Novinky - psoriáza

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních Kagal. Ukázalo se, že rybičky mohou výrazně zlepšit stav lupénkářů.

Ptáte se, jak ale mohou tyto rybičky pomoci? Tuto otázku si kladli lékaři po celém světě – a protože v medicíně je důležité podat pro účinnou léčbu i dostatečně podložené důkazy, pustili se lékaři z Vídeňské univerzity do pilotní studie, která měla za cíl ichtyoterapii posoudit.

Garra rufa očima lékařů

Rakouští lékaři se rozhodli prozkoumat bezpečnost a účinnost léčby rybičkami v kombinaci s ultrafialovým zářením. Pacienti byli po celou dobu léčby bedlivě sledováni.

Zpětně byla analyzována úspěšnost léčby u 67 pacientů s lupénkou, kteří se v letech 2002 až 2004 v Rakousku ambulantně podrobili třítýdenní léčbě ichtyoterapií. Lékaři došli k zásadním poznatkům a zaznamenali všeobecné relativní snížení tíže postižení vyjádřené pomocí skóre Psoriasis Area Severity Index (PASI).

Rybky jako doplněk k mastičkám

Průměrná doba remise byla osm a půl měsíce. Pacienti byli všeobecně s léčbou spokojeni. 65 procent z nich tvrdilo, že poté, co u nich lupénka opět propukla, byla tíže postižení menší než před léčbou rybičkami. Lékaři své výzkumy hodnotí ve prospěch rybiček Garra rufa, které by se tak mohly stát vhodným doplňkem klasické léčby lupénky.

(hak)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(3326 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Psoriáza a genetika – záhada rozluštěna

Onemocněním lupénkou často trpí celé rodiny, takže o jeho dědičném podkladě není pochyb. Který gen má ale onemocnění na svědomí, to bylo dlouho záhadou. Vědci nyní poodhalili roušku tajemství, která genetické příčiny psoriázy zakrývá.
20. 8. 2013 Psoriáza
Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Čas dovolených je za dveřmi a většina lidí touží po tom, užít si co nejvíce sluníčka. Psoriatici však spíše dumají nad tím, jak přežít léto bez nošení kraťasů a krátkých triček, které odkrývají jejich zarudlé, šupinaté léze.
14. 7. 2014 Psoriáza
Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Psoriáza a artritida – jak patří k sobě?

Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
6. 10. 2020 Psoriáza
Inzerce: