Novinky - psoriáza

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.

Řada pacientů si myslí, že mají být vděční za jakoukoli léčbu, kterou jim lékař předepíše. Bojí nebo stydí se něco namítat či mít nějaké požadavky. To je ale špatně.

Zákon mluví jasně

Podle zákona o zdravotnických službách (§ 31 zák. 372/2011 Sb.) je možné pacientovi poskytnout jakékoli zdravotní služby pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem. Pacient má být obeznámen se všemi léčebnými možnostmi a s jejich přínosy i riziky. Lékař ho musí informovat tak, aby tomu i jako laik mohl porozumět a rozhodnout se, jakým způsobem chce být léčen. Lékař má právo navrhnout nejvhodnější léčebný postup. Pokud s ním pacient souhlasí, je situace jasná. Když se mu navrhovaný postup nelíbí, konec zdravotní péče se rozhodně nekoná. S kteroukoli z léčebných možností může nesouhlasit, je pouze třeba, aby podepsal tzv. negativní revers – nesouhlas. Lékař totiž také musí mít podloženo, že terapii pacientovi navrhoval, aby nemohl být obviněn z neposkytnutí zdravotní péče.

Nebojte se vyjádřit!

Bez informovaného souhlasu pacienta není možná ani změna terapie, ani její ukončení. Povinností lékaře je nabídnout jinou léčebnou možnost, ovšem pokud nemocný neodmítne jeho služby zcela – v takové situaci je opět nutné podepsat negativní revers. Může se stát, že odborník potřebuje změnit pacientovi léčbu z důvodů finančních, například při změně pravidel úhrady zdravotními pojišťovnami. To je choulostivá situace, ve které se někdy řešení uspokojivé pro všechny strany hledá obtížně. A právě v takovou chvíli je největší potřeba oboustranného respektu a také zadokumentování všech kroků.

Spolupráce uzdravuje

Nemusíte se podvolovat léčbě, která nepomáhá nebo která vám nevyhovuje. Pokud je dostupná i jiná možnost, požádejte o ni svého lékaře. Je možné, že pro vás není vhodná z důvodů medicínských, ale pokud je, nebojte se jít si za svým. Lékař vás nemůže sankcionovat za to, že si přejete být léčeni nějakým konkrétním způsobem. Ale samozřejmě se snažte o vzájemnou dohodu, protože spolupráce s odborníkem, který je na vaší straně, je vždy nejlepší a nejsnazší.

(pez)

Zdroj: http://ezcr.cz

Hodnocení článku:
(2552 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

S lupénkou u moře aneb „čtyřka“ pro pohodovou dovolenou

Pro lupénkaře můžou být teplé měsíce dvousečným mečem. Vlhkost a sluneční záření sice uklidňují příznaky onemocnění kůže, ale klimatizace a chlór mohou naopak pokožku poškozovat. Přinášíme proto čtyři tipy, které umožňují strávit pohodovou dovolenou nejen u moře.
25. 8. 2014 Psoriáza
Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Lék na lupénku? Opatrně dávkované slunce

Mohou se lidé s lupénkou bez obav slunit, nebo by se spíše měli držet ve stínu? Jako v mnoha případech i tady platí, že se nemá nic přehánět.
8. 6. 2017 Psoriáza
Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Vlasová psoriáza postihuje nejméně polovinu všech pacientů s lupénkou. Projevuje se typicky výskytem šupinatých ložisek v pokožce hlavy, které mohou být doprovázena dalšími projevy, jako je zarudnutí či svědění. Víte, jak se jí jednou pro vždy zbavit?
16. 10. 2013 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: