Novinky - psoriáza

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Toto záření má kratší vlnovou délku než viditelné světlo a lidské oko ho již nedokáže zachytit. Může však napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže. Vysvětlit ale tento jeho terapeutický efekt není jednoduché.

„Sice víme, že světlo funguje, ale chceme také vědět, jak funguje,“ říkají vědci z Rockefellerovy univerzity. A to byl také jeden z důvodů, proč právě na této univerzitě vzniká nová klinická studie.

Ta zahrnuje 20 pacientů, kteří budou třikrát týdně po dobu čtyř měsíců docházet do nemocnice, kde absolvují léčbu úzkopásmovým ultrafialovým zářením B (311 nebo 308 nm). V průběhu této terapie jim budou odebírány vzorky krve i kůže. To pak dá vědcům možnost zjistit, co se odehrává na molekulární úrovni v době, kdy se stav kůže zlepšuje.

Zabíječ T-buněk

O léčbě UVB je známo, že zabíjí tzv. T-buňky, které jsou částečně zodpovědné za zánět, jenž při postižení lupénkou vzniká. Již několik let také vědci evidují typy buněk a bílkovin, které jsou v tomto onemocnění zapojené. Předpokládá se, že se UVB světlo zaciluje na cytokiny, bílkoviny imunitního systému, čímž jsou pravděpodobně narušovány nejen některé ze zmíněných T-buněk.

Světelná lázeň

Lékaři ultrafialové světlo často doporučují, zejména v případě, že selhává lokální léčba krémy a mastmi a pacienti by se raději vyhnuli systémové léčbě imunosupresivy. Vlastní terapie probíhá v ozařovací kabině pod vedením fotodermatologa.

Nutností jsou speciální brýle a další ochranné prostředky. Trvání expozice ultrafialovému záření se v průběhu terapie zvyšuje, přičemž většina pacientů musí absolvovat v průměru 20 sezení, než se dostaví viditelné zlepšení.

(pes)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(3380 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Psoriáza: pravda o nemoci v pěti bodech

Přestože bylo již tolikrát řečeno, že lupénka nepatří mezi přenosná onemocnění, stále si to ještě mnoho lidí myslí. Tato a mnohé další dezinformace, kterými je tato choroba opředena, přitom komplikují život všem – zdravým i nemocným. Pravdu nabízí následující řádky.
9. 11. 2015 Psoriáza
Lupénka a riziko infarktu

Lupénka a riziko infarktu

Lidé s lupénkou se často cítí jako vážně nemocní lidé a taky jimi jsou, protože nemoc jim výrazně ovlivňuje život. A z pochopitelných důvodů se nezajímají o svoji hladinu cholesterolu ani velikost krevního tlaku.
22. 6. 2009 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?
23. 2. 2017 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Inzerce: