Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte
5. 5. 2012
Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit. Lékaři i matky však musí být připraveni na některé komplikace, které se mohou během těhotenství objevit.
Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.
Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech. Umožňuje totiž radost z pohybu i těm, kdo trpí postižením nosných kloubů.
Psoriáza je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy kožního lékaře. Jedná se o zánětlivé onemocnění s velmi rozmanitými projevy, které je způsobeno poruchou imunitního systému. Příčina není přesně známá, ale mezi rizikové faktory patří výskyt v rodině, stres a některá infekční onemocnění.
Na psoriázu neboli lupénku zatím neexistuje účinný lék. Při zmírňování příznaků se však mohou kromě jiných metod uplatnit i prospěšné střevní bakterie – probiotika. Které konkrétně a jak je můžete svému tělu dodat?