Novinky - psoriáza

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec.

Mrtvé, ale léčivé

Mrtvé moře neboli hebrejsky Jam ha-Melach, doslova „Moře soli“, a arabsky al-Bár al-Majit, doslova „Mrtvé moře“, je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu, a je tak nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a zároveň nejníže položeným slaným jezerem na světě. Na délku měří asi 75 km a široké je mezi 3 a 18 km. Úctyhodná je i jeho hloubka, která nejvíce činí 380 metrů.

Sůl, kam se podíváte

Díky velkému obsahu minerálních solí je Mrtvé moře více než osmkrát slanější než vody světového oceánu a dokonce desetkrát slanější než vody Středozemního moře. Kvůli této své nadměrné slanosti v něm téměř vůbec nežijí žádní živočichové. Přesto ale lze jeho minerálního složení využít k léčbě různých onemocnění.
Například zábaly z nánosů bahna jsou velmi dobře účinné při léčbě lupénky, kdy pomáhají zmírnit její kožní projevy. Naneštěstí se ale pravděpodobně blíží doba, kdy budou muset pacienti trpící lupénkou na cestu k tomuto jezeru zapomenout. Mrtvé moře totiž vysychá.

Smrt Mrtvého moře?

Jak ukázaly výzkumy izraelských vědců i satelitní snímky, vody v Mrtvém moři rychle ubývá. Každým rokem se totiž jeho hladina snižuje zhruba o jeden metr, a pokud by vysychání pokračovalo tímto tempem, do roku 2050 by mohlo vymizet úplně. Razantní pokles demonstruje následující skutečnost. Zatímco v 60. letech byla hladina Mrtvého moře 395 metrů pod úrovní oceánů, dnes je to už 422 metrů.

Za pokles můžou zejména okolní státy, které z něj vodu odčerpávají pro zemědělské účely. Existuje sice plán na záchranu, kdy se má do Mrtvého moře napouštět voda z moře Rudého, ale zatím nebyl blízkovýchodními vládami schválen, zejména kvůli nevoli míchat vody ze dvou zcela odlišných ekosystémů. Reálně tak hrozí, že si budou muset nemocní s lupénkou najít jinou destinaci.

(kam)

Zdroje:

Hodnocení článku:
(3653 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet – páchnoucí pomocník při léčbě lupénky

Dehet se používá v medicíně už odpradávna. Jenže zapáchá, je mazlavý a zanechává skvrny na oblečení. Navzdory tomu by ho psoriatici měli rozhodně vyzkoušet. Proč? Protože skutečně funguje!
18. 4. 2013 Psoriáza
Inzerce: