Novinky - psoriáza

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.

Proto je před samotným nasazením biologické léčby nutné vyloučit přítomnost infekce v těle pacienta.

Při podávání těchto léků, zejména tzv. antagonistů TNF-alfa, je zvýšené riziko těžkých bakteriálních infekcí a reaktivace tuberkulózy. O vlivu na infekce virového původu odborníci vědí zatím jen málo. Dlouhodobá bezpečnost takové léčby u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B nebo C nebo pacientů nakažených virem HIV zatím také není známa.

Důkladné vyšetření je základ

Před nasazením biologické léčby lékař udělá vyšetření a vyloučení bakteriálních infekcí včetně tuberkulózy. Vyšetření virových infekcí zatím běžně povinné není, ale například v doporučeních pro léčbu lupénky publikovaných v roce 2005 je infekce HIV či hepatitidou C nebo B považována za relativní překážku nasazení biologické léčby. Nebezpečím pro tyto pacienty mohou být také infekce vyvolané tzv. herpetickými viry (herpes simplex, cytomegalovirus, virus EBV a varicella zooster).

Dvě nemoci, jedna léčba

Výsledky dosud publikovaných zkušeností o vlivu biologické léčby na virové infekce nejsou jednotné. Chronická virová hepatitida typu C například vede k autoimunitnímu postižení jaterní tkáně. Hrají při něm důležitou roli stejné působky jako u jiných autoimunitních onemocnění, například lupénky. Proto je biologická léčba lupénky a dalších obdobných nemocí bezpečná, a dokonce prospěšná i u pacientů infikovaných virem hepatitidy C. Léčí totiž jak lupénku, tak i následky autoimunitního poškození při hepatitidě C.

U dalších virových onemocnění však situace takto příznivá není. Biologická léčba totiž jejich průběh většinou zhoršuje. Například infekce virem pásového oparu (tzv. VZV) probíhá u pacientů na biologické léčbě velmi nebezpečně.

Před zahájením biologické léčby je tedy kromě dosud povinného vyšetření eventuálních bakteriálních infekcí a tuberkulózy vhodné i vyšetření na prodělané virové infekce.

(van)

Hodnocení článku:
(3655 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Cvičení pro pacienty s bechtěrevovou chorobou

Cvičení pro pacienty s bechtěrevovou chorobou

Léčba bechtěrevovy nemoci je postavena na cvičení, které se provádí každý den. Skládá se z ranního protažení a večerního procvičení páteře. Ale zacvičit si podle našeho návodu může každý. Zkušené fyzioterapeutky vás oběmi cvičebními jednotkami provedou.
19. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Návštěva fyzioterapeuta

Návštěva fyzioterapeuta

Jak vypadá návštěva fyzioterapeuta a co všechno Vás při ní čeká, to zjistíte na krátkém videu z Revmatologického ústavu.
6. 5. 2009 Revmatoidní artritida
Biologická léčba v revmatologii

Biologická léčba v revmatologii

Abychom získali co nejvíce informací o využití biologické léčby při léčbě revmatických nemocí, navštívili jsme pracovnu a ambulanci docenta Ladislava Šenolta.
29. 11. 2011 Revmatoidní artritida
S proriázou na vrchol osmitisícovky

S proriázou na vrchol osmitisícovky

Kloubní postižení při onemocnění lupénkou dokáže pořádně zkomplikovat život. Jak se s ním popral horolezec Honza "Tráva" Trávníček? Podařilo se mu zdolat nejen psoriatickou artritidu, ale i některý z osmitisícových vrcholů Himaláje?
24. 2. 2012 Psoriáza
S psoriázou v zóně smrti

S psoriázou v zóně smrti

V květnu se Honza Trávníček vrátil z úspěšné expedice na obávanou Annapurnu, kterou zdolal společně s Radkem Jarošem. O to, že to vůbec nebylo jednoduché a co všechno museli obětovat, se dozvíte v našem videu.
31. 1. 2013 Psoriáza
Inzerce: