Poradna revmatoidní artritidy detail

Biologická léčba

27. 6. 2022

Dobrý den, velice Vás prosím, má revmatoidní artritidu, brala jsem nějakou dobu methotrexát. Nebývalo mi po tom vůbec dobře. Léčbu jsem přerušila a nasadila nějaké čínské bylinky. To celkem pomohlo, resp., stav se nijak nezhoršoval. Nyní procházím vyšší stresovou zátěží a stav kloubů se mi velice zhoršil. Klouby jsou nateklé, bolestivé na dotek, z jednoho kloubu na prstu ruky začala vytékat kloubní tekutina. Praktický lékař mi nasadil ATB Měla bych zájem o biologickou léčbu. Velice Vás prosím o radu, kam se mohu obrátit. Jsem z Prostějova, 46 let. Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den. Bohužel - asi vás zklamu. Léčba, kterou jste dosud měla - byla správně nastavena, antibiotika nasazená nyní bohužel příčinu RA neřeší. Pokud revmatologický lék pacientovi nevyhovuje, dá se najít jiný, který vyhovovat bude nebo se dá skombinovat léků více v menších dávkách a využít jejich synergického efektu. Jen lékař musí vědět, jaké máte problémy a že vám lék nevyhovuje, vysazení léků neřeší vůbec nic.
Mttx je základní lék na léčbu RA, není ale jediný, druhů léků je mnoho a dají se mezi sebou významně kombinovat a nastolit tak požadovaný efekt. Léky, které lze využít najdete zde: https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatoidni-artritida-moznosti-lecby
Biologická léčba je vysoce účinná, ale též je to lék s možnými nežádoucími účinky. Pacienti si často myslí, že biologická léčba je něco z přírody, velký omyl. Je to léčba velice nákladná - stojí desetitisíce korun za měsíc a vyrábí se složitými procesy pomocí genetického inženýrství a v podstatě se dává, až když u pacienta selžou, resp. nefunguje více druhů léčby, kterou doposud absolvoval nebo jeho stav je velmi těžký a v podstatě mu jde o život.
Jako první lék vám pojišťovna biologickou léčbu obvykle neschválí.
Můžete ovšem zkusit štěstí, seznam Center biologické léčby najdete zde:
https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatologicka-centra
Můžete je kontaktovat sama a objednat se.
A nebo existují i výzkumná centra, kde zkoušejí léky biologické podstaty /vyrobeny jsou pomocí genetického inženýrství/ v rámci klinických studií/, např. zde: https://www.bio-lecba.cz/informace-pro-pacienty
Přihlásit se můžete sama a komunikovat s nimi.
Nyní, pro úlevu od bolesti, byste měla spíš kontaktovat svého revmatologa, aby vám nasadil účinnou a cíleno léčbu: antibiotika pravděpodobně úlevu nepřinesou, pokud máte opravdu dg RA. Antibiotika fungují na záněty bakteriální, RA je podstatou autoimunitní proces, baterie v těle obvykle nenaleznete. Revmatolog vám nasadí vám léky na zklidnění zánětu v kloubech a vy můžete ev. stále komunikovat ještě s centry ohledně bio léčby /ale léčbu byste měla mít nasazenu, kvůli vám a vašim chrupavkám, které se zánětem velmi ničí/.
Neodkládejte návštěvu revmatologa, váš stav je poměrně akutní, měla byste mít léky na zklidnění zánětu v těle a od bolesti, abyste mohla fungovat a nemusela trpět. Léto ještě záněty zintenzivňuje, proto zavolejte revmatologovi brzy a vysvětlete svoje problémy.
Pokud byste chtěla zkusit jiného revmatologa v okolí, můžete využít naši novou objednací službu po telefonu zdarma, zaregistrujte se na tomto odkaze a postupujte podle instrukcí ( https://app.ulekare.cz/registrace ), věřím, že sestřičky vám revmatologa najdou v nějakém dobrém termínu, i přesto, že jsou prázdniny.
Věřím, že by se vám v budoucnu mohla biologická léčba zadařit.
Hodně štěstí.
Hezký den.
Inzerce:
meduka_logo