Již stovky let je znám příznivý účinek koupání v Mrtvém moři na řadu
kožních onemocnění, především však na lupénku a ekzémy.
Ze závěrů nedávné německo-švýcarské studie vyplývá, že koupání v solném roztoku z Mrtvého moře zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje
její hydrataci a tlumí zánět.
Obsah soli činí 280 g/l, což je osmkrát více než v oceánu, kde dosahuje hodnoty 35 g/l. Sůl Mrtvého moře je navíc bohatá na hořčík, vápník, draslík a bromidy a chudá na sodík a karbonáty. Její složení závisí
mimo jiné také na hloubce a vzdálenosti od přítoku řeky Jordán.
Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
Kožní onemocnění má na člověka velký psychický dopad. Viditelné postižení vzbuzuje v ostatních strach z nákazy a někdy může být i zdrojem posměchu a vyřazení z kolektivu. Léčbou a správnou životosprávou lze projevy psoriázy mírnit, někdy ale musí na pomoc přijít i korektivní kosmetika.
Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky. A aby toho nebylo málo, je lupénka dědičná. Lze tuto válku vůbec vyhrát?
Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech. Umožňuje totiž radost z pohybu i těm, kdo trpí postižením nosných kloubů.