Novinky - psoriáza

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.

Toto riziko sice není příliš vysoké, ale ani zanedbatelné. Ve Velké Británii a USA studie například potvrdily, že pacienti s pokročilou lupénkou mají až třikrát vyšší riziko lymfomu. Lymfom je druh rakoviny, která postihuje lymfatické uzliny a slezinu. Dále se u onemocnění lupénkou setkáváme s jiným druhem rakoviny, a to kůže.

Rakovinu kůže způsobuje spíše léčba lupénky než samotná lupénka

Většinou se ale jedná o tzv. nonmelanomové rakoviny kůže, tedy všechny kromě nebezpečného melanomu. Z nich se v drtivé většině uplatňuje spinaliom (spinocelulární karcinom). Ten je i nejčastějším nádorem kůže obecně. Jedním z důvodů pro vyšší riziko rakoviny kůže je, že lupénka postihuje imunitní systém. Druhou skutečností je, že se spinaliom vyvine spíše při dlouhotrvající léčbě lupénky než kvůli lupénce samotné. Konkrétně při léčbě metodou PUVA (fototerapie s pomocí psoralenů a UV záření typu A) nebo pomocí cyklosporinu, který se používá k utlumení imunitního systému.

Vyšší riziko rakoviny kůže u nemocných s lupénkou by mělo tyto pacienty vést k opatrnosti:

  • Na místě jsou častější vyšetření kůže a celková vyšetření na rakovinu.
  • Je vhodné omezit i spouštěče rakoviny, mezi které patří kouření a nadměrné požívání alkoholu. Vyloženě se nedoporučuje opalování, je třeba omezit i jakýkoliv delší pobyt na sluníčku.
  • Vhodné je i posílit imunitní systém, nebo jej alespoň nezatěžovat.

(ercp)

Zdroje:
www.essortment.com
archderm.ama-assn.org
www.koreamed.org

Hodnocení článku:
(2541 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Čtyři kroky ke krásné pleti

Čtyři kroky ke krásné pleti

Pokožka patří k těm částem těla, které stárnou viditelně. Abychom uchovali strukturu pevnou, hladkou a jemnou co nejdéle, je nutné věnovat pleti neustálou pozornost. Nabízíme 4 tipy přímo od dermatologů.
13. 6. 2016 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?
7. 11. 2016 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

Aby kůže v zimě nevolala o pomoc

V zimě dostává naše pokožka „zabrat“, a to především kvůli vnějším vlivům. Velké problémy pak představuje chladný a mrazivý vzduch zejména pro osoby, které mají psoriázu. Studený vítr venku a suchý vzduch uvnitř může kůži vysušovat a zhoršit tak její stav.
14. 12. 2013 Psoriáza
Inzerce: