Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.
Vyléčit lupénku se zatím nedaří. Používané léky většinou mění činnost imunitního systému, zmírňují zánět a zpomalují růst kožních buněk. Využívá se také léčba ultrafialovým světlem (fototerapie) nebo krémy s obsahem protizánětlivých kortikoidů a kyseliny salicylové. To všechno může ulevit od příznaků. Ale co zabere jednou, už příště účinkovat vůbec nemusí.
Kozí místo kravského? Za zkoušku nic nedáte
Není divu, že si lidé s lupénkou chtějí pomoci sami. Někteří tvrdí, že používání mýdel, krémů a dalších kosmetických přípravků s obsahem kozího mléka zlepšuje vzhled pokožky. Další šli ještě dál – nahradili kravské mléko kozím ve své stravě. A výsledek? Nemohou si tuto změnu vynachválit.
Přímý vědecký důkaz o zhoršení lupénky vlivem kravského mléka neexistuje. Ale něco by na této teorii být mohlo. Kasein, tedy bílkovina kravského mléka, skutečně může vyvolávat vzplanutí nemoci a zhoršovat zánět. Každá šance na zlepšení, která neublíží, stojí za prověření. Za zkoušku nic nedáte. Kozí mléko má dokonce více bílkovin a vápníku než mléko kravské.
Namažte si ho i na kůži
Jedna potravina zdraví nedělá. Kůži pomůže (kromě jiného) celkově vyvážená strava s převahou prospěšných potravin. Důležité je mít v jídelníčku:
dostatek ovoce a zeleniny,
celozrnné pečivo,
omega-3 mastné kyseliny (losos, tuňák, makrela, sardinky, oříšky, semínka).
Omega-3 mastné kyseliny můžete pokožce dopřát i zvenčí. Obsahují je totiž některé kosmetické přípravky, třeba právě ty z kozího mléka. Mírní zánět a odstraňují nevzhledné skvrnky.
Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
Pod latinským pojmenováním psoriáza se ukrývá kožní onemocnění zvané lupénka. Je typické hlavně úporným svěděním pokožky. Postižené ale mohou být i další části vašeho těla.
Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
Lupénka a psoriatická artritida mohou přinést do vašich vztahů mnoho neobvyklého. Možná budete kvůli svému onemocnění váhat, jestli půjdete na schůzku s někým, kdo je vám sympatický. Nenechte se však znejistit svým strachem a zkuste střízlivě zhodnotit své obavy.