Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
1. Léčivé slunce
Sluneční paprsky představují jakousi formu terapie a bývají tou hlavní příčinou, proč v létě obvykle dochází k ústupu projevů psoriázy. Každodenní opalování je pro tyto pacienty vhodné, pouze však pokud trvá několik málo minut. V případě, že plánujete delší pobyt na slunci, nezapomeňte použít krém s ochranným faktorem. Ten by měl být určený pro citlivou pokožku, aby postižená místa nedráždil.
2. Ozdravná koupel
Slaná mořská voda napomáhá k olupování suchých šupinek a kůže se tak stává přístupnější ultrafialovému záření, jehož působení je pro psoriatiky prospěšné. Pobyt u moře je proto pro takto nemocné ideální dovolenou, zvláště pokud zvolí lokalitu u Rudého nebo Černého moře, která se chlubí vysokým obsahem minerálních solí. Po ozdravné koupeli je důležité nezapomenout na promazání kůže hydratačním krémem.
3. Prospěšná klimatizace
Pocení kůži postižené psoriázou příliš neprospívá. Při výběru hotelu či cestovního prostředku proto vsaďte na vybavení s klimatizací. Před nežádoucím vysušením, ke kterému může proudící vzduch přispívat, se chraňte aplikací vhodných preparátů.
4. Vhodný oděv
Pokud vám není příjemné vystavovat postiženou kůži pohledům okolí, noste dlouhé kalhoty a košili s rukávy. Zvolte ale vzdušné a bavlněné či lněné materiály.
5. Žádný stres
Na dovolené se pokuste uvolnit a předejít zbytečnému napětí, které může projevy lupénky zhoršovat. Někteří lidé se cítí lépe v přímořských lokalitách, kde se častěji setkají s podobně nemocnými, a nemají tak potíže svléknout se do plavek. Takovým místem jsou například letoviska u Černého moře.
Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.