Novinky - psoriáza

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?

Máte kožní a/nebo nehtovou lupénku a bolí vás klouby a/nebo záda? Zbystřete. Tyto dva problémy spolu mohou souviset. Můžete totiž trpět tzv. psoriatickou artritidou.

Nemoc s příšerným názvem

Psoriatická artritida se dost těžko vyslovuje, ale není na ní nic složitého. K jejímu vzniku dochází, když lupénka postihne i klouby a/nebo páteř. Původ celé této nemoci je autoimunitní – zjednodušeně řečeno váš imunitní systém se jednoho dne rozhodne, že vaše kůže, nehty nebo klouby nejsou vaše, a začne proti nim bojovat. Důsledky tohoto procesu mohou být i velmi vážné.

Kde se psoriatická artritida projevuje?

Psoriatická artritida bývá nejvýraznější v tzv. osovém skeletu – páteři, pánvi a velkých kloubech, zejména kyčelních, kolenních a ramenních. Může ale postihnout kterýkoli kloub v těle, a u některých pacientů dokonce převažuje postižení v okrajových částech těla – drobných kloubech rukou a/nebo nohou.

Dochází při ní k zánětu kloubních pouzder, zmnožení kloubní tekutiny a zánětem drážděná kost se začne rozpouštět, především v blízkosti úponů šlach a vazů. Právě záněty úponů jsou při psoriatické artritidě zcela typické a někdy jsou bolestivější než samotné klouby. Moderní výzkum ukazuje, že úpon je funkční orgán, který má čtyři části – vazivovou, chrupavčitou a zvápenatělou chrupavku a kost. Zánět spojený s lupénkou přitom zákeřně postihuje všechny tyto části. Může dojít k jejich narušení i k úplnému utržení šlachy. Pohybové postižení plynoucí z kloubních deformit a utržených šlach si jistě dovedete představit.

V blízkosti páteře? Kdekoliv!

Postižení páteře je velmi podobné Bechtěrevově chorobě, která ale postupuje zdola nahoru a dochází při ní k častým přemostěním meziobratlových prostor. Psoriatická spondylartritida (zánět páteře spojený s lupénkou) si vybírá různé úseky páteře a přemostění u ní nejsou tak častá. Společné mají tyto dvě nemoci jen to, že při nich nejvíce trpí křížokyčelní klouby (skloubení mezi křížovou kostí, která je předposledním úsekem páteře, a křídly pánevní kosti). Vlivem zánětu dochází v kloubech k destrukci kloubní chrupavky a přiléhající kosti a v nejtěžších případech může dojít k úplnému srůstu a vymizení těchto kloubů.

Tyto změny se začnou rozvíjet už několik měsíců po začátku nemoci. Rychlost jejich dalšího postupu je individuální, ale obecně platí, že je potřeba začít léčbu co nejdříve. Jakmile se v kloubech uskuteční nevratné změny, léčba je už nedokáže vzít zpět. Může jen zabránit dalšímu zhoršování potíží.

Proto pokud máte bolesti kloubů nebo páteře a k tomu lupénku, neváhejte navštívit lékaře a své potíže s ním zkonzultovat. V úspěšnosti léčby se totiž jedná o závod s časem.

(pez)

 

Zdroj:

SANKOWSKI A. J., LEBKOWSKA U. M., CWIKŁA J., WALECKA I., WALECKI J. Psoriatic arthritis. Pol J Radiol 2013; 78 (1): 7–17.

Hodnocení článku:
(2715 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: