Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Pokud se vám podaří identifikovat faktory, které vyvolávají zhoršení příznaků, pokuste se jich vyvarovat. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
TN.cz: Doma.cz, 22. 10. 2010: Nadváha představuje významné zdravotní riziko i pro zcela zdravého člověka. Daleko větším problémem je obezita pro pacienty s revmatoidní artritidou.
Chránit klouby před komplikacemi revmatické artritidy vyžaduje jisté úsilí. K dlouhodobému úspěchu jsou potřebné léky stejně tak jako cvičení a dodržování nových pohybových návyků.
Kosti jsou cílem různých zánětlivých revmatických onemocnění, příkladem může být artritida či Bechtěrevova choroba. Záněty vedou k širokému spektru změn, zejména k různým kostním přestavbám. Pacienti jsou v důsledku vystaveni riziku obratlových zlomenin, přičemž situaci často ještě více zhoršuje i řídnutí kostí.
Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce. U některých se to může projevit dalšími nabranými kilogramy, pro jiné je to ještě horší. Jde hlavně o lidi s problémy pohybového aparátu, například s revmatoidní artritidou – málo cvičení může pro jejich zdravotní stav a pohyblivost znamenat velké zlo.
Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.