Novinky - psoriáza

Opalování musí být bezpečné

Opalování musí být bezpečné

O bezpečném opalování toho bylo řečeno a napsáno už mnoho – nosit klobouk, brýle s UV filtrem, používat opalovací krém s ochranným faktorem. Přesto se například ve Velké Británii počet případů rakoviny kůže za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil a každý rok jsou hlášeny tisíce nových případů.

Slunce, snad jako vše okolo nás, je dobré i zlé, záleží pouze na způsobu užití. UVB paprsky, které v naší kůži vyrábějí vitamin D, jsou zároveň odpovědné za rozvoj rakoviny kůže a její předčasné stárnutí. Takže pokožka, která nejdřív vypadá tak zdravě opáleně, je za pár desetiletí zvrásněna hlubokými kaňony a vypadá všelijak, jen ne svůdně.

Neznamená to, že se opalovat nemůžeme. Jen je třeba dodržovat některá pravidla – a to striktně.

Kryjte se!

Čím lépe chráníte své tělo před spálením, tím déle můžete zůstat na slunci. Velký význam má kvalita oblečení. Zahaleni „tak napůl“ do levného sarongu zakoupeného na pláži se můžete klidně spálit. Úplně stejně vypadající hábit ze specializovaného obchodu s ochranným faktorem 50 už chrání doopravdy.

Zapomeňte na polední grilování

Během prvních slunečných dnů si „solární lázeň“ dávkujte opatrně. Kůže musí dostat čas na vytvoření melaninu – látky, která chrání i barví do bronzu. I později, v době, kdy už je kůže tmavší a evidentně odolnější, se nikdy neopalujte mezi 11. a 15. hodinou. Sluneční žár je v této době nejsilnější.

Bez krému ani krok

Pravidla užívání krému na opalování jsou jasná: naneste krém s faktorem nejméně 15 půl hodiny před samotným sluněním a pravidelně každé 2–3 hodiny nebo i častěji se podle potřeby znovu natřete. Nešetřete, vrstva nesmí být příliš tenká. Repelent naneste vždy až po krému.

Pijte… vodu!

Doplňovat tekutiny je opravdu nezbytné. Zabráníte tím dehydrataci těla, která může někdy končit i tragicky.

Sluncem ohrožené děti

50–80 % času, který strávíme na slunci, proběhne do 18 let našeho života. Zvýšená opatrnost je tedy na místě. Děti mají navíc kůži tenčí, opatřete jim proto krém na opalování s vysokým ochranným faktorem, celotělové plavky a také slunečník, pod kterým si budou moci odpočinout bez rizika spálení.

Držte se těchto rad a vaše dovolená bude plná slunce bez jakýchkoli spálenin. A nejde pouze o bolest a loupání kůže. Zabráníte tak i daleko horším následkům, z nichž vrásčitá kůže je jenom drobností.

(zep)

Zdroj: Sun Protection: Safe Sunbathing

Hodnocení článku:
(2792 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Inzerce: