Novinky - psoriáza

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.

Do popisované studie bylo zapojeno více než 116 tisíc zdravotních sester z celých Spojených států ve věku 25–42 let, které detailně odpovídaly na dobu a intenzitu kouření. Jako základní jednotka kouření byl použit tzv. „krabičkorok“, což znamená 20 cigaret denně po dobu jednoho roku.

Nemalá rizika kouření

Během 14 let trvání studie se psoriáza objevila u 887 sester. Ve srovnání s těmi, které nikdy nekouřily, se riziko u minulých kuřáků zvyšuje o 37, a u stále kouřících dokonce o 78 procentních bodů. Zvýšení rizika úzce souvisí s počtem let a vykouřených balení. Při počtu 1–10 krabičkolet bylo riziko vyšší o 20 %, dvojnásobné kouření, tedy 11–20 krabičkolet, znamenalo riziko o 60 % vyšší než u nekuřáků. V případě kouření jedné krabičky denně déle než 21 let je riziko dvojnásobné.

Raději si cigaretu odpusťte

I pasivní kouření během těhotenství a dětství znatelně zvyšuje riziko vzniku lupénky. A u těch, kteří kouřit přestanou, toto riziko klesá na úroveň stejnou jako u nekuřáků po 20 letech po poslední típnuté cigaretě.

Jeden z autorů studie lékař Hyon K. Choi poznamenává: „Výsledky studie jsou, kromě těch dobře známých, dalším z řady důkazů o neblahých důsledcích kouření. Dokazují prospěšnost nekouření u psoriatiků. Snížení počtu kuřáků by vedlo nejenom ke snížení počtu nových případů lupénky, ale také k menším klinickým příznakům a potížím nemocných. Ti by také méně trpěli jinými nemocemi souvisejícími s kouřením.“

(zep)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2483 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.
27. 6. 2018 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Inzerce: