Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Ivana 7. 12. 2018

Ještě bych se chtěla zeptat na výsledky krve o kterých mi revm. lékařka řekla,že jsou v naprostém pořádku. Moc jim nerozumím,ale vím,že CRP je v normě do deseti a já je mám daleko vyšší. Moje lékařka se pořád jenom usmívá a vůbec nic mi k mojí nemoci neříká.Chce zzšovat MTX až na 25mg i když od začátku se mi jeví,že mi vůbec nezabírá.Mám další bouli na ruce,to zase přešla s úsměvem a já se fakt necítím dobře. Nechápu na co k ní vůbec jezdím.)) Pane doktore,chci se zeptat jestli by šlo ten MTX vyměnit za jiný lék,např za salazopyrin,nebo delagil nebo za něco jiného. Mtx beru již asi 15let a bolestí jsem se ještě nezbavila. leu-9.4 ,ery 4.77,HB 132,Trombo 413 Bio-glu4.9,urea 5.7, kreat 71, KM 374, bil 10, jt v normě,CRP 22.3, GF1.3 Děkuji vám. Ivana
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě by se léky měly kombinovat a měnit, pokud pacient se necítí dobře -zkuste s paní doktorkou promluvit, pokud to nepůjde, vyberte jiného revmatologa. Pokud nejste spokojena přístupem lékaře, zvolte si jiného s volnější kapacitou v dobré dojezdové vzdálenosti, máte na to plné právo. Vybrat si lékaře můžete na našem webu https://www.ulekare.cz/lekari-vyhledavani , kde najdete i doporučení od dalších pacientů nebo na této stránce, kde vám rádi v výběrem pomůžeme: https://www.ulekare.cz/objednat-se Hezký den.

Ivana 4. 12. 2018

Dobrý den,po přečtení letáčku na MTX jsem na pochybách,jestli tento lék ,který užívám 15 mg 1x týdně mám dále užívat. Mám spolupracovnici co trpí revmatizmem od dětství a teď je jí 45 let a ta hned jak jí byl MTX předepsán ho odmítla a je v naprostém pořádku. Bolesti má občas,cítí se dobře,žádné revm. boule ani žádné jiné léky na revma nebere. Chodí pravidelně k revmatologovi i když tyto léky odmítla. Jak je to možné? Já mám stupeň č. 2, oteklé klouby na nohou i rukou., bez tbl. denně od bolesti si den neumím představit. Je mi 56 let a do důchodu ještě daleko. Mám obavy,abych tím MTX si sice revma léčila,ale jak je tam psáno nedostala k tomu třeba ještě rakovinu uzlin. Děkuji vám za pochopení a za radu co je menší zlo. Ivana
Odpověď lékaře:
Dobrý den, Ivanko-někteří lidé mají jen mírnější formu RA a proto si mohou "dovolit" nebrat léky. To ale asi není váš případ, ale uplně vás chápu..každý by to tak asi chtěl. K MTTX je důležitá tato informace - v revmatologii se berou u tohoto léku menší dávky než v onkologii, kdy se léčí nádor. Riziko nežádoucího učinku je tedy mnohem menší. Popovídejte si s paní doktorkou o své léčbě, můžete též požádat o rehabilitaci, lázně nebo lékařku změnte - je to plné právo každého pacienta, vyhledat si péči, která mu vyhovuje. Hezký den.

Věra 1. 12. 2018

Dobrý den, je mi 62 let, jsem v důchodu, 20 let se léčím s RA 3 st.. V současnosti užívám Trexan, zeleň listovou, léky a kapky pro doplnění vápníku a vitaminu D, 2x měsíčně si aplikuji biologickou léčbu Humiru (asi 6 let). Od bolestí užívám léky Artrilom, někdy acylpyrin. Brufen a Aulin mi přestaly zabírat. Dle lékařky jsem v remisi. Po jakémkoliv zatížení (nesu v ruce kabelku, vysávání, mytí nádobí) trpím silnými bolestmi a otoky šlach na rukou i nohou, které přejdou asi po třech dnech úplného klidového režimu. Tzn., že skoro nemůžu nic dělat, abych neměla bolesti. Léky na bolest mi na tyto problémy vůbec nezabírají. Co s tím? Před měsícem jsem dostala zánět tlustého střeva a salmonelózu s vysokými horečkami. Obvodní doktor mi řekl, že je to z důvodu mé oslabené imunity. Manželovi nic nebylo, stravujeme se společně. Chci se také zeptat jak je to v mém případě s potravinovými doplňky na posílení imunity (hlíva ústřičná s rakytníkem, imunostop, zelený ječmen, chlorela atp.), které mi doporučují jako prevenci nachlazení a na posílení. Neruší účinky léčby RA? Často se totiž cítím hodně vyčerpaná, úplně bez energie, některé dny proležím v posteli se zimnicemi. Při oslabení a nemoci hubnu 3-5 kg, které pak dlouze nabírám Byla jsem dost aktivní člověk se spoustou zájmů a můj současný stav mě psychicky ničí. Děkuji za vaši odpověď. Věra
Odpověď lékaře:
Dobrý den -remise nemoci se neposuzuje jen podle laboratorních hodnot,ale též podle stavu a potíží pacienta. Pokud pani dr tvrdí,že jste v remisi, jak to,že máte bolesti? prosim, navštivte ji znova a požádejte o přešetření stavu, ev rehabilitace či lázeňskou léčbu. Léky na bolest situaci dlouhodobě neřeší. Doplnky stravy můžete zkusit, kromě imunostimulačních preparátů /echinacea a tp/, je to však průvan v peněžence s nejistým efektem, vzhledem k prodělanému zánětu střeva bych vám doporučila spíše dobrá probiotika dlouhodobě na nápravu střevního mikrobiomu - který též souvisí s nemocí a léčením imunity. Hezký den.

Mirka 29. 11. 2018

Dobrý den, mám RA mezi 2.-3. stupněm. Několik dní mě bolí bederni páteř a vystřeluje mě to do pravého stehna, ze zadu. Chtěla bych se zeptat, jestli toto onemocnění může souviset s RA. Beru léky na revma a teďka i na bolest a mažu gelem. Prosim o vaši radu. Děkuji za odpověd.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, bolesti v oblasti bederní páteře bývají spíše neurologického původu, nejspíše od ploténky -ukazuje na to vystřelování bolesti do stehna. Mazání gelem, pokud pomáhá, je ok, ale pokud by se bolesti stupnovaly-je na čase navštívit neurologa. Hezký den.

Marcela 28. 11. 2018

Děkuji za odpověď, ještě doplnění,anti CCP protilátka v pořádku.Negativní mám prostě úplně všechno, kromě nálezu na rtg.
Odpověď lékaře:
Dobrý den - pokud je anti ccp negativní-opravdu nejde o RA, anti ccp je silne specificka pro tuto nemoc. Navstivte dobreho imunologa,ktery se pokusi najit jinou pricinu vasich problemu podrobnym patranim v imunite. Hezky den.