Novinky - psoriáza

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.

Celosvětově se lupénka vyskytuje u zhruba 2 % světové populace a postihuje stejně jak muže, tak i ženy. Léčba je komplikovaná, a to i z toho důvodu, že není známá přesná příčina onemocnění. Cílem moderní léčby je úplné vymizení příznaků, ovšem platí, že se projevy lupénky vrací nazpět.  

Jak spolu souvisí deprese a lupénka?

Psoriáza je spojena s vyšším výskytem duševních onemocnění, konkrétně se jedná o jednu třetinu pacientů, které provází zhoršené duševní zdraví. Jde zejména o depresi, jejíž procento výskytu je u lupénky ze všech kožních onemocnění nejvyšší. Trpí jí 10 % lidí, kteří se s psoriázou léčí, a v Evropě dokonce 12 %! Kromě deprese můžeme mluvit také o úzkostech, problémech se spánkem, schizofrenii, maniodepresivním onemocnění či demenci. Psoriáza na lidskou psychiku ale dopadá i v podobě nízkého sebevědomí, obviňování se nebo sociálního stažení.

Čím to je, že se u pacientů s psoriázou vyskytují v tak vysoké míře duševní obtíže? Jedno z možných vysvětlení říká, že na podkladě autoimunitního zánětu kůže je vyprovokována deprese. Jiná teorie zase počítá s tím, že život s psoriázou je pro postižené natolik komplikovaný, že se to podepíše na jejich psychickém zdraví. Ať už hraje roli ta, či ona příčina, podstatné je se podrobit léčbě a tu dodržovat. Dojde tak nejenom ke snížení či optimálně k úplnému vymizení příznaků, což může vést k psychické úlevě, ale také ke tlumení právě zmíněného zánětu. Jednoduše lze tedy říct, že včasná diagnostika a léčba slouží jako prevence vzniku deprese a úzkostí.

Pečujte o sebe

To, co pro sebe můžete udělat vy sami, abyste snížili riziko vzniku duševního onemocnění, nebo ještě lépe abyste mu pokud možno předešli, je sebepéče.

  • Léky – dodržování léčebného schématu, které vám nastavil vám kožní lékař, je alfou a omegou v přístupu k terapii vašeho onemocnění. Nebraňte se tedy medikaci.
  • Pestrý jídelníček – vyvážená strava vám dodá energii a má pozitivní vliv nejenom na fyzické zdraví, ale i na to psychické.
  • Pohybová aktivita – vlivem pohybu se do těla vyplavují endorfiny a také si udržujete sebevědomí, že existuje oblast v životě, ve které jste dobří. Pokud se jedná o kolektivní zábavu, tím lépe. Předcházíte tím vtíravým myšlenkám na to, že ostatním nestojíte za to.
  • Sebevědomí – pěstujte si sebevědomí. Najděte si činnost, která vás bude naplňovat. Péče o vaše duševní zdraví slouží jako výborná prevence rozvoje dalších obtíží. Pokud budete mít něco, co vás bude bavit a k čemu se můžete ve svém životě vracet, bude to sloužit jako pevný bod, ze kterého můžete čerpat jistotu.
  • Terapie – pokud se začínáte cítit ve svém životě izolováni či pozorujete symptomy psychické nepohody, na nic nečekejte a vydejte se k odborníkovi. A protože jsou čekací doby dlouhé, objednejte se hned, jakmile vám psychoterapie vytane na mysli.
  • Psychiatr – stejně jako v předchozím případě objednáním se k psychiatrovi nic nezkazíte. Posoudí váš stav a předepsáním vhodných léků vám může pomoct překlenout období, než se váš psychický stav opět ustálí.

(rhl)

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-depression-link

https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-depression-4775474

https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/news/20190509/psoriasis-mental-illness-often-appear-together

 

Hodnocení článku:
(1228 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Jednou z úspěšných metod léčby lupénky, která nejen že prospívá kůži, ale také funguje jako výborná forma odpočinku, je takzvaná balneofototerapie. Přestože je dostupná i v prostorách kožních klinik v naší zemi, ideální je vydat se za ní přímo k Rudému moři.
1. 8. 2011 Psoriáza
Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Inzerce: