Je lupénka nakažlivá a dá se na ni zemřít? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky
29. 6. 2015
Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění a podle svého rozsahu zasahuje do běžných aktivit svých nositelů. Možná se i vy ptáte na řadu otázek spojených s touto nemocí. Přinášíme odpovědi na 6 nejčastějších.
Nad diagnózou „revma“ u dětí lidé často žasnou. Revma je podle všeobecných představ totiž nemocí vyššího věku a postihuje především seniory. Revmatické onemocnění se přitom dětem a dospívajícím nevyhýbá. Jeho projevy se ale mohou výrazně lišit od revma dospělých.
Psoriatická artritida neboli zánět kloubů spojený s lupénkou postihne během života 10 až 30% lupénkářů. Potýkáte se i vy s lupénkou a máte strach o své klouby? Jak je vidět, je tato obava rozhodně na místě. Prevence ale existuje!
S chladnějším počasím, deštěm nebo změnami atmosférického tlaku se u některých lidí s bolestmi kloubů jejich potíže stupňují. Jak se říká, cítí to v kostech. Na otázku, zda tato závislost opravdu platí a proč, hledali odpověď vědci z Argentiny a Floridy.
Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
Trápí vás revma? Pak jste možná – zejména v mrazivém počasí – zažili, že vaše prsty až mrtvolně zbledly, zchladly a měli jste pocit, že vám musí upadnout bolestí. Tento stav se nazývá Raynaudův fenomén neboli syndrom studených končetin. Může komplikovat život nejen lidem s revmatoidní artritidou, ale i pacientům s dalšími chronickými nemocemi.
Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.