Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Bolesti kloubů a žeber

1. 3. 2023

Dobrý den, v roce 2022 jsem měla hodnoty CRP 1,10 mg/l - RF 26,1 - ASLO 335. Praktický lékař řekl, že je to lehce zvýšené. Od toho roku mám pobolívání velkých kloubů u palců na nohou. Teď už jsou bolesti takové, že mě omezují při chůzi. Mám zvláštní bolesti na žebrech i při doteku to bolí. Začínají pobolívat lokty a zhoršuje se mi zrak (pocit suchého oka a rozmazané vidění). Myslíte že by to mohla být artritida? Je mi 46 let. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, trochu mě znepokojují výsledky ASLO - váš lékař, který vám testy dělal, nijak neragoval? Test na ASLO znamená, že jsou přítomny v těle bakterie s jménem: streptokok a určitě podle výsledků by vás měl léčit. Pokud máte problémy v oblasti kloubů, objednejte se na revmatologii, tyto testy co máte je absolutně nedostačující pro stanovení možné arthritidy ev. jiných problémů Tipuji ale, že potíže budou od streptokoka a po léčení antibiotiky by měly potíže zmizet. Pokud ne - cesta a léčba na revmatologii bude nezbytná. Pozitivní hodnoty ASLO jsou u: revmatická horečka, streptokoková angína, spála, glomerulonefritida, tonzilitida (zánět mandlí) Požádejte svého lékaře, aby vám udělal další vyšetření na hladinu ASLO (pro srovnání, jestli klesá nebo stoupá) a ev. vás adekvátně léčil. Hezký den.

Bolest páteře

24. 2. 2023

Dobrý den, mám Bechtěrevovu chorobu více než 50 let. Přestála jsem záněty kolen a ramen, fslešný zánět žil - s masivním otokem celé nohy, falešný infarkt - při léčení v Jáchymově aj. . Nyní po diagnose Chopn, diagnostikovaném před třemi lety, se mi zhoršila dýchavičnost tak,že jsem od poloviny listopadu doma v bytě a od ledna mám velké bolesti krční páteře s výraznou bolestí boltce pravého ucha. Před třemi týdny došlo k "k výsevu v oblasti P boltce, p strany krku a p trapézu" - v nemocnici diagnostikován Herpes zoster. Po vybrání dávky Zoviraxu se po pěti dnech se zvětšenými bolestmi potíž vrátila . Obvodní lékařka neslyší na prosbu o lék proti bolesti a neuroložka je nedostupná. Reumatoložka,, u které jsem v evidenci témeř 40 let, funguje přes telefon a ochotně přes sestru, které se svěřím s problémem,zašle e recept. Je zásadně proti kombinování Bechtěreva s jinými zdravotními potížemi. Jsem zoufalá. Neumím rozeznat bolesti od krční páteře a herpesu a zdá se mi, že družně působí obě. Mám druhou dávku antivirotik a po dvou dnech potíž neustupuje. Prosím poraďte. Zdravím
Odpověď lékaře:
Vážená paní, Zdá se, jak píšete, že bolest není od bechtěrevovy nemoci, ale od herpetického infektu či od krční páteře. Zkuste se obrátit na ambulanci bolesti a zkuste si vyřídt magnetickou rezonanci krční páteře, která by osvětlila původ obtíží- a podle toho pokračujte buď v ambulanci bolesti nebo si zkuste najít neuroložku i mimo bydliště. Možná by pomohl i rehabilitační lékař. Tato cesta se mi jeví jako nejschůdnější k určení původu obtíží a to je cesta k jejich řešení. S pozdravem

Tradiční čínské byliny

24. 2. 2023

Zdravím mám dotaz zda je možno užívat čínské byliny (a které) by při současném užívání Medrolu a Trexanu zmírnily bolestivost u revmatické artritidě.Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, současné užívání bylin z TČM můžete zkusit, efekt není zaručen a rozhodně já nejsem odborník na TČM, je potřeba jej vyhledat a podrobit se vstupní konzultaci. Byliny z TČM se dávájí ne na dg, ale na míru člověku po podrobném vyšetření. Terapeutovi TČM rozhodně řekněte, jaké léky užíváte a nikdy je nevysazujte, i kdyby vám to radil, není to moudré. Byliny a léky působí na jiné linii, mohou se kombinovat, ale člověk -terapeut musí být erudovaný. Hezký den.

Směny v práci

22. 2. 2023

Dobrý den,chodím několik let k rewmatologovi.Mám HLA B27- pozitivní,FW 92/nelze odečíst a vyšší CRP 20,27 a naposled 45.Mam diagnostikovanou Ankylozující spondylitidu,mnohočetné postiž.páteře,sakroleitida na SI kloubech.Mám již 2.biologickou léčbu.První jsem měla simpony,ale po očkování proti covidu a stav po 2 covidech se mi stav zhoršil a biologická léčba selhala.Opakovaně opich SI a naposled krční páteře.Jsem od září v PN.Mám střídavé bolesti krční,bederní a hrudní páteře.Beru pravidelně se Salazopyrinem Ibumax 600 mg 2x denně,protože bez analgetik se neobejdou a při silné bolesti Zaldiar,který už nezabírá.Od listopadu 2022 mám nasazenou biologickou léčbu Cosentyx 300mg a 14 dní.Mám silné bolesti při kterých se budím několikrát za noc.Chtěla jsem nastoupit do nové práce na směny,ale nevím jestli to zdravotně zvládnu nebo jestli skončím v inval.důchodu.Na rtg 10/2022 na L páteři napřímená bederní lordosa a snížené ploténky v rozsahu celé L páteře a na SI kloubech je oboustranná sakroleitida.MR C páteře 10/2022 C6/7 plochá protruze disku do 2mm,z části krytá drobnými osteofyty,sek.stenóza PK kolem 9-10 mm společně s arthrosou způsobuje oboustr.lehčí foraminstenosu s iritací C7.Jsem na vážkách,jestli ukončit PN a nastoupit do práce na směny v soc.službách jako zdr.sestra nebo zůstat na PN a zažádat o inv.důchod,když mám bolesti při kterých nemůžu ani spát a jsem unavená nebo,jestli se nemám objednat do ambulance bolesti,kde by mi pomohli a nasadili analgetickou léčbu,která by mi pomohla.Cvičit nejsem schopná kvůli bolestem a jsem po rhb 11-12/2022.
Odpověď lékaře:
Vážená paní, Máte jasnou vysoce aktivní ankylozující spondylitidu. Zatím zřejmě příliš nereaguje na biologickou léčbu, jejíž efekt se hodnotí po 3 či po 6 měsících. Takže svého revmatologa přesvěčte o změně na jiný preparát, kterých je ještě v zásobě několik a stav by se snad mohl zlepšit. Co se týče práce na směny, jako zdravotní sestra, nejsem si jistá, zda byste tuto práci zvládla, pokud si nemoc bude dál hrát svoji dominantní roli. Zkuste zatím v PN vyčkat do změny biologika, a pokud ani to další nepovede k dostatečné úlevě, požádejte o invalidní důchod. Dosti pomáhá lázeňská léčba, měla byste nárok na komplexní jednou do roka. Ambulanci bolesti bych viděla jako poslední řešení. Moc Vám držím palce

Přechod na novou medikaci

22. 2. 2023

Dobrý den, každý týden si píchám 15 mg metoject a každý den beru 200 mg plaquenilu. Po methotrexátu mu poslední dva měsíce je den a půl po aplikaci několikanásobně hůře (pocit na zvracení) a trochu pomůže se jen přejídat. Omeprazol nefunguje. Sdělil jsem doktorce, nesnášenlivost a zeptal jsem se jí na další alternativy DMARDs. Odpověděla mi, že žádné pro mě nejsou, ačkoliv mám všechny jaterní testy v normě, cukr, cholesterol, nulové crp, klouby již téměř oteklé nemám a když cítím zhoršení, zaženu to 500mg acelpyrinem 2x týdně, mám jen hraničně málo bílých krvinek. Nakonec mi řekla, že tedy možnosti jsou ve formě každodenních přášků, ale že bych musel dva měsíce nic nebrat, aby mi prý neexplodovali jaterní testy. To jsem odmítl a zeptal se jí, jestli, mlžem snížit dávku methoject aspoň o 2,5 mg, řekla mi že určitě ne a že mám radši zkusit brát 15 mg jednou za 14 dní, což moje žaludeční problémy nezlepší a předpokládám, že klouby zase otečou. Je opravdu s přechodem na jiné prášky nutno 2 měsíce nebrat nic? Dává smysl si píchat methoject jenom jednou za 14 dní nebo mám trvat na snížení dávky, ale každý týden? Mockrát děkuji za vaší pomoc.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, postup a úvahy vaší lékařky mi nejdou na rozum, opravdu cítíte, že je něco "jinak". Samozřejmě, že se dá lék přidat kdykoliv bez jakékoli pauzy, obzvlášt, pokud máte všechny testy ok. Někdy se dává i kombinace vícero léků zároveň a nic se neděje, až se situace zklidní, lék se postupně zase snižuje. Interval Metojectu co 14 dní sice zkusit můžete, ale nevím, jak to budete vnímat, podle mne to bude stejné nebo hodně podobné. Zjoršení v mezičase se nebojte, v těle se situace tak rychle nemění. Zkusil jste si píchnout večer a problémy zaspat? Nebo jsou bezprostředně po injekci? Někteří pacienti to právě řeší spánkem. Máte dvě možnosti: změna lékaře. Tu můžete uskutečnit poměrně snadno a s naší pomocí. Po registrace na tomto odkaze: https://app.ulekare.cz/registrace vás systém povede ke službě, objednání po telefonu zdarma, sestry vás objednají podle vašich preferencí k novému odborníkovi v regionu ev. i dál, podle vašeho dojezdu. Pokud byste chtěl třeba druhý názor, můžete se objednat do revmatol.ustavu Na slupi V Praze na tzv. second opinion, druhý názor, na který je nárok ze zákona. Můžete se objedńat sám. www.revma.cz Druhá možnost je diskutovat s paní doktorkou, léků ze skupiny DMARDs je mnoho (odkaz:https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatoidni-artritida-moznosti-lecby ) , jsou i novější léky třeba tyhle - vše je možné vyzkoušet a kombinovat: https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/inhibitory-janusovy-kinazy-nadeje-pro-pacienty-s-revmatoidni-artritidou-1421 Přeji, at vše dopadne k vaší spokojenost. Hezký den.

Inzerce: