Zakládání rodiny a plánování rodičovství by mělo probíhat ve spolupráci s revmatologem. Těhotenství většinou celkový stav i průběh nemoci zlepší, brzy po porodu však mohou obtíže znovu propuknout. V péči o kojence může pomoci několik jednoduchých doporučení. Pokud způsobuje nošení dítěte bolesti, stačí si položit dítě vedle sebe na pohovku a vše dělat (včetně mazlení) místo ve stoje vleže. Odpadne tak nebezpečí úrazu dítěte i nelibé pocity, že nezvládáte roli matky. Jako u jiných každodenních činností je i zde důležité rozdělit úkoly a zapojit ostatní členy rodiny.
Jaká je vhodná poloha při spaní?
Vhodná poloha při spaní má zabránit zvyšování hrudního a krčního zakřivení páteře a zachovat dostatečnou kapacitu plic. Nemocný si má zvyknout spát na zádech s nataženými dolními končetinami. Vhodná je i poloha na břiše. Pod hlavou smí být malý polštář, který nepřipouští příliš velké ohnutí v krční páteři. Nevhodné je zejména spaní na boku. Může při něm docházet k fixaci nepravidelného bočního prohnutí páteře, tzv. skoliózy, které porušuje statiku celé páteře.
Jaké lůžko je pro bechtěreviky nejvhodnější?
Volba správného lůžka je pro zmírnění následků nemoci i jako doplněk rehabilitační léčby velmi důležitá. Lůžko má být měkké, ale pevné, aby se nepronášelo hmotností těla. Nesmí mít vespod drátěnku.
Může pacient s Bechtěrevovou nemocí podstoupit operační výkon v celkové anestezii?
Pokročilá stadia Bechtěrevovy choroby mohou být spojena s výrazným ztuhnutím krční páteře, což znesnadňuje zavedení rourky pro umělé dýchání ústy do průdušnice. Dříve se u zanedbaných pacientů musela při neodkladných operačních výkonech provádět tzv. tracheostomie, tj. zavedení rourky řezem nad hrtanem. Dnes se však již intubace (zavedení rourky ústy) většinou daří.
Jaký význam má rehabilitace?
Rehabilitace je nejvýznamnějším článkem léčby. Pomáhá udržet pružnost a pohyblivost páteře jako celku. Léky a operační léčba každodenní úsilí pacienta a fyzioterapeutů pouze doplňují. Rehabilitační sestava musí být individuálně přizpůsobena každému pacientovi. K základním cvikům patří cviky na zádech, na žebřinách a dechové cvičení. Jednoduché sestavy provádí pacient každodenně, zpravidla dvakrát za den. Jednou týdně nebo po dvou týdnech – dle průběhu a závažnosti onemocnění – probíhá asistovaná rehabilitace – procvičení páteře a odborné masáže.