Novinky - psoriáza

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Imunita prochází střevy

Obrovská plocha trávicího systému je v každodenním kontaktu s látkami z vnějšího prostředí, přičemž střevní imunitní systém hraje důležitou roli v celkovém rozvoji imunity. Probiotické bakterie, obsažené v mléčných výrobcích nebo doplňcích stravy, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Existují již přesvědčivé důkazy o tom, že probiotika ovlivňují nejen imunitní systém trávicího systému, ale celého organismu.

Působí proti zánětu

Vědci zkoumali skupinu lidí složenou z pacientů s rozdílnými zánětlivými chorobami – jednalo se o nemocné s ulcerózní kolitidou, psoriázou a chronickým únavovým syndromem. Účastnící studie po dobu téměř 2 měsíců každý den přijímali ve stravě probiotika. A výsledky?

  • Po pravidelném užívání probiotik došlo u všech pacientů ke snížení hladiny zánětlivých látek v krvi.
  • U všech tří sledovaných skupin byl v krvi snížen ukazatel zánětu CRP (C-reaktivní protein).
  • Nemocní s psoriázou a chronickým únavovým syndromem měli snížený také další ukazatel zánětu, tzv. TNF-α (tumor nekrotizující faktor alfa).

Probiotika tedy budou nejspíše působit na široké spektrum zánětlivých onemocnění. Jedná se o první výzkum, který se pokoušel ovlivnit stav pacienta trpícího psoriázou pomocí úpravy střevního mikroprostředí.

Kdy ještě probiotika pomáhají

V současnosti jsou probiotika při pravidelném užívání prospěšná také při:

  • podpoře imunitních funkcí,
  • léčbě průjmů,
  • snižování hladiny cholesterolu,
  • snižování tlaku krve,
  • léčbě dráždivého tračníku,
  • terapii alergií.

Zda se léčba probiotiky osvědčí, ukáže blízká budoucnost. V jejich prospěch už nyní hraje nízká cena, dobrá dostupnost a hlavně minimum vedlejších účinků.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3022 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

Kůže s lupénkou vyžaduje v každém ročním období jinou péči

S příchodem podzimu jsou sluneční paprsky stále vzácnější a pokles venkovní teploty vyžaduje další a další vrstvy oblečení. Pokud jste sužováni lupénkou, možná jste se na toto období těšili jako na možnost skrytí některých nedostatků.
12. 11. 2011 Psoriáza
Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
12. 9. 2018 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Lupénka, chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži, a psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, mají mnoho společného. Kolik pacientů se potýká s oběma chorobami zároveň a která nemoc propuká dříve?
4. 10. 2018 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Inzerce: