Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
Zrádný estrogen v období menopauzy
Menopauzu často provází nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, pocení, poruchy spánku, podrážděnost a jiné. Stojí za nimi především změny v hladině pohlavních hormonů, zejména pokles estrogenů. A právě ten také může významným způsobem zhoršit řadu let trvající lupénku. Podle odborníků se lupénka v období kolem přechodu nezřídka objevuje dokonce úplně poprvé, a to typicky mezi 51 a 60 lety. Rozhodně se ale nedá říct, že by menopauza psoriázu přímo způsobovala, spíše se jedná jen o jakýsi spouštěč rozvoje dříve skrytého onemocnění, kterým může být stejně tak i stres nebo infekce, a to v kterémkoliv jiném věku.
U poloviny těhotných se psoriáza zmírní
Také v období puberty a těhotenství dochází k výrazným hormonálním výkyvům. Zatímco pro pubertu je typické zhoršení nebo první výsev lupénkových lézí, v těhotenství se nemoc obvykle uklidňuje. Provedená americká studie dokonce potvrdila viditelné zlepšení projevů psoriázy u 55 % těhotných žen trpících lupénkou.
Řešení? Pouze teoretické a vědecky neověřené
Nabízí se otázka, zda by mohlo umělé podávání estrogenů mírnit aktivitu onemocnění, když se tomu tak obvykle děje při zvýšení hladin pohlavních hormonů v těhotenství a pokles estrogenů po přechodu lupénku naopak zhošuje. Odborníci však před tímto typem terapie v případě psoriázy varují – tato léčebná metoda není vědecky potvrzena a podávání jakýchkoliv hormonů s sebou vždy přináší i nezanedbatelná zdravotní rizika.
Jaká předsevzetí do nového roku mohou pacientům s lupénkou pomoci zlepšit zdravotní stav? Všichni jsme se s tím setkali. Přiblíží se konec roku a my si jako o závod slibujeme, co všechno uděláme lépe než v roce předešlém. A minimálně prvních pár lednových dní nám verva do práce většinou vydrží...
Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.
Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
Některým pacientům s psoriázou přináší podzim a zima, kromě zkracujících se dnů a příslibu sněhu, i zhoršení stavu pleti. Není nutné propadat zoufalství. Přinášíme odpovědi na 5 nejčastějších otázek týkajících se péče o pleť s lupénkou v zimě včetně tipů, jak o pokožku v nadcházejících chladných měsících nejlépe pečovat.