Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Tuhost kloubů

24. 11. 2021

V posledních letech trpím stuhlostmi kloubu na rukou,hlevně ráno,občas mi nejde ani uchopit nůž , ale ne po celý rok.Příznaky se shoršují vždy s nástupem zimnějsího období.Občas jsem u sebe zaznamenala tupou bolest v prstech na nohou nebo v kýčli,která prostupuje do končetiny.Mám 5 dětí a tak bolesti kyčlí jsem pričítala porodům a i tomu ,že v posledních 8 letech jsem začala aktivně sportovat.Může se ale jednat i o tohleto autoimunitní onemocnění?.Děkuji za odpoveď Cieślarová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě diagnosu po internetu neuděláme - jen podle popisu to opravdu ještě neumíme: chybí podrobné vyšetření těla a hlavně "problémových kloubů", laboratorní odběry poměrně hloubkové /se zaměřením na autoprotilátky/ a ev. rtg kloubů - to vše v komplexu teprve dovolí stanovit diagnosu. Navštivte prosím, revmatologa ve vašem okolí - nejdříve možná zajděte k obvodnímu lékaři na poradu a objednejte se poté na revmatologii. Můžete zkusit použít naši novou objednací sužbu, odkaz: https://app.ulekare.cz/registrace S pozdravem

Hodnoty laboratorního vyšetření

21. 11. 2021

Dobrý den, cca před 5 lety mi byla diagnostikovaná RA II-III.stupně.Dostával jsem v infúzích nějaké kortikoidy a nasazen mi byl ijekčně 1 x týdně METOJET 20 ml.Po roce této léčby mi bylo nabídnuta Klinické studium biologické léčby a to 1 x denně 1 tabletu pod nějakým názvem-kodem.Docela mi tato léčba pomohla a po 4 letech ze dne na den to skončilo za což jsem byl velice zklamán,neboť organismus se na tuto léčbu dobře zvykl a nyní mám opět brát 1 x týdně Metojet což je vlastně Metotrexán a 1 x denně Medrol.Takže jsem vlastně opět na začátku s čím jsem začínal a jsem z toho velice zklamán. Z Medrolu mi není moc dobře a Metotrexán se obávám brát,neboť je to vlastně chemoterapie. Nyní mám RF 13,což si myslím,že je dobrá hodnota,když jsem měl i RF 30. Mám však anti-CCP 6,91 POZITIVNI. Což prý je údajně spolehlivější ukazatel než samotný RF. Je tedy ta hodnota 6,91 hodně nebo je to v normě u můžů? Kolik vlastně jsou v normě tyto hodnoty anti-CCP? Nikde jsem se to nedočetl. Ještě z těch lab. vyšetření mám napsáno: patologické anti-MCV Elisa 213 U/ml a údaj ANA POZITIVNI.Vůbec nevím co tyto údaje pro RA znamenají a budu rád ,když mi je vysvětlíte. Každým rokem se snažím jezdit také do lázní s Balneoterapii a dost mi to pomáhá. Budu moc rád,když se mi k této moji nyní komplikované léčbě vyjádříte a zda je nutno brát tyto léky. Předem děkuji za odpovědi na všechny otázky. S pozdravem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ano-ati CCP jsou specifické pro RA a pokud je vyšší než 1, už jde o aktivitu nemoci. Pokud vám fungovala biologická léčba, požádejte lékaře o nastavení biologické léčby znova - existuje mnoho molekul preparátů, které je možno u RA nasadit. Pokud by byl problém, můžete sám požádat o posouzení vhodnosti terapie přímo v centru biologické léčby, centra najdete zde: https://www.revmaticke-nemoci.cz/centra-pro-lecbu Stávající léky, které máte, jsou vysoce účinná kombinovaná terapie a pokud je dávkou dobře nastavena, profitují z ní pacienti dlouhodobě. Medrol nepíšete kolik mg berete?...určitě byste k němu měl mít ochranu žaludeční sliznice a ještě posilu kostí, podívejte na odkaz, Medrolu se netřeba bát, obzvlášt v dávce pod 16mg. Odkaz ohledně toho, co je dobré brát s kortikoidy, abyste z nich co nejvíce profitoval a minimalizoval nežádoucí učinky: https://lupusinky.estranky.cz/clanky/lecba-lupusu/chytre-sestero-u-brani-kortikoidu.html Metotrexat sice patří do skupiny chemoterapeutik, co ale už pacientům nikdo nevysvětli, bere se řádově mnohem menší dávka, než u chemoterapie nádorů...je to vyzkoušeno jako udržovací dávka u revmatol. pacientů a je to tím pádem poměrně bezpečné. Určitě dobře děláte, že jezdíte do lázní, navrhuji pokusit se dostat do lázní Jáchymov, tzv. jáchymovské krabičky jsou vyhlášené a velice učinné. Najdete si na google pojem Brachyradioterapie. Můžete si pak srovnat, který efekt vám bude připadat lepší a dlouhodobější. Hezký den.

Léčba Metotrexatem

21. 11. 2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se pozná, že metotrexat na léčbu revmatoidní artritidy zabírá. Manžel ho bere již 5. rok (nejdříve 1 týdně, teď 1 a půl) a záněty má pořád. Cestují mu po nohou pod kotníkem a po prstech na rukou. Má je bolestivé, nateklé a málo hybné. Aby mohl fungovat v práci, napsala mu jeho lékařka dyclofenac. Ten pomáhá, ale jen na chvíli a je to dost "dryják". Manželovi je 44 let, nemá nadváhu, přestal kouřit a dělá vše podle pokynů. Stejně to nepomáhá, budí se bolestí a já nevím, jak mu pomoci. Četla jsem o možnosti bioléčby. Jak daleko musí nemoc zajít, aby nemocného zařadili do této léčby? Velmi Vám děkuji za odpověď. S pozdravem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, metotrexat obvykle pomáhá dlouhodobě, ale je možné, že časem jeho dávka nestačí. Dobré je zklidnit aktivitu nemoci přidáním kortikoidu na kratší čas - je to velmi učinné a efektivní. Je potřeba ale o tom mluvit s revmatologem, měl by vědět, že stávající léčba nefunguje. Samozřejmě je možné požádat o biologickou léčbu - dříve se dávala jen když selhávala stávající léčba (dlouhodobě a po vyzkoušení všech léčebných cest a preparátů, dnes už to ale tak být nemusí). Pokud by ošetřující lékař nebyl svolný, může se manžel sám objednat do centra Biologické léčby k posouzení vhodnosti biologické léčby pro svou osobu. Kouření silně zhoršuje nemoc, proto chválím pacienta, že zahodil cigarety. Hezký den.

Horší mobilita kloubů

21. 11. 2021

Dobrý den, mám dlouholeté bolesti zad a pravé kyčle. Čím dál horší mobilitu kotníků i dalších kloubu a časté záněty šlach. Ortoped mi udělal pouze RTG kyčle kde bylo zjištěno že špatně sedí v kloubní jamce. Do toho už asi půl roku golfový loket. Dnes ráno jsem mel chvíli problém se otočit z břicha na záda po probuzení. Nemám nadváhu a jsem poměrně aktivní a je mi 38 let. Ale pohybový aparát mě zlobí čím dál víc. Co s tím? Po fyziu spíš horší.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, váš dotaz není ohledně revmatologické nemoci-tyto potíže jsou spíše ortopedické. Zkuste naši novou službu - poradnu přes internet s objednáním ke specialistovi podle vašich preferencí. Odkaz na poradnu s objednáním: https://app.ulekare.cz/registrace. S pozdravem

Biologická léčba a očkování covid-19

20. 11. 2021

Dobrý den, už v 5 let se léčím JIA, a bojím se očkování(covid), mám biologickou léčbu, myslíte, že je možnost nějakého papíru abych se nemusela očkovat? bojím se následků na nemoc..
Odpověď lékaře:
Dobrý den, oficiálně není biologická léčba kontraindikací očkování, zkuste se domluvit s vaším revmatologem. Zatím není očkování povinné, jediné, co mě napadá: můžete napsat tzv. revers, papír, kde vezmete důsledky svého odmítnutí na sebe - ale právně nevím, jak moc je toto učinné. Snad jsem trošku pomohla. Hezký den.