Novinky - psoriáza

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Imunita prochází střevy

Obrovská plocha trávicího systému je v každodenním kontaktu s látkami z vnějšího prostředí, přičemž střevní imunitní systém hraje důležitou roli v celkovém rozvoji imunity. Probiotické bakterie, obsažené v mléčných výrobcích nebo doplňcích stravy, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Existují již přesvědčivé důkazy o tom, že probiotika ovlivňují nejen imunitní systém trávicího systému, ale celého organismu.

Působí proti zánětu

Vědci zkoumali skupinu lidí složenou z pacientů s rozdílnými zánětlivými chorobami – jednalo se o nemocné s ulcerózní kolitidou, psoriázou a chronickým únavovým syndromem. Účastnící studie po dobu téměř 2 měsíců každý den přijímali ve stravě probiotika. A výsledky?

  • Po pravidelném užívání probiotik došlo u všech pacientů ke snížení hladiny zánětlivých látek v krvi.
  • U všech tří sledovaných skupin byl v krvi snížen ukazatel zánětu CRP (C-reaktivní protein).
  • Nemocní s psoriázou a chronickým únavovým syndromem měli snížený také další ukazatel zánětu, tzv. TNF-α (tumor nekrotizující faktor alfa).

Probiotika tedy budou nejspíše působit na široké spektrum zánětlivých onemocnění. Jedná se o první výzkum, který se pokoušel ovlivnit stav pacienta trpícího psoriázou pomocí úpravy střevního mikroprostředí.

Kdy ještě probiotika pomáhají

V současnosti jsou probiotika při pravidelném užívání prospěšná také při:

  • podpoře imunitních funkcí,
  • léčbě průjmů,
  • snižování hladiny cholesterolu,
  • snižování tlaku krve,
  • léčbě dráždivého tračníku,
  • terapii alergií.

Zda se léčba probiotiky osvědčí, ukáže blízká budoucnost. V jejich prospěch už nyní hraje nízká cena, dobrá dostupnost a hlavně minimum vedlejších účinků.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2782 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka nemusí bránit novým vztahům

Lupénka nemusí bránit novým vztahům

Lupénka a psoriatická artritida mohou přinést do vašich vztahů mnoho neobvyklého. Možná budete kvůli svému onemocnění váhat, jestli půjdete na schůzku s někým, kdo je vám sympatický. Nenechte se však znejistit svým strachem a zkuste střízlivě zhodnotit své obavy.
15. 6. 2010 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Zkroťte stres a půl vítězství nad lupénkou je vaše!

Psoriáza je onemocnění s velice nepříjemnými projevy – počínaje svěděním a konče různě velkými hnědočervenými šupinatými ložisky. To vše samozřejmě psoriatikům v mnoha směrech komplikuje normální život. A asi nejvíce trpí psychika.
26. 1. 2015 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: