Problém je hlavně v systému, kdy se jim lékař informačně nevěnuje a z toho pochází mnoho nedorozumnění. Dobře, že pokládáte svůj dotaz. Léky na RA jsou v podstatě tři skupiny - 1.kortikoidy, 2.léky ze skupiny protizánětlivých doplnujícíhc léčiv (DMARDs) a další 3.velká skupina (léky proti bolesti, Janusovy kinazy a další), teprve potom, co tyto selžou, dává se biologická léčba. Tato je reservována pro pacienty s těžšími formami nemoci, která se pozná tak, že neraguje na mnohonásobnou léčbu a po vystřídání léků ze všech skupin má pacient stále nemoc aktivní. Standartní léčba je při nasazování a aktivitě nemoci tato: nasadit kortikoid a k němu další lék / podle volby lékaře/ a jakmile se Medrolem zaléčí silný zánět, ustupuje se s ním a nechává se jen druhý lék. Medrol a kortikoidy obecně jsou nejsilnější a nejúčinnější lék na RA, v kratším období a střední i klidně vyšší dávce není nebezpečný. Často se ale děje, že lékař sám kortikoidy odmítá a jak potom pacient má být pozitivně naladěn :(. Kortikoid není nebezpečný lék při krátkodobém a cileném podávání, po snížení se nechává bud jen pidi dávka nebo se lék uplně vysazuje - tím pádem má minimální nežádoucí učinky. A i těmto se předchází cíleným sledováním rizikových parametrů a i předcházení jim / info zde:https://lupusinky.estranky.cz/clanky/lecba-lupusu/chytre-sestero-u-brani-kortikoidu.html / Lék na bolest vlastně neléčí podstatu RA - jen tlumí BOLEST, některé léky na bolest složku protizánětlivou mají,ale rozhodně se nevyrovná síle a učinnosti kortikoidu, kortikoid umí silně a efekticně utlumit ZANĚT a to potřebujeme. Odmítnout léčbu samozřejmě můžete, jen si, prosím, uvědomte, že léky na bolest neléčí podstatu nemoci, mají velké učinky nežádoucí na žaludeční sliznici a nárazové a nekontrolované užívání postihuje žaludek. Kdybyste cokoli potřeboval ujasnit, najít, vysvětlit, jsme tu pro vás :). Hezký den.

Vysazení léků

23. 1. 2023

Dobrý den, měla bych dotaz. Beru půl roku 1xtydne 2 tabletky ráno a vecer Metrotrexat a asi měsíc každý večer 1 tabletku Plaquenil. Je to už 25 dní co jsem vysadila postupně Medrol (brala jsem už co 3 dny 2mg). Prvních 20 dní mi po vysazení bylo úplně dobre, ale teď mě začíná bolet rameno a zápěstí (tahám dítě na jedné ruce) a trochu šlachy pod pravým kolenem. Myslíte že je potřeba se opět vrátit k Medrolu nebo je i jina možnost než kortikoidy? Nechci se ke medrolu vracet :( děkuji za odpoved a hezký den
Odpověď lékaře:
Dobrý den, všeobecná nechut pacientů ke kortikoidům pramení ze špatné informovanosti. Medrol jako i ostatní kortikoidy nejsou nebezpečné v rukou toho, kdo s nimi umí zacházet a uvědomuje si jejich pozitivní vliv, ne jen potenciálně negativní. O znovunasazení Medrolu musí rozhodnout váš ošetřující lékař, podle výsledků vaší laboratoře - rozhodně na internetu nemohu bez informací jakkoli rozhodnout. Objednejte se na dřívější kontrolu k revmatologovi, svůj stav pozorujte a můžete se třeba telefonicky poradit se svým lékařem, který podrobněji zná historii vaší nemoci. Pokud je vaše nemoc stále v aktivní fázi nemoci - zjistí se zánětlivé parametry v krvi, jsou kortikoidy nejrychlejší a i nejšetrnější a poměrně rychlý způsob zklidnění aktivity nemoci. Lékaři mnohdy postupují příliš laxně /nenasadí je vůbec nebo zbytečně malou dávku/ - sami se kortikoidů bojí a pacienti trpí zbytečně. Kortikoid v kombinaci s dalším lékem je pořád nejučinnější a neefektivnější léčba RA - v akutní fázi se RA zaléčí i kortikodem v dostatečné dávce, který se potom snižuje. Samozřejmě můžete mít ke kortikoidu výhrady, ale braní léků na bolest není vůbec řešení podstaty autoimunitní nemoci - netlumí zánět tak jak kortikoidy. Po porodu dítěte bývá vzplanutí nemoci časté a i velmi silné /vlivem hormonálních vlivú/ - nechci vás vůbec strašit, jen moje zkušenost :(. Je to celé na vás. Možností pak je pouze navýšení dávek léků, které již berete a to musíte prodiskutovat s oš. revmatologem. Hezký den.

Oteklé koleno

15. 1. 2023

Mám oteklé koleno, špatně se mi chodí, hrozná bolest, co mám dělat prosím,
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určtitě navštivte ortopeda, musí vyloučit zánětlivý původ - pokud je to artrosa, která také otok dělá, nechá si vás v péči, pokud je to zánětlivé, doporučí vám ošetření a léčbu u revmatologa. Zatím si můžete brát lék na bolest, dělat obklady třeba z tvarohu /vytahují horkost/ ev mazat mastí s NSA ( nesteroidní antirevmatikum ), lékárník vám jistě u táry poradí. Hezký den,

Skřípnutý nerv

15. 1. 2023

Dobrý den, mám už cca 3,5 měsíce bolest za zadní straně stehna, táhnoucí se po celé zadní straně stehna, někdy až do palce u nohy. Jde podle všeho uskřípnutý nerv. Absolvovala jsem řadu vyšetření a ošetření (4x opich u praktického lékaře, vyšetření na ortopedii, ošetření laserem, rázovou vlnou, vyšetření na revmatologii, fyzioterapeutická cvičení). Nic ale nepomohlo, resp. nevedlo k úlevě, bolest, někdy až křečovitá, je zde stále. Jsem zvyklá hodně sportovat a toto mě omezuje, i když pravda je ta, že se snažím sportovat i nadále. Mám RA, v poslední době mám poměrně často bolesti rukou, ramen, kyčlí apod. Chtěla bych se zeptat, jestli výše jmenované obtíže mohou souviset s RA? Popř. co s tím? Beru 1x týdně Trexan, teď asi týden Prednison (kvůli zhoršení bolestí). Mnohokrát děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, na první pohled to na mě působí dojmem problému s ploténkou - je zvláštní, že vás nikdo neposlal na vyšetření CT nebo NMR /je to jedno, obě ploténku zobrazí krásně/ - pouze zde je vidět ploténka /na rtg není vidět, protože to je chrupavka a tu rtg nezobrazí/, která mohla vyhřeznout a tlačí na míchu nebo vystupující nervy. Příznaky máte celkem typické. Jde o to, abyste se dostala co nejdříve do ambulance neurologa, udělali vám CT nebo NMR a na základě výsledků se nasazuje léčba - bud infuzní, doporučuje se i cílené cvičení /Tzv.SM systém, který posiluje svaly hluboké podél páteře a ty zpevnují tuto oblast/, medikamentosní nebo potom i operační. Bez zobrazovacícho vyšetření nebudete moudřejší. Zkuste se objednat k neurologovi, klidně sama. Na nic nečekejte nebo můžete použít i naši objednávací službu zdarma, po registraci na strance objednate službu podle vašich prefenerecní, sestry na telefonu se snaží sehnat co nejčasnější termín u specialisty ve vašem okolí, registrace zde: https://app.ulekare.cz/registrace Věřím, že kdyby se výhřez ploténky potvrdil, nasazením léčby se vám uleví a zbytek docvičíte, když jste zvyklá sportovat. Bez dg se ale do cvičení nepouštějte, abyste si neublížila - měla byste vědět, jaký výhřez a kde je a poléčit nejprve zánět a otok. Hezký den.

Inzerce:
meduka_logo