Novinky - psoriáza

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Trpíte lupénkou a slyšeli jste, že nemůžete jíst rajčata, lilky nebo si dát grep. Hmm… a vy tomu vážně věříte?

Brambory, rajčata, lilek a také papriky škodí pleti. Lež jako věž. Všechny tyto pestrobarevné plody rostlin z čeledi lilkovitých jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Není důvod, proč si je nedopřávat co nejčastěji.

Ani s rybami nešlápnete vedle. Zařaďte do jídelníčku:

  • lososa,
  • makrelu,
  • tuňáka,
  • sardinky a sledě.

Tyto ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které prospívají nejen pleti, ale také kloubům. Výsledky se dostaví při konzumaci ryb několikrát týdně.

Nejlepší přítel psoriatika? Vláknina!

Stopku lupénce vystaví hodně vlákniny. Studie prokázaly, že vláknina působí v organismu protizánětlivě. Svědčí o tom nižší hladina CRP. CRP je C-reaktivní protein a ukazatel zánětu v těle. Přidejte si proto ke každému jídlu ovoce a zeleninu. V nich je vlákniny nejvíc. Nic nezkazíte ani celozrnným pečivem, ovesnými vločkami nebo luštěninami.

Když už je řeč o luštěninách… Třeba ve prospěch fazolí hovoří nejen vysoký obsah vlákniny a bílkovin, ale také množství živin, které podporují správnou činnost imunitního systému.

Antioxidantů není nikdy dost

Neexistuje důkaz, že by citrusy škodily pleti. Naopak, jejich omezením se připravíte o cenný zdroj vitaminu C. Tento vitamin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, tedy látek bránících poškozování buněk. „Céčko“ navíc – a to možná nevíte – podporuje tvorbu chrupavky v kloubech.

Fandíte zelenému čaji? Jen tak dál. Antioxidanty je doslova nabitý. Dolaďte ho citronem a lžičkou medu. Předávkování antioxidanty opravdu nehrozí.

Psoriáza a lepek. Mají něco společného?

Lepek určitě škodí lidem, kteří ho netolerují (trpí intolerancí lepku) nebo jsou na něj přímo alergičtí. Vztah mezi lupénkou a lepkem dosud není znám. Někteří psoriatici po vysazení lepku zaznamenali zlepšení pleti. Stále však není k dispozici výzkum, který by tuto zkušenost ze života vědecky potvrdil či vyvrátil.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1993 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Inzerce: