Novinky - psoriáza

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec.

Mrtvé, ale léčivé

Mrtvé moře neboli hebrejsky Jam ha-Melach, doslova „Moře soli“, a arabsky al-Bár al-Majit, doslova „Mrtvé moře“, je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu, a je tak nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a zároveň nejníže položeným slaným jezerem na světě. Na délku měří asi 75 km a široké je mezi 3 a 18 km. Úctyhodná je i jeho hloubka, která nejvíce činí 380 metrů.

Sůl, kam se podíváte

Díky velkému obsahu minerálních solí je Mrtvé moře více než osmkrát slanější než vody světového oceánu a dokonce desetkrát slanější než vody Středozemního moře. Kvůli této své nadměrné slanosti v něm téměř vůbec nežijí žádní živočichové. Přesto ale lze jeho minerálního složení využít k léčbě různých onemocnění.
Například zábaly z nánosů bahna jsou velmi dobře účinné při léčbě lupénky, kdy pomáhají zmírnit její kožní projevy. Naneštěstí se ale pravděpodobně blíží doba, kdy budou muset pacienti trpící lupénkou na cestu k tomuto jezeru zapomenout. Mrtvé moře totiž vysychá.

Smrt Mrtvého moře?

Jak ukázaly výzkumy izraelských vědců i satelitní snímky, vody v Mrtvém moři rychle ubývá. Každým rokem se totiž jeho hladina snižuje zhruba o jeden metr, a pokud by vysychání pokračovalo tímto tempem, do roku 2050 by mohlo vymizet úplně. Razantní pokles demonstruje následující skutečnost. Zatímco v 60. letech byla hladina Mrtvého moře 395 metrů pod úrovní oceánů, dnes je to už 422 metrů.

Za pokles můžou zejména okolní státy, které z něj vodu odčerpávají pro zemědělské účely. Existuje sice plán na záchranu, kdy se má do Mrtvého moře napouštět voda z moře Rudého, ale zatím nebyl blízkovýchodními vládami schválen, zejména kvůli nevoli míchat vody ze dvou zcela odlišných ekosystémů. Reálně tak hrozí, že si budou muset nemocní s lupénkou najít jinou destinaci.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(3279 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Předsevzetí si dávejte po celý rok

Se začátkem nového kalendářního roku nastává i doba, kdy si lidé slibují, že v následujících měsících od základu změní svůj život: přestanou kouřit, začnou cvičit, zapracují na sobě. Ta se ale nemusí (a neměla by) týkat právě jen prvních několika dnů či týdnů. Zkuste si dát taková, abyste je byli schopni dodržet. A ohlížejte se i na svůj zdravotní stav.
23. 1. 2011 Psoriáza
Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Porazte lupénku, zvítězíte i nad depresí!

Lidé s lupénkou jsou oproti ostatní populaci až dvakrát více ohroženi rozvojem deprese. Vinu na tom mohou nést jednak biologické pochody, které psoriázu spouštějí, ale také častá společenská izolace těchto osob. Jak se tedy těžké skleslosti a „nenáladě“ bránit?
3. 9. 2015 Psoriáza
Inzerce: