Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Jaroslava Němcová 7. 4. 2019

Dobrý den, mám diagnostikovanou seronegativní RA I.b 15 let. Po tuto dobu pobírám Sulfasalazin 2x denně po 2 tbl., při bolestech Nimesil. Mám časté bolesti hlavně ramenních kloubů Bolesti jsou nejhorší v noci, přes den jsou mírnější, ale s omezeným pohybem paží. Chci se zeptat, zda by bylo vhodné změnit léky nebo se jedná o běžný proces, kdy nemoc postupuje? Několikrát jsem také žádala svého revmatologa o lázně, ale bez úspěchu s tím, že to není potřeba. Jako samoplátce jsem v Jáchymově už pobývala a velice mě radonové koupele prospěly. V pracovním procesu jsem 40 let, s minimální pracovní neschopností a ráda bych tak i nadále pokračovala. Velice Vás prosím o radu, jak dále postupovat. Ještě chci dodat, že bydlím v Ústeckém kraji, kde je lékařů velký nedostatek. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, samozřejmě pokud stávající terapie neučinkuje, máte právo na pozměnění léků- většinou se přidávají postupně, kombinace léků pokryjí lépe příčiny zánětu a bolest ustupuje. S lékařem se dohodněte, vím, že odborníků je málo, ale pokud lékař nebude mít zájem o vaše problémy, najděte si vstřícnějšího. Můžete použít naši novou službu na strance: https://www.ulekare.cz/ . K lázním pro vaši informaci: obecně je lázeňský pobyt možné předepsat pacientům od II. stupně choroby s funkčním postižením typu b. Hodně štěstí.

Hanka 7. 4. 2019

Dobrý den, velice prosím o vysvětlení. v září jsem měla hodnotu kreatinkinázy 3,51, v březnu5,55 a teď 2.41. Mám 53 let, nesportuji, nemám fyzickou zátěž. Jakým způsobem se kreatinkináza snížila? Měla jsem pouze před posledním odběrem 14-ti denní dovolenou, kdy jsem převážně odpočívala. Jedná se o hodnoty jen mírně zvýšené, nebo už můžou něco signalizovat. Velice děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nelze bez celkového vyšetření a širších souvislostí hodnotit váš problém. Kreatinkináza (CK) je jeden z klíčových enzymů energetického metabolizmu buněk. zvláště v energeticky náročných tkáních. Hladina CK je v současnosti považována za nejcitlivější laboratorní indikátor svalového poškození. Dále se její zvýšení vyskytuje u některých chorob periferního nervového systému. Zvýšená hladina se vyskytuje i u řady jiných stavů, jako je fyzické cvičení, svalová poranění, těhotenství, nadměrné uživání alkoholu či jiných drog, onemocnění štítné žlázy a příštítných tělísek, diabetes či medikace /dlouhodobé užívání léků/. Není tedy jediná příčina, proto doporučuji podobnější vyšetření, kam by vás měl poslat vás ošetřující lékař. Hezký den.

Nata 4. 4. 2019

...tu tabulku lázní pro jednotlivé indikace z vyhlášky č.2/2015 Sb.jsem sem nekopírovala nakonec, určitě ji znáte:-)
Odpověď lékaře:
Dobrý den, dotaz zodpovězen, snad vaší spokojenosti. Hezky den.

Nata 4. 4. 2019

Dobrý den, měla bych na Vás prosbu – mám revmatoidní artritidu (kolena, zápěstí) 2.st. a můj revmatolog mi na mou žádost doporučil lázně. Neměl žádný konkrétní tip, já jsem hledala a dočetla se, že nejlepší je Jáchymov, ale pokud by nebyl jediný účinný, asi bych volila spíše něco u nás na Moravě a ne pouze s radonovou vodou. Jsem z Jižní Moravy, ze seznamu asi 30 lázní mě zaujaly lázně v čisté přírodě- třeba Karlova Studánka, Luhačovice či Velké Losiny, nicméně někde se nepíše úplně přesně to složení vod (z níže uvedené tabulky jsem pochopila, že asi než sirná voda je důležitější ta uhličitá) a ráda bych se nechala nasměrovat někam, kde jsou nějaké výsledky zlepšení či alespoň úlevy...(samozřejmě ta Morava není podmínkou, to byl první filtr:-)). Děkuji mockrát za případný tip.
Odpověď lékaře:
Dobryden, na RA se doporucuji lazne z tohoto seznamu: Přehled lázní specializovaných na léčbu revmatických nemocí uvádí následující seznam: Jáchymov – www.laznejachymov.cz Teplice – www.lazneteplice.cz Mšené – www.msene.cz Toušeň – www.slatinnelaznetousen.cz Kundratice – http://www.laznekundratice.cz/ Bělohrad – www.belohrad.cz Bechyně – http://www.laznebechyne.cz/ Velichovky – www.velichovky.cz Třeboň – www.aurora.cz Slatinice – www.lazneslatinice.cz Darkov – www.darkov.cz Ostrožská Nová Ves – http://www.laznenovaves.cz/ Hodonín – www.laznehodonin.cz Kostelec – http://www.hotel-kostelec.cz/ Jachymov jsou lazne nejsilnější, můžete si je nechat na "pozdeji", ale je to na vas. Hezke dny a zlepseni po lazenske lecbe.

Martina Šípková 29. 3. 2019

Dobrý den, chci se zeptat, je pro mě nebezpečné očkování živou vakcínou? Mám na mysli spalničky, příušnice, zarděnky, také tetanus...Mám Revmatoidní artritidu diagnostikovanou od roku 2011, beru plaquenil, kromě asi 10 záchvatů nemoci, hlavně na začátku jsem celkem v pořádku, pouze mě občas bolí drobné klouby. Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den, na očkování u autoimunit jsou trochu rozporné názory. Já osobně bych živou vakcínu nepodávala, tetanus živá vakcína není, obsahuje toxoid. Určitě lze nechat udělat hladiny protilátek a poté se rozhodnout, samozřejmě po konzultaci s vaším revmatologem, jestli je očkování nutné. Očkuje se u RA pouze ve fázi remise-klidu nemoci /zhodnoti lekař, klidova faze nemoci se projevi negativnim naezem zanetu v laboratoři a absenci bolesti a otoků kloubu/ a ještě spíše neživé vakcíny, u živých je vysoké riziko aktivace základní nemoci. Hezký den.