Novinky - psoriáza

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Chutná vám kozí mléko? Pomáhá i proti lupénce

Lupénka je obtěžující onemocnění postihující kůži, pokožku hlavy a nehty. Někdy se nemoc projeví i na kloubech. Co ji spouští, lékaři bohužel stále přesně nevědí. Trochu jasněji je v otázce, zda psoriáza souvisí s pitím kravského nebo kozího mléka.

Vyléčit lupénku se zatím nedaří. Používané léky většinou mění činnost imunitního systému, zmírňují zánět a zpomalují růst kožních buněk. Využívá se také léčba ultrafialovým světlem (fototerapie) nebo krémy s obsahem protizánětlivých kortikoidů a kyseliny salicylové. To všechno může ulevit od příznaků. Ale co zabere jednou, už příště účinkovat vůbec nemusí.

Kozí místo kravského? Za zkoušku nic nedáte

Není divu, že si lidé s lupénkou chtějí pomoci sami. Někteří tvrdí, že používání mýdel, krémů a dalších kosmetických přípravků s obsahem kozího mléka zlepšuje vzhled pokožky. Další šli ještě dál – nahradili kravské mléko kozím ve své stravě. A výsledek? Nemohou si tuto změnu vynachválit.

Přímý vědecký důkaz o zhoršení lupénky vlivem kravského mléka neexistuje. Ale něco by na této teorii být mohlo. Kasein, tedy bílkovina kravského mléka, skutečně může vyvolávat vzplanutí nemoci a zhoršovat zánět. Každá šance na zlepšení, která neublíží, stojí za prověření. Za zkoušku nic nedáte. Kozí mléko má dokonce více bílkovin a vápníku než mléko kravské.

Namažte si ho i na kůži

Jedna potravina zdraví nedělá. Kůži pomůže (kromě jiného) celkově vyvážená strava s převahou prospěšných potravin. Důležité je mít v jídelníčku:

  • dostatek ovoce a zeleniny,
  • celozrnné pečivo,
  • omega-3 mastné kyseliny (losos, tuňák, makrela, sardinky, oříšky, semínka).

Omega-3 mastné kyseliny můžete pokožce dopřát i zvenčí. Obsahují je totiž některé kosmetické přípravky, třeba právě ty z kozího mléka. Mírní zánět a odstraňují nevzhledné skvrnky.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(3346 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Pokožka s lupénkou: Co jí (ne)prospívá

Máte-li psoriázu, pak je vaše pokožka citlivější než kůže zdravých lidí. Chcete-li o ni správně pečovat, pamatujte si, co jí škodí, a čím jí naopak dodáte vše, co potřebuje.
18. 11. 2013 Psoriáza
Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Lupénka – tipy a rady, jak se cítit fit i přes zimu

Počasí má obrovský vliv na naši pokožku. S každým ročním obdobím jsou tak lidé trpící lupénkou postaveni před nové výzvy, se kterými se musí vyrovnat. Kombinace suchého vzduchu, kratšího pobytu na slunci a nízké teploty přispívá velkou měrou ke vzplanutí onemocnění. Následujících šest tipů vám může pomoci zvládnout blížící se zimní období.
24. 11. 2014 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Inzerce: