Novinky - psoriáza

Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak? Přesně takový scénář může naneštěstí postihnout některé jedince s psoriatickým onemocněním.

Na vině je porucha 

Slovo psoriasis je odvozeno z řeckého slova „psora“, které znamená „svědění“. Jde o hlavní příznak nejotravnějšího projevu tohoto onemocnění. Vlastně jde o jistou „chybu v systému“ – porucha v imunitě vede k tomu, že se v určitých ložiscích pokožky kožní buňky obměňují rychleji. Úplné vyléčení je sice nemožné, ale terapie vedoucí k úlevě je možná.

Svědění versus vzhled

Mnoho lidí je znepokojeno především nevábným vzhledem těchto ložisek na pokožce. Samozřejmě že největší problém je, když se něco podobného objeví v oblasti obličeje nebo rukou. Na druhou stranu v rozsáhlé studii z roku 2004 vyšlo najevo, že většina pacientů hospitalizovaných v nemocnicích si stěžovala především na svědění. Co s tím? Je mnoho možností léčby, které kromě toho, že dokážou ulevit od nepříjemného svědění, pomáhají i s odstraněním začarovaného kruhu, který vede od svědění ke škrábání. Mezi nejběžnější způsoby patří:

  1. Antihistaminika – přerušují dráhy vedoucí ke svědění a mohou mít sedativní účinek, který může pomoci se těmito obtížemi „prospat“.
  2. Krémy a oleje – vzhledem k tomu, že každá suchá pokožka tak trochu svědí, jsou určité protisvědivé krémy určitě na místě.
  3. Topické kortikosteroidy – zní to trochu strašidelně, ale mohou pomoct. Je jen třeba je užívat rozvážně.
  4. Kapsaicin – jde o výtažek z pálivých paprik, který prokazatelně při svědění pomáhá. Zpočátku může trochu pálit a píchat.
  5. Lokální anestetika – jejich aplikace znecitliví pokožku na mnoho hodin.
  6. Ledové obklady – nejjednodušší a nejrychlejší řešení, které tlumí nervy v okolí a ochlazuje zánětem postiženou oblast.

Kvalita života

Kdykoli se objeví dlouhodobé svědění, je kvalita života pacienta omezena. Narušuje spánek, osobní život a schopnost koncentrovat se. Nebojte se proto postavit se otravnému protivníkovi čelem.

(dak)

Zdroj: psoriasis.about.com

Hodnocení článku:
(3007 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Inzerce: