Novinky - psoriáza

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.

Celosvětově se lupénka vyskytuje u zhruba 2 % světové populace a postihuje stejně jak muže, tak i ženy. Léčba je komplikovaná, a to i z toho důvodu, že není známá přesná příčina onemocnění. Cílem moderní léčby je úplné vymizení příznaků, ovšem platí, že se projevy lupénky vrací nazpět.  

Jak spolu souvisí deprese a lupénka?

Psoriáza je spojena s vyšším výskytem duševních onemocnění, konkrétně se jedná o jednu třetinu pacientů, které provází zhoršené duševní zdraví. Jde zejména o depresi, jejíž procento výskytu je u lupénky ze všech kožních onemocnění nejvyšší. Trpí jí 10 % lidí, kteří se s psoriázou léčí, a v Evropě dokonce 12 %! Kromě deprese můžeme mluvit také o úzkostech, problémech se spánkem, schizofrenii, maniodepresivním onemocnění či demenci. Psoriáza na lidskou psychiku ale dopadá i v podobě nízkého sebevědomí, obviňování se nebo sociálního stažení.

Čím to je, že se u pacientů s psoriázou vyskytují v tak vysoké míře duševní obtíže? Jedno z možných vysvětlení říká, že na podkladě autoimunitního zánětu kůže je vyprovokována deprese. Jiná teorie zase počítá s tím, že život s psoriázou je pro postižené natolik komplikovaný, že se to podepíše na jejich psychickém zdraví. Ať už hraje roli ta, či ona příčina, podstatné je se podrobit léčbě a tu dodržovat. Dojde tak nejenom ke snížení či optimálně k úplnému vymizení příznaků, což může vést k psychické úlevě, ale také ke tlumení právě zmíněného zánětu. Jednoduše lze tedy říct, že včasná diagnostika a léčba slouží jako prevence vzniku deprese a úzkostí.

Pečujte o sebe

To, co pro sebe můžete udělat vy sami, abyste snížili riziko vzniku duševního onemocnění, nebo ještě lépe abyste mu pokud možno předešli, je sebepéče.

  • Léky – dodržování léčebného schématu, které vám nastavil vám kožní lékař, je alfou a omegou v přístupu k terapii vašeho onemocnění. Nebraňte se tedy medikaci.
  • Pestrý jídelníček – vyvážená strava vám dodá energii a má pozitivní vliv nejenom na fyzické zdraví, ale i na to psychické.
  • Pohybová aktivita – vlivem pohybu se do těla vyplavují endorfiny a také si udržujete sebevědomí, že existuje oblast v životě, ve které jste dobří. Pokud se jedná o kolektivní zábavu, tím lépe. Předcházíte tím vtíravým myšlenkám na to, že ostatním nestojíte za to.
  • Sebevědomí – pěstujte si sebevědomí. Najděte si činnost, která vás bude naplňovat. Péče o vaše duševní zdraví slouží jako výborná prevence rozvoje dalších obtíží. Pokud budete mít něco, co vás bude bavit a k čemu se můžete ve svém životě vracet, bude to sloužit jako pevný bod, ze kterého můžete čerpat jistotu.
  • Terapie – pokud se začínáte cítit ve svém životě izolováni či pozorujete symptomy psychické nepohody, na nic nečekejte a vydejte se k odborníkovi. A protože jsou čekací doby dlouhé, objednejte se hned, jakmile vám psychoterapie vytane na mysli.
  • Psychiatr – stejně jako v předchozím případě objednáním se k psychiatrovi nic nezkazíte. Posoudí váš stav a předepsáním vhodných léků vám může pomoct překlenout období, než se váš psychický stav opět ustálí.

(rhl)

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-depression-link

https://www.verywellhealth.com/psoriasis-and-depression-4775474

https://www.nhs.uk/conditions/psoriasis/living-with/

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/news/20190509/psoriasis-mental-illness-often-appear-together

 

Hodnocení článku:
(555 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Inzerce: