Fibromyalgie

Záhadné onemocnění jménem fibromyalgie

Zdánlivě složitý název fibromyalgie je složeninou z latinského výrazu fibro - pojivová tkáň, a dvou řeckých výrazů; myo - sval a algos – bolest.

Fibromyalgie je charakterizována chronickou bolestí svalů a souvisejících struktur a bolestivou odpovědí na tlak.

Fibromyalgie je jednak samostatnou formou takzvaného mimokloubního revmatismu, jednak jedním z příznaků celé řady systémových - především zánětlivých systémových onemocnění.

Příznaky fibromyalgie nejsou omezeny pouze na bolest, mohou být přítomny i další obtíže jako je únava a slabost, poruchy spánku a ztuhlost kloubů. Někteří pacienti si také mohou stěžovat na problémy s polykáním, obtíže při stolici a při močení a na poruchy kognitivních funkcí. Fibromyalgie se často vyskytuje současně s psychiatrickými onemocněními jako je deprese a úzkost a s poruchami spojenými se stresem, například s posttraumatickou stresovou poruchou.

Ne všichni jedinci s fibromyalgií ale trpí všemi popisovanými obtížemi. Výskyt fibromyalgie se odhaduje na 2–4 procenta populace, ženy jsou postiženy devětkrát častěji než muži.

Diagnostická kritéria pro tuto skupinu onemocnění byla vypracována v posledních desetiletích - jedná se často o nepřesně definované potíže a příznaky, které je někdy obtížné objektivizovat.

Diagnostika je založena na detekci skupiny bolestivých bodů v různých svalových oblastech. Fibromyalgii léčí revmatologové ve spolupráci s dalšími specialisty (rehabilitační specialista, psycholog, psychiatr, neurolog), což vyplývá z povahy onemocnění.

Více informací najdete na nově vzniklých stránkách pro všechny fibromyalgiky www.fibromyalgik.webnode.cz.
Inzerce: