Novinky - psoriáza

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.

Zrádný estrogen v období menopauzy

Menopauzu často provází nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost a jiné. Stojí za nimi především změny v hladině pohlavních hormonů, zejména pokles estrogenů. A právě ten také může významným způsobem zhoršit řadu let trvající lupénku. Podle odborníků se lupénka v období kolem přechodu nezřídka objevuje dokonce úplně poprvé, a to typicky mezi 51 a 60 lety. Rozhodně se ale nedá říct, že by menopauza psoriázu přímo způsobovala, spíše se jedná jen o jakýsi spouštěč rozvoje dříve skrytého onemocnění, kterým může být stejně tak i stres nebo infekce, a to v kterémkoliv jiném věku.

U poloviny těhotných se psoriáza zmírní

Také v období puberty a těhotenství dochází k výrazným hormonálním výkyvům. Zatímco pro pubertu je typické zhoršení nebo první výsev lupénkových lézí, v těhotenství se nemoc obvykle uklidňuje. Provedená americká studie dokonce potvrdila viditelné zlepšení projevů psoriázy u 55 % těhotných žen trpících lupénkou.

Řešení? Pouze teoretické a vědecky neověřené

Nabízí se otázka, zda by mohlo umělé podávání estrogenů mírnit aktivitu onemocnění, když se tomu tak obvykle děje při zvýšení hladin pohlavních hormonů v těhotenství a pokles estrogenů po přechodu lupénku naopak zhošuje. Odborníci však před tímto typem terapie v případě psoriázy varují – tato léčebná metoda není vědecky potvrzena a podávání jakýchkoliv hormonů s sebou vždy přináší i nezanedbatelná zdravotní rizika.

(veri)

Zdroj:
www.livestrong.com
www.ehow.com

Hodnocení článku:
(2296 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Genetické testy pomohou zhodnotit riziko vzniku psoriatické artritidy

Relativně nedávno bylo zahájeno první genetické testování pro psoriatickou artritidu, které vědci a lékaři hodnotí zatím poměrně pozitivně. Toto testování může pomoci identifikovat pacienty ve vysokém riziku vzniku psoriatické artritidy...
10. 1. 2010 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.
6. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: