Novinky - psoriáza

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?

Za bolestí stojí zánět

Psoriáza neboli lupénka je zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující 1–2 % populace. Komplikací základního onemocnění je psoriatická artritida, která se objevuje až u poloviny nemocných. Jedná se o zánětlivé postižení kloubů, které vede k destrukci kloubní chrupavky. Vzhledem k povaze onemocnění v současnosti neexistuje léčba, která by nemocného zcela vyléčila. Všechny dostupné terapie mají jediný cíl, a to ochránit kloubní chrupavky a oddálit zničující procesy.

Důležitý je pravidelný pohyb

Vedle podpůrné terapie má na průběh a vývoj nemoci velký vliv životní styl nemocného. Nezastupitelnou roli v něm hraje pravidelný pohyb. Díky němu se výrazně zvyšuje kvalita života. Cvičení zesiluje svaly a zároveň chrání klouby a šlachy před zatuhnutím. Silnější svaly odlehčují práci kloubům a tím jsou klouby méně opotřebovávány a ničeny. Kromě toho pohyb kloubů rozproudí nitrokloubní tekutinu, která vyživuje chrupavku.

Začněte pomalu a postupujte pozvolna

Hlavním příznakem artritidy kloubů je bolest, což je také důvod, proč někteří mohou cvičení zanedbávat. Není třeba, ba dokonce není ani vhodné nasadit od začátku vysoké tempo, po kterém by klouby intenzivně bolely. Je třeba postupovat pozvolně a postupně, tak abychom klouby příliš nepřetěžovali, čímž bychom jim jenom přitížili. Ideální je začít pomalu, ze začátku třeba i kratší cvičením a pak postupně přidávat.

Zvolte vhodnou formu cvičení

Abychom nemocným kloubům spíše neuškodili, je třeba zvolit vhodnou formu cvičení. Ideální je například:

  • plavání, které je obzvlášť vhodné, protože voda nadlehčuje a tím nezatěžujeme klouby svojí vahou,
  • jízda na kole, kde opět tolik nezatěžujeme klouby svojí vahou, protože sedíme,
  • také jóga je vhodnou aktivitou pro nemocné a ani
  • obyčejná chůze se nesmí podceňovat.

Ideálním řešením je poradit se s fyzioterapeutem, který zhodnotí celkový pohybový stav nemocného a pomůže vypracovat cvičební plán ušitý na míru tak, aby se minimalizovala bolest kloubů a zároveň aby se efektivně posilovaly správné svaly.

(krot)

Zdroj:www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(2975 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.
20. 7. 2016 Psoriáza
Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Inzerce: