Poradna revmatoidní artritidy detail

28. 7. 2021

Hezky dobrý večer, prosím o radu. Trpím 4 roky RA, užívala jsem 10mg MTX a k tomu Quensyl 200mg 0-1-0. Před půl rokem se mi zvýšily jaterní testy, proto byl MTX vysazen. Nyní jaterní testy v poradku. Užívám Quensyl 1x1 a porad mě bolí břicho, byla jsem už na veškerem vyšetření , ale mám vše v poradku. Je možné, ze mě bolí břicho z toho Quensyl, i když ho beru delší dobu a dříve jsem neměla žádné problémy?Můžou nastat bolesti břicha az po delším užívání a nebo to není obvykle, asi bych už měla od začátku užívání bolesti břicha? MTX už mi můj revmatalog nechce zpátky nasadit, ze prý by se mi zase zvýšily jaterní testy. Děkuji Vám za radu.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, bolesti břicha při chlorochinonu /což je lék Quensil/ nepatří mezi časté nežádoucí učinky, spíše mezi velmi ojedinělé. Ale možné to samozřejmě je. Požádejte svého lékaře o přehodnocení léčby, nejsou jen tyto dva léky na léčbu revmatoidní arthritidy - může vám předepsat jiné léky na kompenzaci revmatu. Zkuste lék na tři čtyři dny vysadit a pozorujte svoje břicho a jeho bolesti, at můžete panu doktorovi referovat, jaky byl přechodného vysazení efekt... Určitě ale jej kontaktujte, třeba jen telefonem, měl by vědět, co řešíte a jak se vám daří, event. vás objedná na dřívější kontrolu. Hezký den.