Za lupénkové skvrny na kůži může „pigmentové skladiště“
9. 6. 2014
Jako by nestačilo, že psoriáza ošklivě hyzdí kůži – po zhojených ložiscích navíc často na pokožce zůstávají i nevzhledné skvrny. Vědci však už přišli na to, jak k tomuto jevu dochází.
Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Lidé s revmatoidní artritidou (RA) by měli pravidelně cvičit. Důvodem, proč pohyb ze svého denního režimu často vyřazují, může být omezená pohyblivost anebo nedostatek energie. Plavání a další "vodní hrátky" jsou však ideálním způsobem, jak minimalizovat tyto překážky a naopak získat z pravidelného cvičení pro své tělo i ducha to nejlepší.
Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
Bolest a otok kloubu nemusí vždy značit jeho infekci. Jednou z příčin rozvoje podobných příznaků může být i takzvaná reaktivní artritida. Co se za tímto označením skrývá?
Lidem trpícím psoriázou svitla nová naděje. Aktuální výzkumy ukazují, že mezi cílenou a tradiční léčbou nepanuje žádné rivalství. Naopak, přidáním nových léčiv ke standardním postupům lze rychleji dosáhnout zlepšení stavu, a to navíc se snížením rizika vzniku nežádoucích účinků
V závěru našeho miniseriálu věnovaného technikám ochrany kloubů při revmatickém onemocnění se zaměříme na klouby prstů na rukou. Pojmy labutí šíje a knoflíková dírka sice znějí zajímavě, ve spojení s touto nemocí však označují nepěkné deformity prstů, jež provázejí zejména těžší formy revmatoidní artritidy. I tady však existují možnosti, jak vzniku těchto změn předejít.