FAQ

Jak je možné chránit se před psoriázou a jejími projevy?

Psoriatické příznaky často přicházejí ve vlnách, nejdříve na nějakou dobu odezní, poté se zase prudce zhorší. U některých pacientů se zhoršení objevuje pravidelně každých pár týdnů. Kroky, kterými můžete zamezit zpětnému propuknutí příznaků, zahrnují následující opatření:

  • Vyhýbejte se veškerému poškození kůže, jako jsou oděrky a drobná říznutí. 
  • Vystavujte svou pokožku přiměřenému množství slunečního záření. 
  • Vyhýbejte se alkoholu. 
  • Každou infekci začněte důkladně léčit tak brzy, jak je to jen možné.

Může dieta nějak ovlivnit průběh onemocnění?

Ano, abyste zabránili zhoršení psoriatických příznaků, je vhodné si osvojit některé dietní návyky. Omezit konzumaci masa, cukru, mléčných produktů a živočišných tuků. Naopak jezte více potravin s vysokým obsahem vlákniny – zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Úplně byste měli vynechat alkohol, který je znám tím, že může zhoršovat příznaky psoriázy.

Může být psoriáza infekční a přenášet se mezilidským kontaktem?

Ne, psoriáza není v žádném případě infekční. Není to nemoc, kterou byste mohli někde „chytit“ nebo se jí nakazit. Psoriatické projevy na pokožce nevypadají dobře, ale nejsou to ložiska infekce ani otevřená poranění. Lidé s psoriázou nepředstavují žádné nebezpečí pro zdraví nebo bezpečnost ostatních lidí.

Jaký typ léčby je pro mě nejlepší?

Nepředvídatelný průběh psoriázy činí její léčbu občas velmi náročnou. Existuje široký sortiment léků určených k léčbě psoriázy. Neexistuje lék, který by spolehlivě fungoval u všech pacientů, ale některé léky účinkují u většiny z nich. Není možné předem předpovědět, co účinkovat bude a co ne. Je však třeba být otevřený novým možnostem a ve spolupráci s lékařem aktivně hledat optimální způsoby léčby.

Může se psoriáza objevit na kterékoli části těla?

Psoriatické příznaky se nejčastěji objevují ve vlasaté části hlavy, na kolenou, loktech a hrudníku. Avšak psoriáza se může objevit kdekoliv, včetně nehtů, dlaní, chodidel, genitálu a poměrně vzácně i obličeje. Psoriatická ložiska jsou často symetrická, objevují se na stejných místech na pravé i levé polovině těla.

Může se psoriáza objevit v kterémkoliv věku?

Psoriáza se často objevuje ve věku mezi 15 a 30 lety, ale první příznaky mohou přijít v kterémkoliv věku. Zhruba 10 až 15 % pacientů s psoriázou onemocnělo ještě před 10. rokem věku. Psoriázou mohou trpět i kojenci, i když se tak děje pouze vzácně.

Inzerce: