Novinky - psoriáza

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.

aby se s nemocí popral. Jednou takovou účinnou zbraní by mohla být mast připravená z přírodního indiga. To alespoň tvrdí tým odborníků z nemocnice Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu.

Indigo je tmavě modrý prášek užívaný v tradiční čínské medicíně. Jeho zdrojem je většinou zajímavá rostlina Indigofera tinctoria. Syntetické indigo se používá k barvení textilií nebo i potravin.

Pro čínskou medicínu nic nového pod sluncem

V tradiční čínské medicíně byla lupénka po staletí léčena rostlinnými přípravky. Indigo s potenciálními antipsoriatickými účinky je jedním z nich. Dlouhodobé systémové účinky byly ale občas spojeny s drážděním zažívacího traktu a nepříznivým ovlivněním jaterních funkcí. Nyní to ale vypadá, že by se lupénkářům mohlo blýskat na lepší časy.

Modrá je dobrá?

Autoři z tchajwanské nemocnice totiž publikovali studii, ze které vyplývá, že by použití indiga mohlo fungovat proti některým typům psoriázy. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli 42 pacientů s lupénkou, která nereagovala na dosavadní léčbu. Lékaři těmto lidem indigovou mastí mazali postižená místa – pouze ale na jedné straně těla. Na tu druhou použili mastičku bez léčivých látek.

Po třech měsících léčení se místa léčená indigovou mastí výrazně zlepšila v olupování, nebyla již tak začervenalá a kůže byla ve srovnání s místy léčenými placebem hladší. U téměř 60 procent dobrovolníků se postižená místa téměř nebo úplně zahojila.

Budoucnost indiga v boji proti lupénce?

Podle autorů studie lze tedy mast s přírodním indigem použít v léčbě chronické lupénky. Tato léčba se totiž zdá být účinná a bezpečná. Do budoucna je potřeba tyto poznatky ověřit a doplnit o další přípravky s lepší absorpcí a více objasnit farmakologické účinky přírodního indiga. Vypadá to ale, že se psoriatikům na lepší časy opravdu blýská.

(jate)

Zdroj: www.sciencedaily.com
en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Hodnocení článku:
(3501 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Život s artritidou: bolest kloubů pod kontrolou

Život s artritidou: bolest kloubů pod kontrolou

Pokud vám lékaři oznámili, že trpíte psoriatickou artritidou, nezoufejte! I s tímto onemocněním můžete prožít aktivní život plný radosti a štěstí. Poradíme vám, jak se vypořádat s každodenními problémy, zejména se zvládáním bolesti, zlepšováním tělesné kondice a zapojením se do pracovního kolektivu.
31. 1. 2014 Psoriáza
Lupénka, nemoc mnoha podob

Lupénka, nemoc mnoha podob

O psoriáze neboli lupénce už alespoň slyšel někdy v životě každý člověk. Ne všichni ale vědí, že existuje hned několik forem této nemoci. Ačkoliv se mezi sebou mohou výrazně lišit, stále se jedná o jednu a tutéž velmi nepříjemnou chorobu.
15. 9. 2014 Psoriáza
Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka a lázeňská léčba? Ano!

Lupénka se řadí mezi nejčastější chronická nevyléčitelná onemocnění. Víte, že lázeňská léčba je účinným nástrojem k omezení příznaků nemoci? V článku se mj. dozvíte, jaké konkrétní procedury jsou vhodné pro psoriatiky a také do jaké míry pacientům pomáhá pobyt u moře.
8. 10. 2019 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Inzerce: