Novinky - psoriáza

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.

Vyléčit lupénku se zatím nedaří. Používané léky většinou mění činnost imunitního systému, zmírňují zánět a zpomalují růst kožních buněk. Využívá se také léčba ultrafialovým světlem (fototerapie) nebo krémy s obsahem protizánětlivých kortikoidů a kyseliny salicylové. To všechno může ulevit od příznaků. Ale co zabere jednou, už příště účinkovat vůbec nemusí.

Kozí místo kravského? Za zkoušku nic nedáte

Není divu, že si lidé s lupénkou chtějí pomoci sami. Někteří tvrdí, že používání mýdel, krémů a dalších kosmetických přípravků s obsahem kozího mléka zlepšuje vzhled pokožky. Další šli ještě dál – nahradili kravské mléko kozím ve své stravě. A výsledek? Nemohou si tuto změnu vynachválit.

Přímý vědecký důkaz o zhoršení lupénky vlivem kravského mléka neexistuje. Ale něco by na této teorii být mohlo. Kasein, tedy bílkovina kravského mléka, skutečně může vyvolávat vzplanutí nemoci a zhoršovat zánět. Každá šance na zlepšení, která neublíží, stojí za prověření. Za zkoušku nic nedáte. Kozí mléko má dokonce více bílkovin a vápníku než mléko kravské.

Namažte si ho i na kůži

Jedna potravina zdraví nedělá. Kůži pomůže (kromě jiného) celkově vyvážená strava s převahou prospěšných potravin. Důležité je mít v jídelníčku:

  • dostatek ovoce a zeleniny,
  • celozrnné pečivo,
  • omega-3 mastné kyseliny (losos, tuňák, makrela, sardinky, oříšky, semínka).

Omega-3 mastné kyseliny můžete pokožce dopřát i zvenčí. Obsahují je totiž některé kosmetické přípravky, třeba právě ty z kozího mléka. Mírní zánět a odstraňují nevzhledné skvrnky.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2647 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Lupénka se nevyhýbá ani slavným – svůj boj s ní rozhodně nevzdávají!

Lupénka se nevyhýbá ani slavným – svůj boj s ní rozhodně nevzdávají!

Lupénka je velice nepříjemným chronickým autoimunitním onemocněním kůže. Dokáže svému nositeli způsobit mnoho potíží včetně těch psychických. Ale ani tato nemoc vás nemusí ze společenského života vyřadit. Důkazem toho jsou celebrity, které si lupénkou nenechaly svázat ruce, a naopak se snaží ostatní motivovat.
6. 5. 2015 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Inzerce: