Novinky - psoriáza

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.

Celosvětově se lupénka vyskytuje u zhruba 2 % světové populace a postihuje stejně jak muže, tak i ženy. Léčba je komplikovaná, a to i z toho důvodu, že není známá přesná příčina onemocnění. Cílem moderní léčby je úplné vymizení příznaků, ovšem platí, že se projevy lupénky vrací nazpět.  

Jak spolu souvisí deprese a lupénka?

Psoriáza je spojena s vyšším výskytem duševních onemocnění, konkrétně se jedná o jednu třetinu pacientů, které provází zhoršené duševní zdraví. Jde zejména o depresi, jejíž procento výskytu je u lupénky ze všech kožních onemocnění nejvyšší. Trpí jí 10 % lidí, kteří se s psoriázou léčí, a v Evropě dokonce 12 %! Kromě deprese můžeme mluvit také o úzkostech, problémech se spánkem, schizofrenii, maniodepresivním onemocnění či demenci. Psoriáza na lidskou psychiku ale dopadá i v podobě nízkého sebevědomí, obviňování se nebo sociálního stažení.

Čím to je, že se u pacientů s psoriázou vyskytují v tak vysoké míře duševní obtíže? Jedno z možných vysvětlení říká, že na podkladě autoimunitního zánětu kůže je vyprovokována deprese. Jiná teorie zase počítá s tím, že život s psoriázou je pro postižené natolik komplikovaný, že se to podepíše na jejich psychickém zdraví. Ať už hraje roli ta, či ona příčina, podstatné je se podrobit léčbě a tu dodržovat. Dojde tak nejenom ke snížení či optimálně k úplnému vymizení příznaků, což může vést k psychické úlevě, ale také ke tlumení právě zmíněného zánětu. Jednoduše lze tedy říct, že včasná diagnostika a léčba slouží jako prevence vzniku deprese a úzkostí.

Pečujte o sebe

To, co pro sebe můžete udělat vy sami, abyste snížili riziko vzniku duševního onemocnění, nebo ještě lépe abyste mu pokud možno předešli, je sebepéče.

  • Léky – dodržování léčebného schématu, které vám nastavil vám kožní lékař, je alfou a omegou v přístupu k terapii vašeho onemocnění. Nebraňte se tedy medikaci.
  • Pestrý jídelníček – vyvážená strava vám dodá energii a má pozitivní vliv nejenom na fyzické zdraví, ale i na to psychické.
  • Pohybová aktivita – vlivem pohybu se do těla vyplavují endorfiny a také si udržujete sebevědomí, že existuje oblast v životě, ve které jste dobří. Pokud se jedná o kolektivní zábavu, tím lépe. Předcházíte tím vtíravým myšlenkám na to, že ostatním nestojíte za to.
  • Sebevědomí – pěstujte si sebevědomí. Najděte si činnost, která vás bude naplňovat. Péče o vaše duševní zdraví slouží jako výborná prevence rozvoje dalších obtíží. Pokud budete mít něco, co vás bude bavit a k čemu se můžete ve svém životě vracet, bude to sloužit jako pevný bod, ze kterého můžete čerpat jistotu.
  • Terapie – pokud se začínáte cítit ve svém životě izolováni či pozorujete symptomy psychické nepohody, na nic nečekejte a vydejte se k odborníkovi. A protože jsou čekací doby dlouhé, objednejte se hned, jakmile vám psychoterapie vytane na mysli.
  • Psychiatr – stejně jako v předchozím případě objednáním se k psychiatrovi nic nezkazíte. Posoudí váš stav a předepsáním vhodných léků vám může pomoct překlenout období, než se váš psychický stav opět ustálí.

(rhl)

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-depression-link

https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-depression-4775474

https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/news/20190509/psoriasis-mental-illness-often-appear-together

 

Hodnocení článku:
(960 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Inzerce: