Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Petra 26. 9. 2019

Chtěla bych si u vás nechat poradit skrze stravování při revmatodiní artritidě. Z mnoha zdrojů jsem se dozvěděla, že změna jídelníčku může blahodárně přispět ke zlepšení onemocnění. Bohužel se informace liší, a tak bych vás chtěla požádat o upřesnění. Téměř všude se shodují na tom, že je dobré vyřadit z jídelníčku maso, nebo ho alespoň omezit, směřovat spíše k vegetariánství. Jak je to ale s mléčnými produkty? Mléko ano, či ne? Bílá mouka? A pak co nejvice omezit sladké a alkohol? Moc děkuji!
Odpověď lékaře:
Názorů je mnoho a já se přikláním k tomu, že neexistuje žádná jednotná cesta pro všechny nemocné s revmatoidní artritidou. Doporučuje se obecně středomořská strava s mořskými rybami, velkou porcí zeleniny, přiměřeně ovoce kvůli vitamínům, maso obecně bych nevynechávala, omezila bych bílou mouku a cukr a zaměřila se na zdravé tuky - zejména olivový olej kvůli polyfenolum, rybí tuk i další protizánětlivé tuky. Doplnujte vitamín D - je také protizánětlivý. Alkohol ve velmi mezené míře, spíše svátečně. Hezký den.

Ivana 17. 9. 2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je lepší brát na revm. artritidu lék meloxikom nebo aulin a nebo medrol 4mg. obojí mě výborně zabírá,jen chci vědět co je menší zlo pro organismus. Děkuji vám Ivana. Ještě k tomu beru MTX 21,5mg.
Odpověď lékaře:
Dobrý den -to se tak jednoznačně říci nedá, nejšetrnější je asi Aulin, nejučinnější Medrol. Je dobré ale brát jak Medrol, tak nesteroidní antirevmatikum (meloxikam nebo aulin).protože společný efekt je silnější a komplexnější a nemusí se brát vysoká dávka Medrolu. Hezký den,

Milan Dvořák 12. 9. 2019

Dobrý den. Před sedmi lety mi byla diagnostikována psoriáza. V květnu tohoto roku mi natekl 3.prst na pravé noze. Následným vyšetřením na revmatologii mi byla diagnostikována RA (tzv. Parkovity prst) a nasezen Meloxikam 15. mg denně. Můj stav se bohužel zhoršuje. Přidala se bolest loktů, kyčlí,kolen a kotníku. Navíc mě natekli i další dva prsty na pravé noze. Jedná se dle vašeho názoru o RA nebo psor.artritidu? A a nebylo by v mém případě lepší nasazení kortikoidů? Děkuji za odpověď. Hezký den.
Odpověď lékaře:
Dobrý den -bez ohledu na to, jaka dg to je, měl byste mít nasazenu učinnou léčbu-pravděpodobě kortikoidy v kombinaci s jinym lekem nebo jednotlive leky zvlast-to zvoli vas revmatolog. Pozádejte vašeho revmatologa o laboratorní i klinicke vysetrení a prehodnocení dosavadní léčby.Máte na to právo. Pokud revmatolog nebude reagovat, můžete si najít jiného..rádi vám s tím pomůžeme, na odkaze zde : https://www.ulekare.cz/jak-funguje-objednani-k-lekari Hezký den.

Helena Nováková 9. 9. 2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli bolesti ramen a krční páteře mohou souviset s RA. Revmatoložka mi rikal že ne. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den - samozřejmě, že mohou, ale ne izolovaně-pokud vás bolí jen ramena a krční páteř bez příznaků na prstech rukou nebo je vaše nemoc v remisi a korigovaná léky, je to spíše neurologická záležitost a měla byste být vyšetřena neurologem. Hezký den.

Matouš 8. 9. 2019

DOPLNĚNO O HODNOTY Z KRVE Dobrý den, z kapacitních důvodů jsem dlouhodobě nemohl najít žádného revmatologa, až se mě ujala internistka. Po snímku a odběrech mi diagnostikovala RA, nasadila mi prášky Plaquenil. S tím, že až se vrátím ze zahraničí (kde dlouhodobě pracuji), napsala by mi nějaké silnější (kortikoidy, ...). Ze zahraničí se mám v plánu vrátit kolem Vánoc. Otázka je, myslíte si, že mi tyto léky alespoň trochu pomohou? Léčí? Nebo jen zmírňují bolest? Jde mi o to, jestli se mám přestěhovat do ČR skrz léčbu, nebo mi takto léky stačí? (volal jsem do revm. ústavu a objednají mě nejdříve v lednu) Moc děkuji za odpověď. Pro upřesnění doplňuji výsledky z krve: IgG 29, IgA 42, IgM 5, CCP 82,85, CRP 2,3, Rf 10
Odpověď lékaře:
Dobrý den - samozřejmě lék Plaquenil léčí, je tedy spíš k udržení zaléčeného -již stabilizovaného stavu RA, ale spolu s kortikoidy umí léčit velice kvalitně. Kontrola u lékařky srovná hodnoty odběrů na začátku léčby a při kontrole a tím pádem zjistí učinnost Plaguenilu, zda přidat kortikoidy nebo ne určí lékařka až poté. Hezké dny.