Poradna revmatoidní artritidy

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Užívání bylinek

16. 3. 2023

Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání bylin, konkrétně tinktur( firma Naděje) Mám SLE kožně kloubní formu. Užívám Medrol, Plaqenil, Mtx vysazen pro nesnášenlivost ( skoro rok jsem ho užívala), nyni se uvazuje o Imuranu, zatim tedy navýšený Plaqenil. Lékaři říkají že bylinky se nesnáší s imunosupresivy a jsou spíš na škodu, protože imunitní systém povzbuzuji. ja bych se nepouštěla do čínských bylin a směsí, ale klasické české byliny. Děkuji za informace
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud se poradít s odborníkem na byliny, který je znalý a přesně ví, které byliny jsou imunostimulační (ty se nesmí užívat), ale imunomodulační , tak ano - to bych se k bylinkám přiklonila taky. Budte opatrná, vše konzultujte s bylinkářem a nic nezatajujte, ale paní Podhorná je velmi zkušená, věřím, že budete spokojena. Hezký den.

Léky na artritidu a těhotenství

14. 3. 2023

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně léků na artritidu a těhotenství. Po synovi se mi ukázala psoriatická artritida, prošla jsem léčbou měla jsem tři druhy léků a na všechny časem nějaké vedlejší účinky, dostala jsem biolečbu a také jsme dlouho hledali než mi nějaká sedla. Celkově 5 let léčby. Plánovali jsme další dítě, léky vysadili dost dopředu, už jsou to tři roky, nemoc je stále bez příznaků a pod kontrolou. Jenže každé těhotenství končí potratem. Podstoupili jsme i IVF a všechny embrya 12, byly špatné. Mohlo díky lékům dojít k úplnému a stálému poškození embryí? Imunologie i generika vyšli dobře. Moc Vám děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě bych zopakovala genetiku i imunologii na jiném pracovišti - plus :opakované potraty způsobuje např. anti fosfolipidovy syndrom - nevím, zda jste toto vyšetření podstoupila, bývá často asociovaný s revm. nemocemi (i když je nemoc třeba v klidové fázi) a bývá příčinou potratů. Info pro vás: https://www.ulekare.cz/clanek/predikce-antifosfolipidoveho-syndromu-u-zen-s-opakovanymi-potraty-16622 Hezký den.

Hladina HLA B

11. 3. 2023

Dobrý den. Mohu se prosím poradit? Mám dlouhodobé bolesti zad, dříve bederní oblasti, nyní krční páteře s propagací do ramen a hlavy. Rtg bederní části a Mr krční odpovídají degenerativním změnám. Léčím se u fyzioterapeuta a při velkých bolestech neurologa. Dále mám dlouho oční potíže (zarudlé, bolavé oči - oční lékař na mě vyzkoušel mnoho kapek bez většího efektu), teď mě poslal na specializované vyšetření na kliniku..Mezi tím jsem absolvovala odběry - Rf mám méně než 20, ale HLA b27 mi vyšlo reaktivní s doporučením laboratoře provést genetické vyšetření, ale můj obvodní lékař se domnívá, že je toto zbytečné. Pak tomu tedy vůbec nerozumím. Moje otázka zní - pokud je hla b27 reaktivní, je možné, že se může jednat o revmatickou nemoc? Pokud by se ta genetika udělala, co od toho mohu očekávat? Moc děkuji za radu.
Odpověď lékaře:
HLA B 27 je znak na bílých krvinkách, takzvaný transplantační antigen. V naší populaci ho má asi tak 9-11% osob. Je významný proto, že většina pacientů ( konkrétně asi 96%) s ankylozující spondylitidou / to je Bechtěrevovovu chorobou) ho má pozitivní. Statistika říká že z těch 9-11% v populaci asi 1% osob onemocní . Proto tento znak vyšetřujeme, pokud je pacient podezřelý ze vzniku Bechtěrevovy choroby nebo jiné spondyloartritidy. Nicméně sám nález toho antigenu není v žádném případě diagnostický, neb jak jsem napsala asi 9% nositelů zůstává zdravých. Pokud je nález |B27reaktivní, pak jste možná nositel toho genu, nicméně to zatím neříká nic o tom, zda chorobu máte , či ne. Pomohla by nejspíše MR sakroiliakálních kloubů, zda tam je zánětlivé postižení, či ne- zánět by diagnozu potvrdil.

Léčba kortikoidy

9. 3. 2023

Dobrý den, mojí mamince byla zjištěna revmatoidní artritida, nejspíš dědičně (babička měla tuto nemoc také). Již navštívila pár specialistů a bohužel je již dlouhou dobu na kortikoidech, které na mojí maminku nemají dobrý vliv. Za poslední dva měsíce výrazně zmohutněla, má nafouklé tváře, potí se atd. Také se léčí s vysokým tlakem a také má špatné jaterní výsledky, kvůli prodělané žloutence z dětství. Je v tomto případě nějaká jiná možnost léčby než těmito kortikoidy? Bohužel mi v dnešní době přijde, že lékaři vypíšou léky, ani se na člověka nepodívají, nezajímají se. Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den
Odpověď lékaře:
Dobrý den, terapie revmatoidní arthritidy pouze kortikoidem je sice častá, ale není terapeuticky moc výhodná. Doporučuje se spíše ke kortikoidu ordinovat ještě další lék a tím pádem se jejich efekt sčítá a kortikoidů se nemusí většinou dát tolik. Tím pádem se minimaliuzuje nežádoucí efekt vyšších dávek kortikoidu. Pokud nejste spokojení s lékařem, kam babička chodí, je možné se objednat jinam, pokud byste ji doprovodila třeba - můžete zkusit s lékařem podiskutovat a víc argumentovat ve prospěch efektivnější léčby babičky. Nového lékaře můžete mít po registraci na tomto odkaze, sestry po telefonu vám seženou lékaře podle vašich preferencí: https://app.ulekare.cz/registrace Hezký den.

Užívání melatoninu

9. 3. 2023

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u pacientů se spondylartritidou vhodné užívat na noc melatonin. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Melatonin je hormon, který se navyšuje , pokud je temno a tímpádem přispívá k lepšímu usínání. Lidé ho často používají při nespavosti například pokud cestují daleké cesty a překovnávají tak časový posun. Se spondylartritidou jeho užití nesouvisí. Pravděpodobně není dobře jej užívat dlouhodobě, pokud špatně spíte, aŤ už je důvod nespavosti jakýkoliv- je lépe volit přirozenější postupy. Občas jistě nevadí.

Inzerce: