Novinky - psoriáza

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.

Imunita prochází střevy

Obrovská plocha trávicího systému je v každodenním kontaktu s látkami z vnějšího prostředí, přičemž střevní imunitní systém hraje důležitou roli v celkovém rozvoji imunity. Probiotické bakterie, obsažené v mléčných výrobcích nebo doplňcích stravy, příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. Existují již přesvědčivé důkazy o tom, že probiotika ovlivňují nejen imunitní systém trávicího systému, ale celého organismu.

Působí proti zánětu

Vědci zkoumali skupinu lidí složenou z pacientů s rozdílnými zánětlivými chorobami – jednalo se o nemocné s ulcerózní kolitidou, psoriázou a chronickým únavovým syndromem. Účastnící studie po dobu téměř 2 měsíců každý den přijímali ve stravě probiotika. A výsledky?

  • Po pravidelném užívání probiotik došlo u všech pacientů ke snížení hladiny zánětlivých látek v krvi.
  • U všech tří sledovaných skupin byl v krvi snížen ukazatel zánětu CRP (C-reaktivní protein).
  • Nemocní s psoriázou a chronickým únavovým syndromem měli snížený také další ukazatel zánětu, tzv. TNF-α (tumor nekrotizující faktor alfa).

Probiotika tedy budou nejspíše působit na široké spektrum zánětlivých onemocnění. Jedná se o první výzkum, který se pokoušel ovlivnit stav pacienta trpícího psoriázou pomocí úpravy střevního mikroprostředí.

Kdy ještě probiotika pomáhají

V současnosti jsou probiotika při pravidelném užívání prospěšná také při:

  • podpoře imunitních funkcí,
  • léčbě průjmů,
  • snižování hladiny cholesterolu,
  • snižování tlaku krve,
  • léčbě dráždivého tračníku,
  • terapii alergií.

Zda se léčba probiotiky osvědčí, ukáže blízká budoucnost. V jejich prospěch už nyní hraje nízká cena, dobrá dostupnost a hlavně minimum vedlejších účinků.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(3539 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Inzerce: