Novinky - psoriáza

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.

1. Kosmetika

Užívejte husté krémy a dbejte na to, aby nebyly parfémované. Sáhněte po nich po každém sprchování či koupeli. Udržování vláčné pokožky může redukovat zarudnutí a svědění.

2. Očista

Zvolte nižší teplotu vody při sprchování – horká sprcha sice relaxuje tělo, ale dlouho působící teplo zbavuje kůži ochranného filmu a vysušuje ji.

3. Relax

Nejlépe každý den si najděte chvíli na to „vypnout“. Zimní měsíce, obzvláště během svátků, mohou být stresující. Účinná je meditace či jóga. 

4. Prevence

Snažte se zůstat zdraví – nachlazení, rýma a chřipka mohou způsobit zhoršení lupénky. Po poradě se svým dermatologem se nechte očkovat proti chřipce. V době vakcinace ovšem nesmí být kožní onemocnění zhoršené. Užívejte zvlhčovač vzduchu, pomáhá odstranit příliš suchý vzduch, což prospívá i pokožce.

5. Pitný režim

Dodržujte ho nejen v horkém létě, kdy je dostatek tekutin logicky nutný, ale též v chladných měsících. I v zimě je nutné nezapomínat pravidelně doplňovat tekutiny. 

6. Terapie

Poraďte se s lékařem o léčbě světlem. Během teplých měsíců sluneční paprsky v rozumné míře pomáhají udržet lupénku v klidu, v zimě se musí pomoci jinak. Lékař vám může nabídnout terapii pomocí UV paprsků tzv. umělého slunce. 

7. Opatrnost

Dbejte na doporučené léčebné postupy. Pokuste se zlepšit životosprávu a řekněte svému lékaři o každém dalším případném zhoršení onemocnění. Pozor také na poranění – u 50 % lidí se objeví nová ložiska lupénky do 10–14 dnů po zranění kůže. 
 

(vav)

Zdroje:
www.healthcentral.com
www.mirror.co.uk
www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(3307 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Kdy na lupénku platí biologická léčba?

Každému člověku trpícímu lupénkou musí být léčba doslova sestavena na míru. V rámci hledání vhodné léčby může lékař přijít s návrhem vyzkoušet biologickou léčbu. O vhodnosti jejího výběru rozhoduje celá řada faktorů.
12. 9. 2018 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
17. 11. 2014 Psoriáza
Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Zbraně proti lupénce vybírejte pečlivě!

Soupeřit s psoriázou o každý centimetr kůže je obtížné a únavné. Jenže nezbývá než vytrvat a hledat tak dlouho, až některý z postupů opravdu zabere. Lupénka je sice nevyléčitelné onemocnění, existuje však celá řada léků, které její příznaky úspěšně potlačují.
12. 2. 2016 Psoriáza
Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Inzerce: