Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Roms 14. 10. 2018

Dobrý den, prosím o vysvětlení. Výsledky krve- s_RF IgG 30,92 s_RF IgM 22,06 CRP max 1,1, nyní 4,7 CK/S 3,51 ukat/l Může se u těchto hodnot jednat o revmatoidní artritidu? Děkuji
Odpověď lékaře:
Pokud je anti anti-ccp negativni nejde o RA (anti ccp jsou vysoce specificke protilátky pouze pro Ra-REVM.ARTHRITIDU), spíše o zánět v těle, který je potřeba hledat. Hezký den. PS: Pomůže vám imunolog.

Olga 11. 10. 2018

Dobrý den, mám diagnostikovanou séronegativní RA. Beru Plaquenil 0-0-1. Letos v březnu proběhla operace rhisartrozy na palci levé ruky s voperováním endoprotézy. Od té doby došlo k vstřebání kůstky pod umělým kloubem palce. Pro velké bolesti a prakticky nefunkčnost levé ruky jsem objednána na 8.1.2019 k další operaci, kdy mi prý bude endoprotéza vyndána a palec zafixován pomocí drátu až nad zápěstí. Není mi postup operace jasný a bojím se, že ruka zůstane nefunkční. Můžete mi, prosím, postup operace trochu objasnit? A je tento postup správný? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud došlo k takovéto reakci-kůstka co drží endoprotézu prostě zánětem zmizela, není již jiná varianta možná. Pokud budete rehabilitovat, určitě funkčnost obnovíte, samozřejmě že i operatéři chtějí totéž, aby ruka byla plně funkční. Zažádala bych si po operaci ještě o lázně, abyste mohla specificky cvičit a mít na vše klid, lázenskou léčbou se zlepšuje i stav celé RA. Hezký den

Naďa 7. 10. 2018

Dobrý den, je mi 42 let, minulý týden mi byla zjištěna revm. artritida, RF 4,8kU/l a CCA 271,9arb. Je to moc nebo v začátku? klouby ztuhlé nemám, jen mi sem tam brní ruce. Prý už to postihlo oba palce na nohách- ty mě také nebolí. Beru Plaquenil. Je možné, že průběh nemoci necítím??? Děkuji, Naďa.
Odpověď lékaře:
Dobrý den- průběh nemoci bývá různý, závisí také na prahu bolestivosti jednotlivých lidí, někdo je spíše přecitlivěly, jiný málo cítí. Na brnění rukou zkuste doplnovat hořčík v tabletách, pomáhá, protože je to nejčastější příčina brnění. Hezký den a at je nemoc dlouhodobě v klidu

Lenka 7. 10. 2018

Dobrý den, moje maminka trpí RA od 33 let, dnes jí je 58 je po operaci všech prstů na rukou i nohou, obou očí, má nálezy na plicích, játrech a ledvinách. Mě je 37 a v létě mě občas v noci bolely malé klouby na rukou, které se objevují častěji a bolest je intenzivnější. Bohužel se obávám, jestli to nemůže být RA. Snažila jsem se okamžitě objednat na vyšetření, ale všude mi nabízí termín až koncem ledna (Ostravsko)!!! Má otázka zní: mohu do té doby udělat něco, aby se mi stav nezhoršoval? A otázka druhá: uvažovala jsem o druhém dítěti, pokud se RA potvrdí, je to možné s takovou diagnozou? Moc vám děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den. V rodině se sklony k revmatickým nemocem dědi, takže to možné je. Pokud jste objednána na leden, zkuste ještě obtelefonovat jiné ambulance, bohužel takova je realita u našich specialistů. Těhotenství s RA je samozřejmě možné, pouze tedy v klidové fázi nemoci, info zde: https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/revmatoidni-artritida-tehotenstvi-nebrani-1353 Hezký den.

eva fojtikova 5. 10. 2018

Po roce ruznych vysetrenich je mi od neurologa diagnost.. revm.artritida. ovsem poslední vyš. je na revmatologii za 2mesice. Bolestí nespím a nefunguji. Leky nepomahají -Biofenac a Amitriptylin,druhý měsíc,beru Wobenzyn. Je vůbec naděje? Dekuji za info Fojtikova Eva
Odpověď lékaře:
Dobrý den, specialista na dg RA je pouze revmatolog, vyčkejte vyšetření u něj, vím, objednací doby jsou dlouhé...nastaví vám učinnou léčbu a naděje je vysoká. Wobenzym v aktivní fázi většinou moc učinný není, spíše berte Paralen do max dávky tablet denně a nebo Biofenac při bolesti. Můžete také požádat o učinnejsí nesteroidní antirevmatikum / lék zároven na bolest i zánět/ vašeho obvodního lékaře. Určitě vám najde lék, se kterým přečkáte čekací dobu k revmatologovi. Hezký den.