Novinky - psoriáza

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.

Stačí jediná mutace 

Najít gen odpovědný za vznik psoriázy nebylo jednoduché. Mutace jsou tak malé, že bylo považováno za nemožné je odhalit. Více než dvacet let výzkumů a nejmodernější technika na analýzu DNA však přinesly své ovoce.

  • Ukázalo se, že stačí mutace jediného genu – CARD14 –, aby došlo k rozvinutí onemocnění.
  • Tento gen se objevuje u 80 % pacientů s ložiskovou lupénkou a je zodpovědný i za poškození kloubů.
  • K mutaci dochází působením vnějšího prostředí, proto je psoriáza spojována s řadou rizikových faktorů. Někdy stačí prodělané infekční onemocnění nebo poranění kůže, jindy může za vypuknutí nemoci životní styl – kouření, stres či obezita. 

Imunita až v druhé řadě

Ačkoliv byla lupénka vždy považována převážně za onemocnění imunity, genetika tomu nenasvědčuje. Ukazuje se, že primárně jde o poškození kůže, na které až v druhé řadě odpovídají imunitní buňky. V normální situaci jsou tyto buňky aktivovány poraněním nebo infekcí a jejich úkol je místo „zahojit“. Co se však v kůži děje při lupénce?

  • Genetická mutace zvyšuje aktivitu buněk kůže (keratinocytů) k tvorbě specializovaných signálních molekul.
  • Signální molekuly k sobě lákají imunitní buňky, ty rozjíždějí imunitní reakci a způsobují v kůži chronický zánět.
  • Vlivem zánětu kožní buňky předčasně stárnou a odlupují se ve formě šupin.

Hledání nekončí

Tyto objevy pomohly nejen odhalit genetickou predispozici k onemocnění, ale i lépe porozumět, co se vlastně při psoriáze v kůži děje. Výzkumy ale zdaleka nejsou u konce. Genetika je nejen klíčem k nalezení příčiny, ale hlavně k vyvinutí správného léku na toto nepříjemné onemocnění. 

(jez)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(3358 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.
15. 11. 2018 Psoriáza
Inzerce: