Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Otékání rukou a nohou

20. 7. 2023

Dobrý den, prosím o radu. Moji mamince oteklo začátkem června ruka, dlaň, prsty, celá ruka, myslíme si že to bylo po námaze, skládala uhlí, za pár dnů to samé ne druhé ruce, má velké bolesti, dostala od praktickeho lékaře Prednison 20, 1/2 tablety denně, ale Aulin a Zaldiar na bolest. Ruce sice oteklé už nemá, ale není schopna v nich nic udržet, zapnout si kalhoty,.... Koupila si ortézy, které ji pomáhají, trošku fungovat. Nyní ji začínají otekat nárty na nahou. Na kontrolu k praktik. Lékaři, jde až 7.9. Psychicky na tom není už dobře, dokážete mi poradit zda se máme obrátit na revmatologii? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ano, na místě bude určitě revmatolog - objednejte ji. Medrol může mít vliv na zhoršení její psychiky také, stejně jako bolesti a náhlé problémy s klouby...konzultujte vše s revmatologem, dlouhodobější léčba revma nemocí nepatří do rukou jen obvodního, sám by jí měl na revmatologii poslat. Přeji hezký den a at je termín na revmatologii co nejčasnější.

Opalování a pobyt na slunci

20. 7. 2023

Dobrý den,mám od ledna diagnostikovanou psoriatickou artritidu,jsem léčena metotrexaty,může tato léčba ovlivňovat pobyt na slunci a opalování? děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den, žádný pacient s autoimunitní nemocí by neměl pobývat na slunci bez ochranného krému s vysokým spf faktorem a to i když je pod mrakem, slunce proniká i mraky. Léčba metotrexatem zvyšuje citlivost kůže na sluneční paprsky, tzv. fotosenzitivita a pak byste měla být ještě opatrnější. Dnes je krémů s ochrannými faktory velké množství, každý si vybere, navštivte lékárnu a poradte se. Hezký den

Otékání kloubů v létě

18. 7. 2023

Dobrý den, děkuji velice za odpověď V oddíle Revmatická artritida a v sekci léčba jsem jednotlivé skupiny léčiv našla (snad hledám správně - viz výstřižek níže), ale bohužel jsem neobjevila zatřídění konkrétních léků do jednotlivých skupin. Např. lék Leflunopharm patří do které z těch skupin? Nebo Salazopyrin nebo methotrexát? A další... Jak zjistím, o jaký typ léku jde? Informacím v příbalových letácích nerozumím. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli je běžné s RA, že v těchto teplech klouby rukou a nohy (od kotníků k prstům) silně otékají, prsty rukou se mi nedaří ohýbat a ruce mi nejdou sevřít v pěst. V průběhu dne se to zlepší, nebo když si chladím v hodně studené vodě, ale přes noc se vše zas znovu zhorší. Děkuji moc předem za upřesnění. S pozdravem Dobrý den, Vše se dozvíte na stránkách www.revmaticke-nemoci.cz, oddíl Revmatická arthritida, a tam v sekci léčba. Hezký den. Vaše poradna. ------------------- Zaslaný dotaz: Dobrý den, co prosím patří do jednotlivých skupin léčby RA, na které se ptáte v dotazníku (názvy léčiv)? Nesteroidní antiflogistika DMARDs Cílená léčba Kortikosteroidy Jiná léčba Léky předepsané revmatologem neumím zařadit, kde se můžu dozvědět víc o jednotlivých skupinách? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, netuším, proč zjišťujete, do jaké skupiny který lék patří, nevím, proč takovou informaci pacient potřebuje pro své léčení?. Ano - tyto otoky jsou typické právě pro RA - měla byste o nich informovat svého lékaře -revmatologa, upraví vám léčbu, která zde velmi pravděpodobně není dobře nastavena. Požádejte o časnější kontrolu a ukažte lékaři své otoky a poproste o upravu dávek ev. množství léků, ať nemusíte tolik trpět. Hezký den.

Naměřená hladina anti-ccp

18. 7. 2023

Dobrý den, občas mám bolesti kloubů na rukou a bylo mi naměřeno anti-ccp >200. Je možné, že se jedná o RA? Nebo by to mohlo být i něco jiného? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, anti ccp je autoprotilátka vysoce specifická pro RA, s největší pravděpodobností o RA půjde, u svého lékaře byste měla dostat co nejdříve léčbu na ztlumení zánětu. Hezký den

Zhoršení příznaků

17. 7. 2023

Dobrý den, mám revmatoidní artritidu již 10 let. Proběhla léčba merotrxatem, ten pro neúčinnost vysazen, potom metotrxat injekce, opět vysazen pro vedlejší účinky. Nemoc byla ještě nedávno zkousnutelna, většinou otekly klouby na rukách a lokty, jindy zase ramena a kolena.. tak se to dalo vyřešit krátkodobě aulinem. Teď již 3 měsíce oteklé a bolestivé vše kromě kyčlí a zad. Prsty na rukách, zápěstí, kolena, lokty, ramena achilovky, prsty na nohou a co ještě, bolesti kostí. Ve středu mám kontultaci u svého ravmatologa a chci se zeptat, zda bych dosahla na bioléčbu. Nemohu pořádně chodit, chleba si neukrojim, neotočím klíčem a o wc ani nemluvím. Myslíte, že bych mohla bioléčbu dostat? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Hezký den, tato léčba, kterou jste měl, není typická pro léčbu RA - při aktivaci nemoci se dává MTTX vždy v kombinaci s kortikoidem, který učinně ztlumí aktivitu nemoci a postupně se potom vysazuje. Možná jste neměl tolik nemoc aktivní, ale: biologická léčba se indikuje, až selže veškerá dostupná medikamentozní /léky/ léčba klasická, což u vás určitě ještě neproběhlo. U revmatologa konzultujte vás současný stav, informujte se na jiné možnosti léčby, v klidové fázi jsou třeba výborné lázně. Hezký den.

Inzerce: