Pravidelný pohyb a cvičení jsou důležité pro zachování dostatečné svalové síly a udržení funkčního rozsahu pohybu ve všech kloubech. Cvičit byste měli pravidelně, nejlépe dvakrát denně – ráno a večer.
Před cvičením je vhodné zařadit teplou koupel, po které je snazší rozhýbat klouby v celém rozsahu jejich přirozeného pohybu. Pohyb by však nikdy neměl být vykonáván do extrémních bolestivých poloh. Po správném rozcvičení by klouby neměly bolet déle než několik minut.
Nebojte se rehabilitace
Sestavu cviků optimální pro váš zdravotní stav a stupeň kloubního postižení vám zpočátku pomůže sestavit rehabilitační pracovník. S ním můžete spolupracovat i nadále, avšak pravidelnost a důkladnost domácího cvičení už bude záležet jen na vašem rozhodnutí a sebekázni.
Odpočívejte
Po cvičení je důležitý vydatný odpočinek. Přes den byste si měli dopřát 30 až 60 minut odpočinku vleže. Klouby by měly při odpočinku zaujímat přirozenou polohu, aby se předešlo vzniku jejich nežádoucích deformit.
Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
Britští vědci z bostonské univerzity před nedávnem ohromili veřejnost tvrzením, že konzumace třešní statisticky významně snižuje riziko záchvatů dny. Navíc toto poměrně časté zánětlivé onemocnění není prý jediné, před kterým oblíbené ovoce s peckou klouby chrání.
Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?