Novinky - psoriáza

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.

Do popisované studie bylo zapojeno více než 116 tisíc zdravotních sester z celých Spojených států ve věku 25–42 let, které detailně odpovídaly na dobu a intenzitu kouření. Jako základní jednotka kouření byl použit tzv. „krabičkorok“, což znamená 20 cigaret denně po dobu jednoho roku.

Nemalá rizika kouření

Během 14 let trvání studie se psoriáza objevila u 887 sester. Ve srovnání s těmi, které nikdy nekouřily, se riziko u minulých kuřáků zvyšuje o 37, a u stále kouřících dokonce o 78 procentních bodů. Zvýšení rizika úzce souvisí s počtem let a vykouřených balení. Při počtu 1–10 krabičkolet bylo riziko vyšší o 20 %, dvojnásobné kouření, tedy 11–20 krabičkolet, znamenalo riziko o 60 % vyšší než u nekuřáků. V případě kouření jedné krabičky denně déle než 21 let je riziko dvojnásobné.

Raději si cigaretu odpusťte

I pasivní kouření během těhotenství a dětství znatelně zvyšuje riziko vzniku lupénky. A u těch, kteří kouřit přestanou, toto riziko klesá na úroveň stejnou jako u nekuřáků po 20 letech po poslední típnuté cigaretě.

Jeden z autorů studie lékař Hyon K. Choi poznamenává: „Výsledky studie jsou, kromě těch dobře známých, dalším z řady důkazů o neblahých důsledcích kouření. Dokazují prospěšnost nekouření u psoriatiků. Snížení počtu kuřáků by vedlo nejenom ke snížení počtu nových případů lupénky, ale také k menším klinickým příznakům a potížím nemocných. Ti by také méně trpěli jinými nemocemi souvisejícími s kouřením.“

(zep)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2833 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Životní pohodu lze nalézt navzdory vleklé nemoci

Lupénka může člověka přimět k zamyšlení nad sebou samým a také nad tím, jak si poradí s reakcemi okolí. Může to vypadat jako takřka nepřekonatelný úkol a nástup deprese je pak běžnou reakcí. Přesto, že lupénka je nepříjemná, nemusí ovládat vaše emoce...
6. 6. 2010 Psoriáza
Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?
7. 11. 2016 Psoriáza
Inzerce: