Možnosti léčby

V současné době bohužel neexistuje jediný a stoprocentně spolehlivý léčebný postup, který by dokázal vyléčit Bechtěrevovu nemoc nebo alespoň navždy zastavit její zhoršování.

O to větší důležitost má aktivní přístup ze strany pacienta – samozřejmě kromě moderních léků má na rozvoj onemocnění velký vliv také pravidelné a správně prováděné cvičení a rehabilitace.

S léčbou Bechtěrevovy choroby je potřeba začít co nejdříve. Je totiž prokázáno, že čím dříve se s léčbou začne, tím lepší má výsledky a tím pomalejší je rozvoj příznaků a menší poškození pacienta.

Farmakologická léčba

Farmakologickou léčbu neboli podávání léků je možné obvykle zahájit ihned po stanovení diagnózy. Přesný typ léčby, druh léků a jejich dávka jsou vždy závislé na stavu konkrétního pacienta a jeho onemocnění a musí být průběžně upravovány v závislosti na výsledcích pravidelných kontrol. V současné době je k dispozici několik skupin léků, z nichž každá je vhodná pro určitý typ onemocnění a jeho komplikace.

Cvičení a rehabilitace

Se cvičením můžete začít ještě před tím, než lékař definitivně potvrdí, že se jedná o Bechtěrevovu chorobu. Pravděpodobně sami zjistíte, že cvičení a protahování zmírňuje nepříjemné příznaky a přináší alespoň částečnou úlevu od bolesti. Ovšem po stanovení diagnózy budete konzultovat s lékařem a rehabilitačním pracovníkem svůj rehabilitační program, který by měl být ušitý na míru právě vám a vašim obtížím.

Kromě rozcvičování páteře mají velký význam také odborně prováděné masáže, dechová cvičení a nácvik vzpřímeného držení těla. Je nutné věnovat pozornost také polohám těla, které pacient dlouhodobě zaujímá, například během spánku. Nevhodná je poloha na boku, naopak se doporučuje spát na zádech, případně na břiše, s nataženýma nohama a pouze nízkým polštářem pod hlavou.

Rázová vlna

Léčba rázovou vlnou sice nedokáže zabránit onemocnění nebo zpomalit jeho progresi, poskytuje však především úlevu od bolesti. Rázová vlna vysílaná pomocí speciálního generátoru působí na postižená místa, ve kterých zlepšuje prokrvení, snižuje napětí a rozpouští vápenaté usazeniny.

Inzerce: