Novinky - psoriáza

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Indigo by mohlo pomoci v boji proti lupénce

Lupénka pro svého majitele znamená velmi úpornou záležitost, které se jen tak nelze zbavit. Každý pacient proto často zkouší možné i nemožné.

aby se s nemocí popral. Jednou takovou účinnou zbraní by mohla být mast připravená z přírodního indiga. To alespoň tvrdí tým odborníků z nemocnice Chang Gung Memorial na Tchaj-wanu.

Indigo je tmavě modrý prášek užívaný v tradiční čínské medicíně. Jeho zdrojem je většinou zajímavá rostlina Indigofera tinctoria. Syntetické indigo se používá k barvení textilií nebo i potravin.

Pro čínskou medicínu nic nového pod sluncem

V tradiční čínské medicíně byla lupénka po staletí léčena rostlinnými přípravky. Indigo s potenciálními antipsoriatickými účinky je jedním z nich. Dlouhodobé systémové účinky byly ale občas spojeny s drážděním zažívacího traktu a nepříznivým ovlivněním jaterních funkcí. Nyní to ale vypadá, že by se lupénkářům mohlo blýskat na lepší časy.

Modrá je dobrá?

Autoři z tchajwanské nemocnice totiž publikovali studii, ze které vyplývá, že by použití indiga mohlo fungovat proti některým typům psoriázy. Odborníci do svého výzkumu zahrnuli 42 pacientů s lupénkou, která nereagovala na dosavadní léčbu. Lékaři těmto lidem indigovou mastí mazali postižená místa – pouze ale na jedné straně těla. Na tu druhou použili mastičku bez léčivých látek.

Po třech měsících léčení se místa léčená indigovou mastí výrazně zlepšila v olupování, nebyla již tak začervenalá a kůže byla ve srovnání s místy léčenými placebem hladší. U téměř 60 procent dobrovolníků se postižená místa téměř nebo úplně zahojila.

Budoucnost indiga v boji proti lupénce?

Podle autorů studie lze tedy mast s přírodním indigem použít v léčbě chronické lupénky. Tato léčba se totiž zdá být účinná a bezpečná. Do budoucna je potřeba tyto poznatky ověřit a doplnit o další přípravky s lepší absorpcí a více objasnit farmakologické účinky přírodního indiga. Vypadá to ale, že se psoriatikům na lepší časy opravdu blýská.

(jate)

Zdroj: www.sciencedaily.com
en.wikipedia.org/wiki/Indigo_dye

Hodnocení článku:
(2893 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Lupénka ničí i nehty – kde hledat pomoc?

Lupénka ničí i nehty – kde hledat pomoc?

Psoriáza ovlivňuje kromě kůže také nehty. Dobře provedená manikúra a pedikúra patří k základní péči o ruce a nohy. Pokud chcete využít odborných služeb, nejprve se v salonu informujte, co mohou nabídnout.
2. 3. 2018 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Léto s psoriázou? Žádný problém!

Léto s psoriázou? Žádný problém!

Slunečné počasí a vyšší vlhkost vzduchu představují pro nemocné s psoriázou obvykle úlevu. Díky příznivým podmínkám často dochází ke snížení počtu ložisek a kůže je méně suchá. Čím ještě lze pokožce v letním období prospět?
27. 7. 2015 Psoriáza
Inzerce: