Novinky - psoriáza

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních Kagal. Ukázalo se, že rybičky mohou výrazně zlepšit stav lupénkářů.

Ptáte se, jak ale mohou tyto rybičky pomoci? Tuto otázku si kladli lékaři po celém světě – a protože v medicíně je důležité podat pro účinnou léčbu i dostatečně podložené důkazy, pustili se lékaři z Vídeňské univerzity do pilotní studie, která měla za cíl ichtyoterapii posoudit.

Garra rufa očima lékařů

Rakouští lékaři se rozhodli prozkoumat bezpečnost a účinnost léčby rybičkami v kombinaci s ultrafialovým zářením. Pacienti byli po celou dobu léčby bedlivě sledováni.

Zpětně byla analyzována úspěšnost léčby u 67 pacientů s lupénkou, kteří se v letech 2002 až 2004 v Rakousku ambulantně podrobili třítýdenní léčbě ichtyoterapií. Lékaři došli k zásadním poznatkům a zaznamenali všeobecné relativní snížení tíže postižení vyjádřené pomocí skóre Psoriasis Area Severity Index (PASI).

Rybky jako doplněk k mastičkám

Průměrná doba remise byla osm a půl měsíce. Pacienti byli všeobecně s léčbou spokojeni. 65 procent z nich tvrdilo, že poté, co u nich lupénka opět propukla, byla tíže postižení menší než před léčbou rybičkami. Lékaři své výzkumy hodnotí ve prospěch rybiček Garra rufa, které by se tak mohly stát vhodným doplňkem klasické léčby lupénky.

(hak)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2910 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Inzerce: