„Jsem extrémní sportovec,“ říká Honza Trávníček i po 15leté „známosti“ s kloubní lupénkou
29. 11. 2020Patří k nejúspěšnějším českým horolezcům ve vysokých horách. Pětkrát se podíval na vrcholky osmitisícovek, mezi nimi na nebezpečnou Annapurnu a technicky nejobtížnější K2. Za záchranu života francouzského horolezce při výstupu na Manaslu v roce 2015 obdržel cenu Českého klubu fair play. Opakovaně se vrací do Nepálu, který je jeho životní láskou a kde má přátele. Kvůli koronavirovým uzavřením hranic letos už dvakrát odložil další naplánovanou expedici, a tak alespoň uspořádal sbírku pro Nepálce, jejichž životy jsou závislé na turistickém ruchu.
Honza Trávníček, známý ve světě horolezců a dobrodruhů pod přezdívkou „Tráva“, si svou diagnózu psoriatické artritidy vyslechl přibližně před 15 lety. „První moje návštěva Revmatologického ústavu v Praze byla ve stavu, kdy jsem měl hrozně nateklé klouby, šlo o kloubní lupénku, která se se sportem vůbec neslučovala. Ono se to vlastně neslučovalo ani s běžným životem, byl to docela velký problém. Ale později nasazení biologické, potažmo cílené léčby mi totálně změnilo život, začal jsem normálně fungovat,“ vzpomíná.
Ačkoliv chronické zánětlivé kloubní onemocnění charakterizované přítomností artritidy a psoriázy je intenzivní, bolestivé a běžně výrazně omezující, zdolal Honza Trávníček nejen osmitisícové vrcholy, ale také několik dalších horských velikánů. Což by se ovšem nestalo, nebýt moderní cílené léčby, kterou dlouhodobě užívá.
Hory rád navštěvuje i mimo expedice. V Nepálu spoluzaložil první českou hospodu a kulturní centrum, pořádá workshopy a přednášky o svých cestách a také spolupracuje s pacientským sdružením Revma Liga.
„Baví mě zkoušet nové věci a baví mě nové výzvy… On ten život, který vedu, je pro mě i pro mnoho lidí zajímavej, ale nebudou ho chtít žít, protože je náročnej,“ vypráví ve videu zachycujícím jeho příběh.
Příjemnou podívanou!