Zánět patrových mandlí, streptokok v krku nebo nachlazení – to jsou typická onemocnění dětského věku. U některých dětí ale tyto infekce stojí za vzplanutím onemocnění označovaného jako psoriáza neboli lupénka. Ve skutečnosti je psoriáza diagnostikována asi u dvaceti tisíc dětí ročně a mnoho z těchto případů je připisováno právě infekcím horních dýchacích cest.
Lupénka postihuje jednoho člověka ze čtyřiceti a asi 10–15 % z tohoto počtu onemocní ještě před desátým rokem věku. Lupénka má několik forem – jednou z nejčastějších je pak u dětí a adolescentů forma kapkovitá. A právě tu někdy předchází respirační infekt. Kapkovitá forma psoriázy není nakažlivá a je charakterizována drobnými lézemi, které bývají rozesety na trupu, na končetinách a ve kštici.
Lupénka: velká neznámá
A přestože zde celou dobu hovoříme o infekcích dýchacího ústrojí jako o spouštěčích lupénky, nejsou rozhodně vlastní příčinou tohoto onemocnění. Přesná příčina psoriázy totiž známá není, ačkoliv roli zde jistě hraje dědičnost. Pokud má tedy psoriázu jeden z rodičů, jeho potomek má zhruba desetiprocentní šanci, že také onemocní. A pokud by lupénkou trpěli oba rodiče, tato „šance“ se zvyšuje až na 50 %.
Vedle užívání předepsaných léků a dodržování doporučení, kterými vás váš lékař jistě vybavil, můžete zvýšit kontrolu nad svým onemocněním a předejít vzplanutí lupénky ještě dalšími opatřeními. Jaká to jsou?
Přestože psoriáza přímo hojení ran nezpomaluje, patří stížnosti na zdlouhavé léčení různých poranění u nemocných s lupénkou mezi ty nejčastější. Přinášíme proto několik tipů, jak se o případnou ránu postarat, ale také jak jejímu vzniku předcházet.
Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky. Ty mají samozřejmě své nezastupitelné místo.
Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
Bolest při revmatoidní artritidě bývá úporná a chronická. Lékař musí rozhodnout, jak ji bude efektivně řešit. Některé léky na tlumení potíží si může koupit pacient sám, jiné jsou pouze na předpis.