Artritida i deprese jsou obě velmi častým, ale také léčitelným problémem. Se správnou terapií se většina lidí z deprese vzpamatuje – důležité je však vyhledat pomoc včas. I tady platí známé heslo Čím dříve, tím lépe.
Co je to vlastně deprese
Deprese se objevuje u téměř 5 % populace, přičemž pouhá třetina z těchto pacientů je adekvátně léčena. Deprese není pouze špatná nálada nebo pocit smutku, pacientům bývá často zatěžko chodit i do zaměstnání nebo se účastnit běžných denních aktivit. Jedná se o poměrně závažný problém, který má dopady jak na fyzické, tak na duševní zdraví, a vyžaduje tedy pomoc odborníka.
Příčiny deprese jsou…
… rozmanité, přičemž deprese může postihnout člověka v každém věku. Řadíme sem faktory genetické, sociální izolaci, vystavení stresu, nemoc nebo zneužívání drog a alkoholu.
Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění a podle svého rozsahu zasahuje do běžných aktivit svých nositelů. Možná se i vy ptáte na řadu otázek spojených s touto nemocí. Přinášíme odpovědi na 6 nejčastějších.
Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole. Prozradíme, jak tato léčba působí a zda je vhodná též pro nemocné s revmatoidní artritidou.
Artritida aneb zánět kloubů může i jednoduché úkony při vaření hodně znepříjemnit, hlavně když je zánět u revmatoidní artritidy v malých kloubech ruky, zápěstí, loktech a ramenou.
Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.