Alternativní možnosti

Kromě klasických léčebných postupů, které zahrnují lokální terapii, fotoléčbu a systémovou terapii, mohou u některých pacientů přinést pozitivní výsledky také následující alternativní léčebné metody. Jen velmi zřídka se tyto metody užívají samostatně, mohou však mít významný podpůrný efekt u mírnějších forem psoriázy.

Nejčastější alternativní metody a léčebné přípravky užívané při léčbě psoriázy:

  • Antibiotika – neužívají se při léčbě psoriázy běžně, avšak mohou mít příznivý efekt u některých specifických případů. To se týká především kapkovité formy psoriázy, která bývá vyvolána streptokokovou infekcí, nejčastěji krku a mandlí.
  • Klimatoterapie – celosvětově nejoblíbenější destinací pro pacienty s psoriázou je pravděpodobně oblast Mrtvého moře. Kombinace slané vody a slunného podnebí dokáže zmírnit příznaky psoriázy u mnoha pacientů. Svou roli jistě hraje i redukce stresu, který bývá popisován jako rizikový faktor pro vznik lupénky.
  • Dieta – redukční dieta u obézních pacientů může především zmírnit projevy inverzní psoriázy, která se s oblibou vyskytuje ve vlhkém prostředí mezi kožními záhyby. Při onemocnění lupénkou je třeba zvláště dbát na dostatečný příjem zinku, hořčíku a vápníku. Pozitivní vliv na imunitní systém, který se na vzniku psoriázy podílí, může mít rybí olej.
  • Psychoterapie – psychoterapeutické metody obecně mohou mít příznivý účinek jen u těch pacientů, kteří se s nimi ztotožňují. Využívají různé formy autosugesce, relaxačních technik a autogenního tréninku.

Revmatochirurgie

Revmatochirurgie přichází ke slovu u těch pacientů, kteří spolu s kožními příznaky psoriázy trpí také psoriatickou artritidou, chronickým zánětlivým postižením kloubů.

Psoriatickou artritidou je postiženo asi 10–15 % nemocných s psoriázou a tato choroba může po mnohaletém průběhu závažně zdeformovat klouby. V případě, že kloub již není kvůli rozsáhlým deformitám schopen své původní funkce, doporučí lékař jeho náhradu protézou (umělým kloubem).

Revmatochirurgie je obor, který se specializuje na operace a nahrazování kloubů postižených revmatickým onemocněním (revmatoidní artritida, psoriatická artritida). Běžně se provádějí náhrady kyčelního a kolenního kloubu, méně často se nahrazují také drobné klouby na ruce. Díky kloubní náhradě ustoupí bolesti a z velké části se navrátí původní funkce kloubu.

Vodoléčba a slunce

Přestože vodoléčba i působení slunečního záření mají v léčbě psoriázy funkci pouze podpůrnou, některým pacientům mohou přinést i značnou úlevu. Speciální vodoléčebné procedury nabízí většina lázní včetně těch specializovaných na léčbu lupénky a příbuzných onemocnění.

Mnoho pacientů s psoriázou uvádí výrazné zlepšení příznaků po delším pobytu u moře, kde se sčítá příznivý vliv slané vody a slunečního záření. Přehnané vystavování se slunečním paprskům však vhodné není, lepší je krátkodobé a pravidelné opalování mimo dobu největšího žáru.

Příznivého působení určitých vlnových délek slunečního záření pak využívá fotoléčba, případně chemofotoléčba.

Psychologie

Mezi rizikovými faktory, které mohou provokovat vznik lupénky nebo výrazně zhoršit její průběh, se často uvádí dlouhodobě působící psychický i fyzický stres. Ten může být zapříčiněn například úmrtím blízké osoby, pracovními nebo finančními obtížemi nebo partnerskou krizí.

Naopak delší pobyt v klidném prostředí oproštěném od všedních starostí dokáže průběh choroby zlepšit. To je také případ lázeňských pobytů (Lázně) nebo prázdninového pobytu u moře. Protože však většinou není možné prožít celý život v lázních či přímořském letovisku, je zvláště důležité naučit se s běžným stresem vyrovnat a patřičně jej zvládnout.

Zde je několik tipů na to, jak minimalizovat škodlivý vliv stresu na zdravotní stav:

  • Stres je nejprve potřeba pojmenovat. Naučte se rozpoznat situace a okolnosti, které vás stresují. Teprve potom jim budete moci doopravdy čelit.
  • Pokud je to možné, pokuste se navždy vyhnout situacím, které vás stresují nebo zhoršují příznaky vašeho onemocnění. Pokud to možné není, musíte tyto situace zapracovat do svého běžného života tak, aby vás co nejméně ovlivňovaly.
  • Největším stresovým faktorem v našich životech jsou mnohdy mezilidské vztahy. Nebojte se se svými nejbližšími mluvit o svých pocitech a potížích s nemocí. Obvykle vám poskytnou svou plnou podporu, nesmíte se však bát je o ni požádat.
  • Nebojte se vyzkoušet některou z relaxačních technik, které také mohou přinést pozitivní výsledky při léčbě psoriázy. Patří sem například autogenní trénink, jóga, autosugesce nebo meditace.
Inzerce: