Novinky - psoriáza

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.

Někteří pacienti přemýšlejí, jak schovat ložiska psoriázy, která jim pokrývají končetiny, trup a třeba i obličej. Jiní mají naopak potíže s oblastmi „kam slunce nesvítí“. Navíc se obě formy často kombinují a není vzácné, že se objeví i další ložiska, třeba postižení dlaní a chodidel. Lupénka může mít velmi pestré projevy.

Inverzní neboli obrácená psoriáza postihuje různé kožní záhyby – třísla, podpaží, intimní partie nebo perianální oblast (okolo řitního otvoru). U žen se objevují ložiska také pod prsy. Na rozdíl od klasické lupénky, která se olupuje, se zde jedná spíše o ložiska, která nejsou na první pohled nápadná, případně mohou být zarudlá nebo lehce pigmentovaná. Přítomnost zánětu v pokožce zpravidla způsobuje její zesílení, které může vypadat jako vyvýšenina. I tato ložiska, stejně jako klasická lupénka, svědí nebo pálí. Někdy se pokožka odloučí a vznikne vřed, který se může vyplnit hnisem.

Jak to vidí pacienti?

„Když mě začnou svědět třeba lokty, můžu se poškrábat nebo si na to dám led. Ale největší peklo je, když mě začne svědět tříslo nebo intimní místa. Všude tam se mi taky dělá lupénka, ale zkuste se tam poškrábat v autobuse! Z toho svědění se mi dělá úplně mdlo, ta bezmoc to stupňuje, na poškrábání musím čekat třeba i hodinu, a jen se ložisek dotknu nehtem, jsou do krve. Svědění přejde v pálení a úleva je v nedohlednu,“ uvádí pacient s kombinovanými projevy psoriázy. 

Lidé jsou z inverzní lupénky nešťastní, ale lékaři se příliš svěřovat nechtějí, zvláště pokud jsou ložiska v intimnějších místech nebo mají nehezký vzhled. Spoléhají se spíše sami na sebe. Někteří ani nevědí, že tyto obtíže souvisejí s lupénkou.

Nesnadná diagnostika

U inverzní psoriázy někdy není snadné zjistit, že se vůbec o tento typ autoimunitní nemoci jedná, zvláště když jde o jediné obtíže, které pacienta trápí. Komplikací bývá i zmíněný fakt, že vzhled ložisek bývá netypický a spíše podobný jiným neduhům. Inverzní psoriáze je mj. vzhledově podobný kvasinkový zánět. Ten vzniká tehdy, jestliže se kožní záhyby zapaří a do macerované pokožky se pouštějí kvasinkové infekce.

Nepříjemné je, že může docházet i ke kombinacím obtíží – ložisko inverzní psoriázy se může infikovat třeba právě kvasinkami. Diagnostika i nalezení účinné léčby mohou ze všech uvedených důvodů trvat o něco déle a není to známka špatného postupu ze strany lékaře. Tento typ psoriázy je prostě svízelný.

Daleko častější výskyt, než si myslíme

Výskyt inverzní psoriázy se odhaduje velmi nesnadno. Je totiž na místech, která většina kožních lékařů rutinně nevyšetřuje. A dokonce i při cíleném vyšetření mohou snadno uniknout, protože jejich vzhled bývá velmi decentní. Někdy se ukrývají pod drobnou barevnou změnou nebo sotva patrnou vyvýšeninou, o které ví jen pacient. A ten o ní zpravidla ví velmi dobře kvůli svědění.

Odborníci odhadují, že alespoň jedno ložisko inverzní psoriázy má až 36 % pacientů.

Léčba se může lišit

Při topické (místní) léčbě těchto ložisek je nutné chodit na častější kontroly, aby měl lékař přehled o tom, jestli je dostatečně účinná a nedochází k nežádoucímu ztenčování kůže, ke kterému je pokožka kožních záhybů náchylnější. Je také potřeba předcházet zapaření a infekci, a to vhodným oděvem, denním sprchováním, šetrným sušením a promazáváním. U některých pacientů je nutná systémová léčba, zvláště při postižení větších ploch nebo při větší klinické závažnosti.

Pokud máte nějaké „schované“ ložisko, ukažte ho lékaři. Postup při jeho léčbě se může lišit od terapie ostatních ložisek a sami byste se s tím zbytečně trápili.

(pez)

Zdroj: https://www.healthline.com

Dopytalska K., Sobolewski P., Błaszczak A., Szymańska E., Walecka I. Psoriasis in special localizations. Reumatologia. 2018; 56 (6): 392–398; doi:10.5114/reum.2018.80718

Hodnocení článku:
(2042 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.
16. 1. 2017 Psoriáza
Milí přátelé,

Milí přátelé,

přejeme vám krásné a poklidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a osobní spokojenosti do nového roku.
20. 12. 2013 Psoriáza
Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
15. 11. 2018 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: