Novinky - psoriáza

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Když studený vítr zavane, lupénka vzplane. A co dělat, aby se tak nestalo?

Lupénka patří mezi chronická onemocnění, jejichž průběh a závažnost projevů jsou ovlivňovány vnějšími podmínkami. K těm, které můžeme jen obtížně eliminovat a bránit se jim, patří mimo jiné počasí. Zde je několik tipů, jak přežít zimní měsíce, aniž by se vaše onemocnění příliš zhoršilo.

1. Kosmetika

Užívejte husté krémy a dbejte na to, aby nebyly parfémované. Sáhněte po nich po každém sprchování či koupeli. Udržování vláčné pokožky může redukovat zarudnutí a svědění.

2. Očista

Zvolte nižší teplotu vody při sprchování – horká sprcha sice relaxuje tělo, ale dlouho působící teplo zbavuje kůži ochranného filmu a vysušuje ji.

3. Relax

Nejlépe každý den si najděte chvíli na to „vypnout“. Zimní měsíce, obzvláště během svátků, mohou být stresující. Účinná je meditace či jóga. 

4. Prevence

Snažte se zůstat zdraví – nachlazení, rýma a chřipka mohou způsobit zhoršení lupénky. Po poradě se svým dermatologem se nechte očkovat proti chřipce. V době vakcinace ovšem nesmí být kožní onemocnění zhoršené. Užívejte zvlhčovač vzduchu, pomáhá odstranit příliš suchý vzduch, což prospívá i pokožce.

5. Pitný režim

Dodržujte ho nejen v horkém létě, kdy je dostatek tekutin logicky nutný, ale též v chladných měsících. I v zimě je nutné nezapomínat pravidelně doplňovat tekutiny. 

6. Terapie

Poraďte se s lékařem o léčbě světlem. Během teplých měsíců sluneční paprsky v rozumné míře pomáhají udržet lupénku v klidu, v zimě se musí pomoci jinak. Lékař vám může nabídnout terapii pomocí UV paprsků tzv. umělého slunce. 

7. Opatrnost

Dbejte na doporučené léčebné postupy. Pokuste se zlepšit životosprávu a řekněte svému lékaři o každém dalším případném zhoršení onemocnění. Pozor také na poranění – u 50 % lidí se objeví nová ložiska lupénky do 10–14 dnů po zranění kůže. 
 

(vav)

Zdroje:
www.healthcentral.com
www.mirror.co.uk
www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(3657 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Čtyři kroky ke krásné pleti

Čtyři kroky ke krásné pleti

Pokožka patří k těm částem těla, které stárnou viditelně. Abychom uchovali strukturu pevnou, hladkou a jemnou co nejdéle, je nutné věnovat pleti neustálou pozornost. Nabízíme 4 tipy přímo od dermatologů.
13. 6. 2016 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Čas dovolených je za dveřmi a většina lidí touží po tom, užít si co nejvíce sluníčka. Psoriatici však spíše dumají nad tím, jak přežít léto bez nošení kraťasů a krátkých triček, které odkrývají jejich zarudlé, šupinaté léze.
14. 7. 2014 Psoriáza
Inzerce: